Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Pleciuga z europejskim rozmachem

Ewa Koszur
Nowa widownia to wygodne fotele dla 300 widzów i wysoka przestronna scena z kilkoma zapadniami dla rekwizytów oraz innych elementów scenografii.
Nowa widownia to wygodne fotele dla 300 widzów i wysoka przestronna scena z kilkoma zapadniami dla rekwizytów oraz innych elementów scenografii. Fot. Marcin Bielecki
To pierwszy nowy teatr w powojennym Szczecinie, drugi nowy teatr lalek w Polsce, piąty w Europie. Wczoraj firma ECE - inwestor - przekazała budynek władzom miasta i dyrektorowi Pleciugi.

Pierwsza premiera w nowym obiekcie przy placu Teatralnym odbędzie się w ostatni weekend maja. Dzieci obejrzą "Kopciuszka".

Budynek przy placu Teatralnym (dawny Żukowa) powstał szybko i zgodnie z planem - w niecały rok. Budowa ruszyła na początku lutego ubiegłego roku, zakończyła się w styczniu 2009 roku.

- To moje trzecie miejsce pracy w Szczecinie - mówi Zbigniew Wilczyński, jeden z najdłużej pracujących aktorów lalkowych w Szczecinie. - Najpierw grałem w zaadaptowanym budynku przy obecnym placu Sprzymierzonych, potem na Kaszubskiej, wreszcie tutaj. Mam nadzieję, że do nowego obiektu teatru uda się przenieść starego, dobrego ducha.

- Trochę się boimy, jak zawsze się to dzieje przed czymś nowym - dodaje aktorka Danuta Kamińska.- Ale też cieszymy się ze znakomitych warunków do pracy, jakie tu widzimy.

- Z dumą zapraszam wszystkich do tego budynku - cieszy się dyrektor teatru Zbigniew Niecikowski. - Aby jednak stał się teatrem, potrzebni są widzowie na widowni i aktorzy na scenie.

A ta jest imponująca, przewidziana także dla spektakli gościnnych (nie tylko teatrów lalkowych - budynek musi na siebie zarabiać). Dyrektor Niecikowski pokazuje zapadnie, które ułatwią dostarczanie na scenę rekwizytów i innych elementów scenografii.

Jedna ściana holu jest stylizowana na uliczkę ze starymi kamieniczkami. Są funkcjonalnie rozmieszczone, zgodne z ciągiem technologicznym, przestronne pracownie, cztery garderoby (na Kaszubskiej były tylko dwie), pokój socjalny, pokoje gościnne z zapleczem hotelowym. Dwie salki edukacyjne przygotowano z myślą o nowych projektach Pleciugi, salę kameralną - także na spektakle dla dorosłych.

Na parkingu czeka 80 miejsc dla aut i cztery dla autokarów. Są wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Jeszcze niedawno zespół Pleciugi był bezdomny. Były pomysły ulokowania teatru w budynku po zlikwidowanym kinie Collosseum. Przedstawienia odbywały się w minionym roku w akademickim Centrum Kultury przy ul. Malczewskiego.

Pierwszy teatr lalek w powojennym Szczecinie zaczął działać w 1953 roku. Obiekt przy placu Teatralnym to jego piąta siedziba. Ma około 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej,17 m wysokości i 3 kondygnacje. Widownia główna pomieści 300 osób, kameralna - 50. Koszt budowy - 35 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński