MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska jest niezwykła! MKiDN ogłosiło 5 nowych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

OPRAC.:
Emil Hoff
Emil Hoff
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło 5 nowych wpisów na listę krajowego dziedzictwa niematerialnego. Sprawdź, czym wyróżniają się te unikalne polskie zwyczaje i tradycje, i zaplanuj wycieczkę, by zobaczyć je na własne oczy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło 5 nowych wpisów na listę krajowego dziedzictwa niematerialnego. Sprawdź, czym wyróżniają się te unikalne polskie zwyczaje i tradycje, i zaplanuj wycieczkę, by zobaczyć je na własne oczy. Maria Weronika Kmoch, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Pięć nowych elementów zostało dodanych do Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym m.in. zabawkarstwo drewniane z regionu Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej oraz tradycja tworzenia palm wielkanocnych przez Kurpiów z Puszczy Zielonej, jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Przekonaj się, na czym polegają te zachwycające tradycje.

Spis treści

Kolejne polskie tradycje trafiły na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest rozwijana od 2013 roku. Zawiera najciekawsze i najbardziej unikalne polskie tradycje, obchodzone w różnych miejscach kraju i w różnych porach roku. Każdy z tych zwyczajów może być atrakcją turystyczną i pretekstem do udania się na weekendową wycieczkę.

Lista zawiera obecnie 93 pozycje. Eksperci MKiDN dopisali do niej właśnie 5 nowych zwyczajów.

5 unikalnych polskich tradycji. Warto zobaczyć je na własne oczy!

Sprawdź poniżej, na czym polega 5 polskich tradycji, wpisanych właśnie na listę dziedzictwa kulturowego:

  • Tradycja tworzenia drewnianych zabawek w ośrodku Łączna-Ostojów sięga drugiej połowy XIX wieku. W okresie międzywojennym zabawki te zyskały na popularności na różnych targach, a ich produkcja stała się bardziej zróżnicowana, obejmując konie na biegunach, kołyski, czy taczki. Podczas II wojny światowej pojawiły się nowe wzory, takie jak ptaki z ruchomymi skrzydłami czy motyle, a także karuzele z obracającymi się figurkami. Ośrodek zabawkarski Ostojów-Łączna jest znany ze swojego specyficznego stylu, który ma duże znaczenie kulturowe i historyczne dla regionu.
  • Oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej to tradycja ozdabiania jajek przy użyciu rdzenia sitowia i kolorowej włóczki. Głównym materiałem zdobniczym jest elastyczne włókno sitowia, zbierane jesienią na łąkach puszczańskich. Kolorowe akcenty na oklejankach pochodzą z włóczki, uzyskanej ze zniszczonych sukienek lub fartuchów gospodyń, co pozwala na przedstawienie tradycyjnych kurpiowskich kolorów: czerwonego, białego, czarnego i zielonego.
  • Palmy wielkanocne Kurpiów z Puszczy Zielonej wyróżniają się realistycznym odwzorowaniem natury. Kwiaty układane są warstwowo, zgodnie z naturalną kolejnością kwitnienia, bez mieszania różnych gatunków na jednym poziomie. W tradycyjnych palmach nie może zabraknąć kolorów symbolizujących nadzieję, oczekiwanie na dobro, miłość, słońce, niewinność, siłę oraz czystość. Palmy te, często tworzone przez rodziny lub społeczności, mogą osiągać wysokość od 1 do 8 metrów.
  • Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę to tradycja pieszego pielgrzymowania, która sięga XVIII wieku. W okresie zaborów stała się symbolem wierności i wdzięczności wobec Matki Bożej Częstochowskiej.
  • Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską, wykonywane przez grupy obraźniczek i obraźników, są wyrazem oddania czci oraz podkreślają jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Uroczysty charakter rytuału wzmacniają stroje zdobione kaszubskim haftem oraz muzyka orkiestry.

To nie wszystko! Do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został również wpisany konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych, będący symbolem kultury kurpiowskiej. Trwający już ponad 50 lat konkurs jest uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych w regionie, przyciągając co roku w Niedzielę Palmową liczne rzesze turystów, które przyjeżdżają podziwiać puszczańskie palmy, sięgające nawet do 5 metrów wysokości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Czytaj też: Najpiękniejsze miejsca w Polsce: 16 turystycznych skarbów UNESCO, które musisz odwiedzić choć raz w życiu. Zachwycają cały świat!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska jest niezwykła! MKiDN ogłosiło 5 nowych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński