MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w Polsce bez stresu i tłumów. Najlepsze miejsca na wypoczynek i głęboki relaks. Lasy, plaże, góry - odprężysz się na samą myśl!

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Masz już dość stresu, codziennego napięcia i zmartwień? Spokojnie, majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami. Ale gdzie powinieneś się wybrać, by naprawdę odpocząć, zrelaksować się i głęboko odprężyć? Mam dla ciebie kilka propozycji miejsc w Polsce, które na pewno pomogą ci wypocząć z dala od zgiełku i hałasu codziennego życia. Wyjątkowe lasy na ukojenie nerwów, uzdrowiska w sam raz dla pracowników korporacji, plaże bez tłumów i zgiełku, piękne góry, które łatwo zdobyć – przekonaj się, gdzie najlepiej zaplanować majówkę bez stresu.

Spis treści

Najpiękniejsze polskie lasy: majówka wśród szumiących liści

Na hasło „relaks” czy „odstresowanie” często staje nam przed oczami szumiący zielony las. Słusznie – wycieczka do lasu to prosty sposób na odzyskanie równowagi psychicznej, obniżenie poziomu stresu i ciśnienia krwi, odetchnięcie świeżym powietrzem. Mamy szczęście, że w Polsce lasów nie brakuje, także na obrzeżach dużych miast. Ale w majówkę warto zaplanować wycieczkę do jakiegoś naprawdę wyjątkowego miejsca, jednego z najpiękniejszych polskich lasów. Gdzie na przykład? Oto kilka propozycji.

Ścieżka w pięknym lesie
Gdzie spędzić majówkę 2024, żeby naprawdę wypocząć, zregenerować ciało i umysł, wyciszyć się i wreszcie uwolnić od stresu? Zapraszam do przewodnika po najlepszych miejscach w Polsce na odprężającą majówkę z dala od hałasu i tłoku. astemmer, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
 • Puszcza Kampinoska. Porasta pradolinę Wisły na obrzeżach Warszawy. Możesz tu spotkać dzikie zwierzęta, jak bobry czy nawet Łosie, a także zwiedzić pomniki przeszłości – na terenie puszczy znajduje się kilka cmentarzy żołnierskich i powstańczych z różnych epok.
 • Puszcza Białowieska. Wpisany na listę UNESCO pradawny las to unikalna w skali Europy puszcza, w której nadal na wolności żyją majestatyczne żubry. Czekają ty na ciebie najstarsze w kraju ścieżki edukacyjne, prowadzące wśród drzew pamiętających jeszcze polowania Władysława Jagiełły.
 • Bory Tucholskie. Niezwykle różnorodny, gigantyczny kompleks leśny to świetne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe nie tylko wśród drzew, ale też jezior i bystrych rzek. Możesz nawet spróbować spływu tratwą po Brdzie.
 • Lasy wokół Krynicy-Zdroju. Proponuję połączyć relaks w Krynicy z aktywnym wypoczynkiem w lasach wokół uzdrowiska. Czeka w nich na ciebie sporo niespodzianek, np. opuszczona skocznia zagubiona wśród drzew, nowy punkt widokowy, źródła mineralne, z których można pić wodę bezpośrednio z ujścia czy tzw. mofeta w Tyliczu, gdzie woda zdaje się wrzeć, choć nie jest gorąca.
Drzewa w Borach Tucholskich
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. JerzyGorecki, Pixabay.com

Najpiękniejsze parki narodowe ukoją twoje nerwy

Parki narodowe to praktycznie pewniaki jeśli chodzi o miejsca na relaks dla osób spragnionych kontaktu z naturą. W końcu powstają właśnie tam, gdzie przyroda jest wyjątkowo piękna i unikalna. Bardzo trudno zdecydować, które parki narodowe w Polsce są najpiękniejsze, ale mogę wskazać kilku kandydatów:

 • Ojcowski Park Narodowy. Słynie z ciekawych formacji skalnych, u wejścia wznosi się zamek Pieskowa Skała, do tego przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd, trasa jakby stworzona do miłośników długich wycieczek wśród niezwykłej scenerii i światowej klasy zabytków.
 • Tatrzański Park Narodowy. Absolutny klasyk, ale bywa zatłoczony w majówkę. Jeśli nie przeszkadza ci towarzystwo innych w czasie spaceru, koniecznie zaplanuj wizytę w malowniczej Dolinie Chochołowskiej, zajrzyj do jaskiń Doliny Kościeliskiej, przespaceruj się nad piękne Morskie Oko.
 • Narwiański Park Narodowy. Narew w tym miejscu naprawdę przypomina „polską Amazonkę”. Rzeka i porastające ją szuwary tworzą niesamowity krajobraz, który możecie podziwiać z lądu lub znad wody, z malowniczych drewnianych kładek, przecinających tę niezwykłą krainę.
Droga na Morskie Oko
Tatrzański Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Polsce. marcin makowka / polskapresse

Plaże bez tłumów w majówkę? To możliwe!

Nic tak nie odpręża jak spacer po plaży, o ile na ten sam pomysł nie wpadły tłumy innych turystów. Nawet najpiękniejsza plaża traci urok, gdy jest zatłoczona i głośna. Na szczęście są w Polsce plaże uchodzące za dzikie i półdzikie, gdzie nawet latem zagląda niewiele osób.

Do takich „ukrytych” plaż bez tłumów należy np. plaża w Orzechowie pod Ustką, otoczona malowniczymi lasami i klifami. Innym dobrym miejscem na odprężający spacer jest plaża „Piaski” w Krynicy Morskiej, jakby na krańcu Polski, niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Plaża w Rozewiu też potrafi ucieszyć brakiem turystów, w dodatku możesz tu zwiedzić XIX-wieczną latarnię morską z punktem widokowym. Dobrym pomysłem jest też wycieczka na Półwysep Helski, gdzie duża liczba długich plaż praktycznie gwarantuje, że uda się znaleźć opustoszały zakątek tylko dla siebie. Plusem jest słynne Fokarium w Helu, idealne na wycieczkę z dziećmi.

Ujście Potoku Jelitkowskiego w Gdańsku
W Polsce nie brak plaż dzikich i pół dzikich, gdzie można się zrelaksować bez tłumu innych turystów nawet w majówkę czy wakacje. Przemyslaw Swiderski / polska press

Spływ Dunajcem dla miłośników spokojnych przygód

Marzy wam się majówkowa przygoda, ale wolicie sobie odpuścić szalone jazdy rollercoasterami czy karkołomne górskie spływy kajakowe? Proponuję spływ Dunajcem ze Sromowców Wyżnych.

Spływ Dunajcem to połączenie rejsu z teatrem i gawędą – świetna odmiana od codziennej pracy w mieście, ale bez wywracających żołądek akrobacji. Adrenalina raczej ci nie podskoczy, za to zachwycą cię piękne widoki Pienin, zrelaksuje szum wody i może zafascynują historie, opowiadane przez zawodowych flisaków w tradycyjnych strojach, kierujących tratwami.
Wycieczka nadaje się w sam raz dla miłośników relaksu na łonie natury i całych rodzin.

Turyści na tratwie w czasie spływu Dunajcem
Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji Małopolski. Wycieczka na tratwie nie męczy, relaksuje, pozwala podziwiać przyrodę i słuchać flisackich opowieści. szandur, 123RF.com

Łatwe szczyty Korony Gór Polski, czyli majówka w górach bez wysiłku

Nic tak nie relaksuje, jak wysiłek na świeżym powietrzu. Do tego najlepiej nadają się chyba górskie wycieczki. Na szczęście nie musisz od razu zdobywać Rysów. Nie brakuje w Polsce gór, które łatwo zdobyć. Niektóre z nich znajdują się nawet na liście szczytów Korony Gór Polski, a ich zdobycie daje dodatkową satysfakcję?

Na majówką wycieczkę po górach proponuję dwa szczyty Korony, na które łatwo wejść. Wdrapią się na nie nawet niedoświadczeni piechurzy i nieco starsze dzieci.

 • Czupel. Najwyższy szczyt Beskidu małego, na terenie Bielska-Białej. Na wierzchołek prowadzi kilka malowniczych tras, z których żadna nie jest wymagająca.
 • Turbacz. Góra wznosi się niedaleko Nowego Targu. Nie należy jednak do Tatr, lecz do Gorców w Beskidach Zachodnich. Turbacz wznosi się pośrodku masywu, od którego odchodzą inne, niższe pasma i granie, przez co można na niego wejść aż 8 różnymi trasami.

Piękne małe miasteczka w sam raz na odpoczynek w majówkę

Nie musisz wyjeżdżać do zupełnej głuszy, by dobrze wypocząć. Czasem wystarczy zmienić miasto na miasteczko z uroczym rynkiem, zacisznymi uliczkami i kilkoma ciekawymi zabytkami, by zwolnić, odzyskać rytm i radość z życia. Polska jest pełna pięknych małych miasteczek. Do najciekawszych należą np.

 • Szydłów. Nazywany „polskim Carcassonne” za sprawą dobrze zachowanych średniowiecznych murów, bramy, synagogi i układu ulic.
 • Supraśl. Klejnot Podlasia, słynący z dobrze zachowanej warownej cerkwi w monastyrze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Możesz tam zwiedzić unikatowe Muzeum Ikon.
 • Bystrzyca Kłodzka. Tutejsza starówka wznosi się nad rzeką Bystrzycą na kilku poziomach, przez co przypomina średniowieczne włoskie miasteczka. Warto się tu wybrać dla samych widoków i spaceru nad rzeką.
 • Bardo. Miasteczko oferuje coś zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku – np. dający mnóstwo frajdy spływ pontonowy Przełomem Bardzkim – jak i dla osób szukających wycieszenia i strawy duchowej. Nad miasteczkiem wznosi się Góra Bardzka z kilkunastoma kapliczkami maryjnymi i pięknymi widokami, a w samym Bardzie stoi kościół z najstarszą w Polsce drewnianą figurą Madonny, uchodzącą za cudowną.
 • Tykocin. W mieście znajduje się aż ok. 100 zabytków, w tym dawne miasteczko żydowskie z synagogą. Tykocin nadaje się idealnie na wycieczkę dla miłośników zwiedzania i odkrywania śladów minionych epok.
 • Lanckorona. Wieś słynie z niezwykłej atmosfery sztuki i luzu, a także urządzanych tu imprez i festiwali. Warto zjawić się tu w majówkę, by zobaczyć, co nowego wymyślili niezwykle kreatywni mieszkańcy.
Panorama Barda na Dolnym Śląsku
Wizyta w uroczym małym miasteczku odpręży cię i wyciszy, ale wcale nie znudzi. Np. Bardo aż pęka w szwach od ciekawych miejsc i zabytków. dziajda, 123RF.com

Skanseny wiejskie przeniosą cię w czasie

Czasem, by porządnie wypocząć, musisz całkiem oderwać się od codzienności i zupełnie zmienić otoczenie. Wiesz, gdzie w Polsce można to zrobić? W pięknych skansenach wiejskich, w których zabytkowa drewniana zabudowa, zachowany układ dawnych wsi i porykujące zwierzęta gospodarcze sprawiają wrażenie, jakby goście przenieśli się w czasie. Skanseny cieszą się coraz większą popularnością m.in. dzięki temu, że pozwalają całkiem zapomnieć o miejskim zgiełku i cieszyć bliskością z przyrodą i kulturą dawnych czasów, gdy życie było prostsze i spokojniejsze.

Ale który skansen wybrać na wycieczkę? To kwestia gustu, możesz po prostu wybrać ten najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Do najlepszych skansenów wiejskich w Polsce należą np.

 • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zobaczysz tam przykłady architektury wiejskiej wielu odmiennych kultur, m.in. Bojków i Łemków, Ukraińców, Pogórzan i Dolinian.
 • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odtworzono tu wiernie układ wsi rzędówki z XIX w. – iluzja innej epoki jest doskonała!
 • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdydzach Kiszewskich. Zobaczysz tu wiejskie wiatraki i możesz wziąć udział w warsztatach wyrobu ludowego rękodzieła, np. kolorowych tkanin.
Olenderski park etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
Wycieczka do skansenu wiejskiego może być niezwykle relaksująca. To jak wyprawa do innego świata i innych czasów. Sławomir Kowalski / Polska Press

Majówka w uzdrowisku. Gdzie zregenerujesz się bez tłumów?

Urlop w majówkę to chyba idealna pora na to, by trochę zadbać o siebie i podreperować zdrowie, zwłaszcza jeśli dokucza ci wiosenna alergia czy po prostu daje ci w kości codzienny stres w pracy. Świetnym miejscem na głęboki relaks jest uzdrowisko, tylko które wybrać, by nie napatoczyć się na tłumy innych kuracjuszy, którzy w majówkę wpadli na ten sam pomysł?

Może lepiej omijaj bardzo znane uzdrowiska, jak Krynica-Zdrój czy Ciechocinek. W Polsce jest wiele mniejszych i mniej znanych uzdrowisk, w których możesz spędzić majówkę w spokoju i bez tłoku. Np. w Polanicy-Zdroju działa uzdrowisko wyspecjalizowane w chorobach układu trawiennego – świetna opcja dla zabieganych pracowników dużych firm, którzy jadają w pośpiechu i nieregularnie. W Cieplicach Śląskich (część Jeleniej Góry) za pomocą wód mineralnych i borowiny leczy się układ nerwowy i oczy, coś w sam raz dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem.

Najmłodsze polskie uzdrowisko działa w malowniczym Latoszynie na Podkarpaciu. Może warto je wypróbować przy okazji zwiedzania tego zakątka Polski? Przed wycieczką zajrzyj do przewodnika po Latoszynie. A jeśli zastanawiasz się, co jeszcze warto zobaczyć w tym regionie, wybrałem dla ciebie aż 29 najlepszych atrakcji Podkarpacia – jest z czego wybierać!

Kuracjusze w uzdrowisku w Cieplicach
W Polsce nie brakuje miejscowości uzdrowiskowych, gdzie możecie podreperować zdrowie, np. nerwy, oczy, czy żołądek, nadszarpnięte pracą w korporacji. Marcin Oliva Soto / Polskapresse

Nastrojowe noclegi na majówkę – bez tego nie wypoczniesz

Majówka 2024 to świetna okazja na wyrwanie się gdzieś daleko od miasta i zapomnienie na kilka dni o codzienności i stresie związanym z pracą. Żadna relaksująca wycieczka nie jest jednak kompletna bez odpowiednio dobranego noclegu – krótkiego pobytu w jakimś niezwykłym miejscu.

Wyjątkowy nocleg może nawet być atrakcją sam w sobie. Do najbardziej wyjątkowych należą małe, rodzinne hoteliki i pensjonaty, urządzone w dawnych ruinach, czasem zabytkowych – stodołach, wiatrakach, młynach, domach liczących setki lat. Odrestaurowują je pasjonaci, tzw. ruinersi, i zapraszają gości na pobyt w miejscu jakby oderwanym od świata, gdzie czas płynie wolniej, gdzie nie ma telewizji, czekają za to cisza, spokój i uroki wiejskiego życia.

Do najciekawszych noclegów tego typu należy pensjonat Wietorówa w Mielęcicach na Pogórzu Izerskim, gdzie czeka na ciebie bardzo stary, ale pięknie wyremontowany dom, salon z kominkiem na chłodne wieczory i stół jadalny pośrodku sadu. Innym miejscem wartym uwagi jest pensjonat Czar Paar w Paarach na Roztoczu, gdzie możesz zatrzymać się w wiekowym domu z piecem kaflowym i codziennie jeść warzywa i owoce prosto z ogródka.

Zainteresowany? Zajrzyj do przewodnika po najbardziej niesamowitych noclegach w dawnych ruinach, jakie można znaleźć w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka w Polsce bez stresu i tłumów. Najlepsze miejsca na wypoczynek i głęboki relaks. Lasy, plaże, góry - odprężysz się na samą myśl! - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński