Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa na Różance. Czerwono - Czarni na starych zdjęciach

Małgorzata Klimczak [email protected]
Szczecin zasłynął jako kolebka polskiego rock'n'rolla. Tu zaczynały karierę zespoły grające ten rodzaj muzyki
Szczecin zasłynął jako kolebka polskiego rock'n'rolla. Tu zaczynały karierę zespoły grające ten rodzaj muzyki materiały organizatorów
Od dziś do końca sierpnia w Różanym Ogrodzie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą legendarnej grupie Czerwono-Czarn

Najstarszy polski rock'n'rollowy zespół przyjedzie w sierpniu do Szczecina na jubileuszowy koncert. Towarzyszyć mu będzie premiera dedykowanej im książki Wojciecha Rapy i wystawa zdjęć Zbigniewa Wróblewskiego.

Czerwono-Czarni byli pionierami polskiego big-beatu, święcąc największe triumfy w latach 60. Przez ich szeregi przewinęło się wielu doskonałych muzyków i niezapomnianych wokalistów, którzy zostawili po sobie popularne przeboje. Po 2000 r. nastąpiła reaktywacja zespołu z udziałem muzyków z pierwotnego składu, ale i też z towarzyszeniem artystów młodego pokolenia.

Zespół przez lata był związany ze Szczecinem. Czerwono-Czarnych sprowadził tutaj Jacek Nieżychowski, dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych. Odegrali wówczas istotną rolę w organizacji historycznych edycji Festiwalu Młodych Talentów, przesłuchując setki wykonawców w całym kraju. Szczecińska Agencja Artystyczna od 2012 r. organizuje liczne działania kulturalne upamiętniające historię szczecińskiego big-beatu i wkład naszego miasta w rozwój polskiej muzyki.

- 55-lecie Czerwono-Czarnych to świetna okazja do tego, by po raz kolejny wrócić pamięcią do tego ciekawego, muzycznego wycinka naszej lokalnej tożsamości - mówi dyrektor SAA, Anna Lemańczyk. - Jako Szczecin mamy na tym polu inspirujące osiągnięcia, cieszy więc nas fakt, że możemy się spotykać ze świadkami narodzin polskiego rock'n'rolla.

Wydarzenia związane z tą rocznicą odbędą się w ramach programu Różanego Ogrodu Sztuki. Przez cały sierpień będzie można oglądać wystawę zdjęć Zbigniewa Wróblewskiego. Portretuje ona Czerwono-Czarnych w okresie działalności ich trzeciego składu w latach 1967-1969. A w ostatnią niedzielę sierpnia (30 sierpnia) odbędzie się koncert Czerwono-Czarnych oraz premiera książki Wojciecha Rapy - "Czerwono-Czarni. Prawdziwa historia".

Wystawa fotograficzna zawiera 20 ujęć z koncertu na szczecińskim "Lodogryfie" w 1967 r. oraz podczas koncertowych pobytów w Międzyzdrojach w 1969 r. Szczeciński fotograf towarzyszył zespołowi w jego artystycznym życiu, dzięki czemu udało mu się uwiecznić muzyków w naturalnej, bliskiej relacji.

Zbigniew Wróblewski mieszka w Szczecinie od 1947 roku. Jest zawodowym fotografem i instruktorem fotografii i filmu. Udokumentował m.in. wydarzenia związane ze szczecińskim big-beatem i środowisko "Chłopców z Sorrento", z którego wywodził się wokalista Czerwono-Czarnych, Henryk Fabian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński