MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„(Nie)widzialni” – warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy (wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl)
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy (wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl) mat. prasowe
Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach dotyczących niewidocznych niepełnosprawności, mogą wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info, w ramach realizowanego projektu "(Nie)widzialni". Zajęcia są bezpłatne.

Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana np. chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. niewidoczna pod ubraniem proteza nogi). Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają.

- Niewidoczne niepełnosprawności, mimo że doświadcza ich kilka milionów Polaków, są często tematem, który pozostaje niewidzialny w naszym społeczeństwie - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info. - Brakuje świadomości, wiedzy i często zrozumienia, że niepełnosprawność, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, może wpływać na życie osoby, która ją doświadcza.

Według danych NFZ w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, na stwardnienie rozsiane około 50 tys. ludzi, tyle samo ma stwierdzoną hemofilię, z niewydolnością serca żyje około 1,3 mln osób, a z chorobą nowotworową ponad 1 mln, a z migreną, która niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmaga się nawet 8 mln mieszkańców naszego kraju. To tylko kilka z wielu chorób powodujących niewidoczne niepełnosprawności.

Warsztaty organizowane przez Fundację StwardnienieRozsiane.info są elementem projektu "(Nie)widzialni", którego celem jest wsparcie osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami oraz wzrost świadomości społecznej na temat niewidocznych niepełnosprawności. Aktualnie do projektu przystąpiło już ponad stu partnerów z całej Polski.

W Szczecinie warsztaty odbędą się 19 czerwca (środa) w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin (al. Wojska Polskiego 63). Potrwają od godz. 16 do 18.45 (z przerwą).

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy (wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl). Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem. Liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia są przeznaczone dla osób od 18. roku życia. Poprowadzą je eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in.:

- Jakie czynniki mogą wywoływać niewidoczne niepełnosprawności?
- Jakich problemów najczęściej doświadczają osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami w życiu codziennym, w tym np. w pracy, szkole, w urzędzie, w komunikacji miejskiej, w sklepie czy na parkingu?
- Czemu te problemy są często nierozumiane przez otoczenie?
- Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami?
- Jak tego nie robić?
- I czy pomoc zawsze jest potrzebna?

Projekt "(Nie)widzialni w Szczecinie – warsztaty dla mieszkańców" jest finansowany ze środków budżetu Miasta Szczecin.

Fundacja StwardnienieRozsiane.info, z siedzibą w Gdyni, została założona w 2018 r. Powstała jako inicjatywa osób chorujących na stwardnienie rozsiane, z myślą o wsparciu i edukacji pacjentów z tą chorobą. Nie ograniczając się jedynie do tej problematyki, fundacja prowadzi także działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami wywołanymi innymi czynnikami. Fundacja jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Forum Organizacji Pacjentów przy NFZ. Jej działalność skupia się wokół organizacji konferencji, warsztatów oraz innych wydarzeń edukacyjnych. Przygotowuje też publikacje dedykowane chorującym na SM i osobom z niepełnosprawnościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński