MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się czas na skorzystanie z bezpłatnych badań programu 40 plus

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Celem programu jest wczesne wykrycie chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków
Celem programu jest wczesne wykrycie chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków archiwum
Tylko do końca czerwca można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, który adresowany jest do kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia. Do tej pory w naszym województwie wykonano w ramach programu ponad 138 tys. badań.

- Częściej z programu korzystają kobiety – wykonały prawie 83 tys. badań, niż mężczyźni – niecałe 55,5 tys. badań — mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

- Celem programu jest wczesne wykrycie chorób układu krążenia oraz nowotworowych, które należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków. Ze statystyk wynika, że w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Ponadto u osób po 40-tce mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego - wymienia Małgorzata Koszur.

- Czas na zadbanie o swoje zdrowie jest zawsze! Osoby powyżej 40 roku życia mogą za darmo robić badania, które mogą wykryć potencjalne problemy zdrowotne i umożliwić szybką interwencję. Nie czekajcie, skorzystajcie z badań już teraz, zanim czas się skończy - przekonuje Aleksandra Kosovets, lekarka rodzinna w koszalińskiej przychodni Sanatus. - Profilaktyka to najbardziej skuteczna broń w walce z chorobami. A najskuteczniejszą profilaktyka jest regularne badania wtedy gdy czujemy się zdrowi, gdy nic nam nie dolega.

Jakie badania można wykonać
W ramach programu, w zależności od wskazań wynikających z ankiety, wykonywane są:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Pakiet obejmuje także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Aby otrzymać skierowanie na badania, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić samodzielnie - na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP); dzwoniąc na infolinię 800 100 101 (działa od 8.00-18.00); w przychodni POZ, która uczestniczy w programie lub w aplikacji mojeIKP.

Na podstawie e-skierowania można się zarejestrować na badania w dowolnie wybranej placówce. Można to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do realizatora programu. Na badania należy zabrać dowód osobisty.

W województwie zachodniopomorskim program realizuje 89 pracowni diagnostycznych. W części szczecińskiej województwa najwięcej wykonawców jest w Szczecinie (32); w Stargardzie (3), po 2 podmioty w Bezrzeczu, Goleniowie, Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu. Po jednym w Mierzynie, Załomiu, Pyrzycach, Choszcznie, Gryficach, Kamieniu Pomorskim i Dębnie.

W części koszalińskiej: najwięcej podmiotów jest w Koszalinie (14), w Szczecinku (6), w Kołobrzegu (4), po 2 w Połczynie-Zdroju, Świdwinie i Wałczu; po jednym w Białogardzie; w Sławnie i Darłowie w powiecie sławieńskim; w Będzinie i Bobolicach w powiecie koszalińskim; oraz w Grzmiącej i Wierzchowie w powiecie szczecineckim.

Większość badań krwi powinno się wykonywać na czczo, tzn. przed pierwszym posiłkiem, między godz. 7:00 a 9:30 rano. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się spożycie do godz. 18 lekkiej kolacji - bezmięsnej i bezalkoholowej (13-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków). Przed planowanym badaniem moczu należy unikać znacznego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych. Zaleca się również dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących. Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych. Materiałem do badania jest mocz poranny, ze środkowego strumienia, który należy pobrać do jałowego pojemnika kupionego w aptece.

Badania i co dalej
Program Profilaktyka 40 Plus pozwala bezpłatnie wykonać pakiet badań ułatwiających rozpoznanie chorób. Jeśli wyniki podstawowych badań są niepokojące, lekarz może skierować pacjenta na diagnostykę poszerzoną lub na konsultację do innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa, reumatologa czy kardiologa.

Ważne!
Osoby, które skorzystały już z programu, mogą ponowić badania po upływie co najmniej 12 miesięcy od poprzednich. Drugie skierowanie jest generowane z systemu automatycznie (w ciągu siedmiu dni) na ten sam zakres badań, co poprzednio. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kończy się czas na skorzystanie z bezpłatnych badań programu 40 plus - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński