MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z rakiem prostaty? Ekspert twierdzi, że przez... masturbację! Im częściej, tym lepiej

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 latseks
Masturbacja może obniżyć ryzyko raka prostaty – twierdzi dr Daniel Kelly z Sheffield Hallam University. Ekspert, który przeprowadził liczne badania nad prostatą, uważa, że istnieją dowody na poparcie tej teorii. Ile wytrysków chroni przed rakiem prostaty?

Spis treści

Jak można zapobiec rakowi prostaty? Ekspert twierdzi, że pomoże masturbacja

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn na całym świecie. W pewnym momencie swojego życia diagnozę raka prostaty prawdopodobnie usłyszy 1 na 8 mężczyzn, ale tylko u 1 na 41 z nich będzie to przyczyna śmierci.

– Rak to jest taka choroba, gdzie hasło „twoje zdrowie w twoich rękach” jest bardzo aktualne, dlatego że około 2/3 nowotworów ma swoją przyczynę w naszych zachowaniach i diecie. To są czynniki, na które możemy wpływać – mówi onkolog prof. Jacek Jassem.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem.
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. krisanapong detraphiphat/Getty Images

Rakowi prostaty można próbować zapobiec, dbając o zdrowy tryb życia, który obejmuje m.in. aktywność fizyczną, badania profilaktyczne, rzucenie palenia oraz dietę bogatą w warzywa, ryby, soję i kwasy tłuszczowe omega-3.

Dr Daniel Kelly z Sheffield Hallam University do tej listy dodaje też… masturbację. Mężczyźni, którzy mieli wytrysk 21 razy w miesiącu, byli o jedną trzecią mniej narażeni na raka prostaty w porównaniu z mężczyznami, którzy robili to tylko od czterech do siedmiu razy w miesiącu – wykazało jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda.

Czy wytrysk jest dobry dla prostaty?

Badanie z 2016 r. wykazało, że „mężczyźni zgłaszający wyższą w porównaniu do niższej częstotliwość wytrysku w wieku dorosłym byli mniej narażeni na późniejsze zdiagnozowanie raka prostaty” – niezależnie od tego, czy mężczyzna osiągał orgazm poprzez masturbację czy seks.

Dr Kelly napisał w artykule dla The Conversation, że częsta ejakulacja powinna częścią zdrowego stylu życia mężczyzny.

Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego ejakulacja może chronić przed rakiem prostaty i potrzebne są dalsze badania.

– Chociaż mechanizmy nie są w pełni zrozumiałe, badania te pasują do idei, że ejakulacja może zmniejszyć raka prostaty poprzez zmniejszenie stężenia toksyn i struktur podobnych do kryształów, które mogą gromadzić się w prostacie i potencjalnie powodować nowotwory – pisze dr Kelly. – Podobnie ejakulacja może zmieniać odpowiedź immunologiczną w obrębie prostaty, zmniejszając stan zapalny – znany czynnik ryzyka rozwoju raka – lub zwiększając obronę immunologiczną przed komórkami nowotworowymi.

Niski testosteron a prostata. Jakie są objawy raka prostaty?

Ekspert badający m.in. rolę testosteronu w wielu chorobach wskazuje też na zmniejszenie napięcia psychicznego przez ejakulację.

– Pojawiający się związek między częstotliwością wytrysku a zdrowiem prostaty podkreśla znaczenie włączenia zachowań seksualnych do poradnictwa dla pacjentów i strategii opieki zdrowotnej – czytamy w czasopiśmie Clinical Genitourinary Cancer.

Obecnie eksperci uważają, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty i gorsze wyniki. Testosteron zwiększa popęd płciowy, a mężczyźni z niskim jego poziomem mogą nie mieć takiego samego pragnienia aktywności seksualnej.

– Tak więc testosteron może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty u mężczyzn i dodatkowo zwiększać ich motywację do aktywności seksualnej – dodaje dr Kelly. – Aktywność seksualna i wytrysk przynoszą korzyści wykraczające poza prostatę, w tym pozytywny wpływ na serce, mózg, układ odpornościowy, sen i nastrój.

Objawy raka prostaty mogą obejmować:

  • potrzebę częstszego oddawania moczu,

  • konieczność dłuższego oczekiwania na oddanie moczu,

  • zaburzenia erekcji,

  • krew w moczu,

  • utratę masy ciała,

  • nowy i niewyjaśniony ból w dolnej części pleców.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Dr Kelly radzi by oprócz zdrowego stylu życia mężczyźni się masturbowali.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak walczyć z rakiem prostaty? Ekspert twierdzi, że przez... masturbację! Im częściej, tym lepiej - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński