MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietoperz wleciał do domu? Od środy to może się zdarzyć częściej niż kiedy indziej, bo nadchodzą „noce nietoperzy”! Sprawdź, co zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nietoperze na zdjęciach wydają się duże. Tymczasem najmniejsze (karliki) są wielkości mniej więcej palca kobiecej dłoni, a największe z polskich gatunków (nocek duży i borowiec wielki) – nieco mniejsze niż dwa palce wskazujące przeciętnej dłoni męskiej. Trochę większy jest tylko borowiec olbrzymi, który nie rozmnaża się w Polsce.
Nietoperze na zdjęciach wydają się duże. Tymczasem najmniejsze (karliki) są wielkości mniej więcej palca kobiecej dłoni, a największe z polskich gatunków (nocek duży i borowiec wielki) – nieco mniejsze niż dwa palce wskazujące przeciętnej dłoni męskiej. Trochę większy jest tylko borowiec olbrzymi, który nie rozmnaża się w Polsce. CreativeNature_nl/gettyimages.com
Ciepły koniec marca ma przynieść intensywne wędrówki nietoperzy. Może się zdarzyć, że te zwierzęta wpadną niespodziewanie do domu czy mieszkania. Sprawdź, co zrobić, gdy nietoperz wleci do domu. Ile potrwa migracja nietoperzy, jak duże są te zwierzęta i czy należy się ich obawiać, portalowi regiodom.pl wyjaśnia dr Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Spis treści

„Od środy nocne niebo zaroi się od nietoperzy”

Nietoperze kojarzą się często z sylwetką mknącą przez niebo w letnie, ciepłe wieczory. Jednak to wiosna (oraz jesień) jest okresem, kiedy najłatwiej spotkać te ssaki we własnym mieszkaniu. Wiosną nietoperze wędrują z zimowisk na tereny, gdzie żerują i rozmnażają się latem. Okres tych wiosennych wędrówek przypada zwykle na koniec marca i początek kwietnia, a w tym roku od 27.03 może być szczególnie intensywny. Wiąże się to z ciepłą pogodą i temperaturą, która w tym okresie będzie wyższa niż 10 st. C zarówno w dzień, jak i w nocy. A to zachęci te ssaki do „pobudki” po zimowym śnie oraz wędrówki. Ile potrwają wiosenne wędrówki nietoperzy?
– To będzie zależało od pogody. Spodziewamy się ok. 2 do 3 tygodni. – informuje dr Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dla regiodom.pl.

Jakie nietoperze mogą wlecieć do domu i czy to duże zwierzęta?

Nietoperze często kojarzą się z dużymi, a bywa, że niebezpiecznymi zwierzętami. Okazuje się jednak, że nasze wyobrażenia – jak większość potocznych założeń o nietoperzach – są błędne.
Migracja dotyczy zasadniczo tych samych gatunków nietoperzy, które rozmnażają się w Polsce. Wiemy tylko o jednym gatunku nietoperza, który przelatuje podczas migracji przez Polskę, ale do tej pory nie stwierdzono jego rozrodu w naszym kraju – jest to borowiec olbrzymi. To zdecydowanie największy z nietoperzy spotykany w Polsce – wielkości mniej więcej myszy leśnej (zwanej też myszarką), czyli masa może przekroczyć 50 g, a długość ciała dochodzi do 10 cm. Wszystkie pozostałe 26 gatunków krajowych nietoperzy mieści się w granicach od ok. 3 do ok. 30 gramów. Rozmiar tułowia najmniejszych (karlików) to mniej więcej połowa małego palca kobiecej dłoni, a największych (nocka dużego i borowca wielkiego) – nieco mniejsza niż dwa palce wskazujące przeciętnej dłoni męskiej. To tylko na zdjęciach i w telewizji europejskie nietoperze wyglądają na olbrzymie. Na żywo wydają się też większe z dwóch powodów – zwykle widzimy je w locie. Błona lotna jest rozciągnięta między długimi skrzydłami, nogami i ogonem, co zwiększa znacząco powierzchnię zwierzęcia. Drugim powodem jest to, że „strach ma wielkie oczy”. – wyjaśnia dr Andrzej Kepel.

Czy nietoperze są niebezpieczne dla człowieka?

Nietoperze nie są niebezpieczne dla ludzi. Mogą ugryźć tylko zmuszone do obrony, gdy próbujemy złapać je gołą dłonią. Tego nie należy robić. Te zwierzęta nie atakują ludzi, a jeśli wydaje się nam, że tak jest – np. w pomieszczeniu, do którego wpadł nietoperz – to wynika z faktu, że stanęliśmy na drodze jego przelotu. Może przelecieć blisko nas, ale nas ominie. Między bajki należy włożyć też przekonanie, że nietoperze wplątują się we włosy.
To są naprawdę małe zwierzęta. Dlatego mogą być groźne dla komarów, ale nie dla ludzi. – nieco żartobliwie dodaje ekspert.
Dodajmy, że wszystkie gatunki polskich nietoperzy żywią się owadami latającymi po zmroku i są wyjątkowo skutecznymi pogromcami komarów.

Co zrobić, gdy do mieszkania wleci nietoperz?

Jeśli w czasie wędrówek (lub latem) do domu wleci nietoperz, przede wszystkim nie należy panikować. Zrobił to przez pomyłkę, zwabiony otwartym oknem, szukając schronienia. Co jednak należy zrobić w przypadku takiej wizyty?

  1. Nie próbuj łapać nietoperza gołymi rękami.
  2. Zamknij drzwi do innych pomieszczeń, otwórz okno, odsłoń firanki czy zasłony, zgaś światło i czekaj. Po jakimś czasie nietoperz powinien wylecieć.
  3. Nie machaj rękami, nie próbuj przeganiać go w stronę okna. Daj nietoperzowi czas.

Bywa jednak, że nietoperz gdzieś wyląduje. Wtedy można go nakryć pudełkiem lub kartonem. Róbmy to ostrożnie, żeby nie uszkodzić jego skrzydeł lub innych części ciała. Następnie pod spód, między karton a podłoże należy wsunąć jakąś sztywną kartkę. Potem, przytrzymując kartkę przy otworze, karton obracamy i zamykamy.
Uwaga: jeśli mamy plastikowe pudełko, powinny być w nim wcześniej zrobione otwory. W kartonie nie są konieczne. Warto jednak wiedzieć, że powinny być one drobne. – Jeśli w szczelinę da się wcisnąć mały damski palec, to większość nietoperzy zdoła przez nią wyjść. – podpowiada dr Andrzej Kepel.

Jeśli nietoperz siedzi, np. na firance czy zasłonie, można go przełożyć do kartonika, chwytając w ręce, ale róbmy to w ostateczności i tylko w rękawiczkach, np. skórzanych czy grubszych ogrodniczych, albo przez szmatkę. W takiej sytuacji nietoperz może się bronić i próbować gryźć.

Co zrobić ze schwytanym nietoperzem?

Jeśli nietoperza schwytaliśmy do pudełka czy kartonu wieczorem lub w nocy, wynieśmy go w bezpieczne, spokojne miejsce (gdzie nie ma kotów, czy ruchu ulicznego) i zostawmy tam zwierzę. Bardzo ważne jest to, by otwarte pudełko lub karton położyć na boku, co najmniej metr nad ziemią. Inaczej nietoperz będzie miał problem, by się z niego wydostać i wystartować do lotu. Zwykle dobrym miejscem do wypuszczania jest po prostu parapet czy balkon.

Natomiast jeśli „akcja nietoperz” odbyła się rankiem lub w dzień, poczekajmy z uwolnieniem zwierzęcia do wieczora. Nie musimy go poić, ani karmić.
W naturze nietoperze także nie piją w ciągu dnia. Kartonik ze zwierzęciem należy za dnia przetrzymywać w chłodnym miejscu (w cieniu) i poza dostępem kotów. Konieczność napojenia może zachodzić, jeśli mamy do czynienia z osłabionym, odwodnionym osobnikiem (który np. był uwięziony kilka dni czy tygodniu w budynku). Ale w takiej sytuacji radzimy skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni, jak łatwo i bezpiecznie dla nietoperza można go napoić. – radzi dr Andrzej Kepel.
Uwaga: dotyczy to nietoperzy schwytanych w ciepłych porach roku. Jeśli nietoperz trafi do nas zimą, musimy skontaktować się ze specjalistą.

Co zrobić, jeśli nietoperz jest ranny lub nie radzimy sobie z pomocą? Przydatne kontakty

Jeśli nietoperz jest ranny, leży na ziemi lub przebywa w miejscu, gdzie nie możemy mu pomóc, skontaktujmy się z:

  • miejscowym ekopatrolem – w niektórych miejscowościach działają one w ramach straży miejskiej (często pod telefonem 986);
  • całodobową nietoperzową linią PTOP „Salamandra” – tel. 604 83 65 83 (w mniej pilnych przypadkach możemy też napisać na adres [email protected]);
  • specjalistą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy – lista i kontakty do osób działających w różnych regionach kraju znajdują się w spisie chiropterologów;
  • ośrodkiem rehabilitacji zwierząt – ich lista z podziałem na województwa znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
  • Pamiętajmy, że nie wszyscy lekarze weterynarii zajmują się dzikimi ssakami, więc nie odwoźmy zwierząt po prostu do pobliskiej lecznicy. Ustalmy najpierw, czy w danym miejscu znajdziemy pomoc.

Źródło
Co zrobić, gdy nietoperz wleci nocą do mieszkania?, PTOP „Salamandra”

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nietoperz wleciał do domu? Od środy to może się zdarzyć częściej niż kiedy indziej, bo nadchodzą „noce nietoperzy”! Sprawdź, co zrobić - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński