Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Maria Frankel, od 36 lat związana z Archiwum Państwowym w Szczecinie. "Świat archiwum, świat pamięci, czyli Nasza Maria"

Piotr Chrobak
W minioną sobotę odeszła od nas wyjątkowa postać. Niezwykle ciepła i serdeczna Pani Maria Frankel. Każdy, kto miał szczęście spotkać ją na swojej drodze, może powiedzieć, że była osobą życzliwą i kochającą ludzi. Była niezwykłą humanistką i zasłużoną archiwistką oraz społeczniczką. Przez 36 latach pracy w Archiwum Państwowym w Szczecinie Pani Maria wyjątkowo zasłużyła się dla całego humanistycznego środowiska w naszym regionie, przez które była bardzo ceniona.

Całe swoje zawodowe życie związała z Archiwum Państwowym. Od samego początku bardzo mocno zaangażowała się w jego życie. Za swoją aktywność i solidność w 1989 roku powierzono jej funkcję kierownika informacji naukowej, zabezpieczenia oraz upowszechniania wiedzy o zasobie. Rok później została kustoszem, a w roku 2002 starszym kustoszem, co w hierarchii archiwalnej jest ważnym wyróżnieniem. Następnie w 2007 roku została zastępcą dyrektora Archiwum.

Na szczególne podkreślenie zasługuje jej działalność edytorska w Oficynie Wydawniczej Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument”. Była redaktorem większości z ponad 100 publikacji, jakie ukazały się nakładem tego wydawnictwa. Oprócz redakcji, w swoim dorobku naukowym posiada wiele prac autorskich związanych głównie z oświatą szczecińską i historią archiwów. Ponadto udzielała pomocy autorom licznych prac naukowych m.in. z Archiwum, Uniwersytetu Szczecińskiego, czy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, które powstawały m.in. w oparciu o zasób Archiwum Państwowego w Szczecinie.

W jej działalności naukowej warto podkreślić, że od 1988 roku Pani Maria była redaktorem rocznika „Szczeciński Informator Archiwalny”, a wcześniej w latach 1985-1988 pełniła funkcję sekretarza redakcji „Informatora Archiwalnego”. Natomiast w latach 1989-2016 była sekretarzem redakcji ukazującej się co roku „Kroniki Szczecina”, której pomysłodawcą i wieloletnim redaktorem był prof. Kazimierz Kozłowski. Na łamach „Kroniki” prezentowano najważniejsze wydarzenia zarówno z historii naszego miasta jak i czasów obecnych. Publikowali w niej znamienici naukowcy, publicyści oraz pasjonaci historii Szczecina.

Za swoją działalność w 2016 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Rok później z okazji jubileuszu 60. urodzin, przyjaciele wydali książkę na jej cześć pt. „Nasza Maria”. Szczególnie warto podkreślić, że w związku z przejściem na emeryturę, w 2018 r. władze samorządowe naszego województwa, wraz z Uniwersytetem Szczecińskim oraz środowiskiem humanistycznym naszego miasta uhonorowały Panią Marię Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane na wniosek JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Edwarda Włodarczyka oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, co pokazało, jak ważną postacią była dla środowiska humanistycznego.

Ponieważ w swojej pracy naukowej nie tylko korzystałem z zasobu Archiwum Państwowego, ale także przez kilkanaście lat współpracowałem z Oficyną Wydawniczą Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument” oraz z redakcją „Kroniki Szczecina”, mogę powiedzieć, że miałem zaszczyt poznać i współpracować z tak wspaniałą i serdeczną osobą, jaką była i na zawsze pozostanie w naszej pamięci Pani Maria. To właśnie tacy ludzie jak „Nasza Maria”, tworzą świat humanistyki, w tym świat archiwów, czyli świat pamięci o sprawach naprawdę ważnych i godnych upamiętnienia. Bardzo będzie nam Jej brakowało.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński