Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci US będą korzystać z zasobów Archiwum Państwowego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wśród najciekawszych materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie znajdują się m.in. mapy miasta, księgi sprzed kilkunastu wieków czy oryginalne wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII w.
Wśród najciekawszych materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie znajdują się m.in. mapy miasta, księgi sprzed kilkunastu wieków czy oryginalne wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII w. Andrzej Szkocki
Studenci dwóch kierunków Uniwersytetu Szczecińskiego będą korzystać z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie. Obie instytucje podpisały porozumienie w tej sprawie.

Celem porozumienia jest rozwijanie i pogłębianie współpracy przede wszystkim w obszarze projektowania i opiniowanie programu studiów, wspólna organizacja działań o charakterze naukowo-dydaktycznym, w tym projektów naukowych, badawczych, edukacyjnych i społecznych, doskonalenie jakości kształcenia oraz koncepcji kształcenia na kierunkach historia oraz media i cywilizacja zgodnej z potrzebami otoczenia społeczno-gospodarczego oraz rynku pracy.

- Będziemy organizować wspólne przedsięwzięcia edukacyjne, a studenci będą mieli okazję poznać działalność instytucji państwowej jaką jest Archiwum Państwowe - mówi dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Wykształcenie archiwisty zajmuje kilka lat, a tutaj studenci będą mieli praktyczne zajęcia i dostęp do dokumentów, które dotyczą historii naszego miasta i które udostępniamy badaczom.

Porozumienie to także organizacja i realizacja staży oraz praktyk studenckich wynikających z programu kształcenia na wspomnianych kierunkach, realizacja w siedzibie Archiwum zajęć praktycznych dla studentów, wycieczek dydaktycznych, prelekcji, wykładów, konsultacji i innych przedsięwzięć wynikających z bieżących potrzeb.

- Zależy nam na tym, żeby studenci mieli dostęp do archiwalnych dokumentów nie tylko na naszej uczelni, ale także w instytucji, która posiada szereg dokumentów od średniowiecza do współczesności - mówi prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wśród najciekawszych materiałów archiwalnych znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie znajdują się m.in. mapy miasta, księgi sprzed kilkunastu wieków czy oryginalne wydania dzieł Paula Friedeborna z XVII w. Za tłumaczenie z języka niemieckiego, łaciny i greki na język polski oraz za naukowe opracowanie trzytomowego dzieła Paula Friedeborna, „Historyczny opis miasta Szczecina”, szczecińscy historycy, czyli zespół w składzie: dr hab. Paweł Gut, dr hab. Agnieszka Gut, dr hab. Rafał Simiński, dr Małgorzata Cieśluk, prof. dr hab. Edward Rymar, mgr Jerzy Grzelak, otrzymali Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński