Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ: Studencie zadbaj o siebie! Masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
archiwum polskapress
Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do studentów: Upewnijcie się, czy macie ubezpieczenie zdrowotne i tym samym prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej!

Trzy tygodnie od rozpoczęcia roku akademickiego NFZ przypomina studentom, że mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

- Czy rozpoczęliście naukę na pierwszym roku studiów? A może wróciliście Państwo na uczelnię po wakacyjnej przerwie, podczas której pracowaliście zarobkowo? Najwyższy czas zadbać o formalności - przypomina Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Małgorzata Koszur radzi, by studenci upewnili się, czy mają ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Tłumaczy: "Jeśli student nie ukończył jeszcze 26 roku życia i nadal się uczy, do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członka rodziny, zgłasza go rodzic, jedno z dziadków lub opiekun prawny.

Student ma prawo do świadczeń w ramach NFZ, gdy spełnia jeden z warunków:

  • jest zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny
  • ma własny tytuł do ubezpieczenia (np. umowę o pracę, rentę)
  • jest zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.

Rodzic zgłasza do ubezpieczenia uczące się dziecko, które nie ukończyło 26 roku życia, bo obowiązek zgłoszenia jako członka rodziny spoczywa na ubezpieczonym opiekunie prawnym. Kto może to zrobić?

  • rodzic lub współmałżonek rodzica
  • jedno z dziadków, jeśli żadne z rodziców nie jest objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
  • współmałżonek, jeśli ma swój tytuł do ubezpieczenia.

Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście.

Jeśli rodzic, który zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, zmienia pracę (przechodzi na emeryturę), musi je zgłosić ponownie do ubezpieczenia u nowego płatnika składek: w ZUS.

- Student może mieć własny tytuł do ubezpieczenia, np. gdy pracuje na podstawie umowy o pracę - tłumaczy rzeczniczka NFZ. - Wtedy do ubezpieczenia zgłasza go pracodawca.
Jeśli jednak uczący się prowadzi własną działalność gospodarczą, do ubezpieczenia zgłasza się sam.

W przypadku, kiedy student podjął pracę w czasie wakacji i umowa o pracę już się skończyła, do ubezpieczenia zdrowotnego ponownie zgłasza go ubezpieczony rodzic. To warunek, by mógł w pełni korzystać ze świadczeń w ramach NFZ.

Jeśli uczący się nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzic albo inna osoba uprawniona nie mogą go zgłosić, bo sami nie pracują, może to zrobić uczelnia. Zrobi to jednak tylko na jego wniosek, który musi złożyć w dziekanacie.

- Jeśli w trakcie studiów student rozpoczął pracę, np. na podstawie umowy o pracę, uczelnia musi go wyrejestrować z ubezpieczenia - zgłasza go do niego pracodawca - mówi Małgorzata Koszur.

Kiedy z kolei zakończy pracę, musi poinformować o tym uczelnię, która ponownie zgłasza swojego studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. To nie stanie się automatycznie!

A co ma zrobić student, kiedy ukończy 26 lat a nadal się uczy? Nie podlega już ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Musi powiadomić uczelnię, że nie jest ubezpieczony, uczelnia go ubezpieczy, ale tylko na osobisty wniosek - wyjątek stanowią studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy bez względu na wiek mogą być zgłaszani do ubezpieczenia jako członkowie rodziny przez rodziców.

Warto wiedzieć:

  • Wysokość składki zdrowotnej płaconej przez osobę ubezpieczoną zależy od jej przychodów, a nie od liczby członków rodziny, np. dzieci, które zgłosi do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Osoba która ukończyła 18 rok życia i się nie uczy, nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego ubezpieczonego rodzica. Taka osoba musi mieć własny tytuł do ubezpieczenia, np. podejmując pracę, rejestrując się jako osoba bezrobotna czy zawierając związek małżeński (wtedy do ubezpieczenia zdrowotnego może ją zgłosić ubezpieczony małżonek).
  • Wyjątek stanowią studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Bez względu na wiek mogą być zgłaszani do ubezpieczenia jako członkowie rodziny.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowuje przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński