MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ: Pogotowie wcale nie dostało 107 tys. zł kary. Pieniądze im się nie należały

Anna Folkman
Anna Folkman
Brakuje lekarzy do obsady specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego. Na dodatek Narodowy Fundusz Zdrowia nakłada na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie kary za brak obsady lekarzy w zespołach. Kary wyższe niż w innych regionach - twierdzi dyrekcja WSPR. NFZ jest innego zdania.

- Tylko od początku 2019 roku Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ma naliczone ponad 107 tys. zł kary przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako nienależyte wykonanie umowy - padło na spotkaniu Komisji Zdrowia.

- Jeszcze dwa lata temu czy w zeszłym roku musieliśmy zwracać całą kwotę, a nie np. różnicę pomiędzy obsadą karetki z lekarzem, a bez niego. Nawet kontrola i zalecenia NIK wskazały, by oddawać tylko różnicę. Spotkało się to z negatywną oceną ze strony Urzędu Wojewódzkiego i Ministra Zdrowia. Na początku tego roku byłem karany oddaniem całej stawki, dopiero ostatnie odwołania spowodowały, że jest to 0,1 proc. kontraktu, to znacznie mniej, ale wciąż więcej niż w innych regionach gdzie kary wynoszą 0,01 lub 0,001 proc. – wyjaśniał dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Roman Pałka.

CZYTAJ TEŻ:

Jeszcze 10 lat temu w województwie zachodniopomorskim funkcjonowało 79 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), dziś to już 89, w tym 16 specjalistycznych. Problem z zapewnieniem obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych systematycznie narasta.

W dużym stopniu spowodowane jest to wygórowanymi kryteriami zawodowymi dla lekarzy w ramach ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Przewodniczący Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa zasygnalizował, że radni województwa zastanawiają się nad skierowaniem specjalnego stanowiska do rządu i Ministerstwa Zdrowia o m.in. zwiększenie nakładów finansowych na ratownictwo medyczne czy obniżenie kar finansowych nakładanych na WSPR w Szczecinie, do poziomu jaki ma miejsce w innych regionach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i fiat jako ambulans [zdjęcia]

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

Tymczasem NFZ prostuje informacje.

- Kary nałożone przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pogotowie za nierzetelną realizację świadczeń, tj. wyjeżdżanie do pacjentów w ciężkim stanie bez lekarza, wyniosły 37 tys. zł, a nie 107 tys. jak twierdzi dyrekcja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie - informuje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie.

Różnicę tj. 70 tys. zł Zachodniopomorski Oddział NFZ miał prawo i obowiązek odzyskać, ponieważ WSPR, nie zatrudniając wymaganego umową lekarza, nie ponosiło kosztów.

- A zatem wypłacone pieniądze pogotowiu po prostu się nie należały i WSPR samo powinno je zwrócić, bez wezwania - zauważa Małgorzata Koszur.

ZOBACZ TAKŻE: Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz, kiedy należy dzwonić na 999 albo 112

Ugryzienie przez domowego żółwia, połknięta zawleczka od puszki z piwem, drapiące palce, egzorcyzmy... - oto najdziwniejsza zgłoszenia, które w Szczecinie odebrali pracownicy pogotowia. A kiedy należy wzywać pogotowie? Zobacz szczegóły!Pogotowie powinniśmy wzywać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. - Niestety wielu mieszkańców naszego regionu wciąż dzwoni pod numery alarmowe prosząc o interwencje w sprawach błahych lub takich, w których pomoc powinni uzyskać np. u lekarza rodzinnego lub stomatologa – informuje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.Pacjenci notorycznie błędnie dzwonią do dyspozytorni i proszą o przewiezienie do przychodni lub transport do szpitala, bo mają skierowanie na badania. Nierzadko powody wezwania karetki przez pacjentów są kuriozalne, zabawne lub zaskakujące. Zobacz przykłady niektórych takich niezasadnych wezwań na kolejnych podstronach! >>>WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Najdziwniejsze zgłoszenia na pogotowie w Szczecinie. Zobacz,...

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w prawie Ogólnych Warunków Umów, w przypadku udzielania świadczeń w danym zakresie niezgodnie z przepisami lub umową, kara wynosi do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.

Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału, stosując zasadę miarkowania kary, zmniejszył ją dziesięciokrotnie i wynosi ona, za miesiące maj – czerwiec, 0,1 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński