Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudna sytuacja kadrowa w ratownictwie medycznym. W karetkach coraz częściej brakuje lekarzy i ratowników

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
archiwum polskapress
Brakuje lekarzy do obsady specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego, coraz trudniej również o ratowników medycznych. O problemie dyskutowali radni województwa zachodniopomorskiego.

Niskie nakłady finansowe nie zachęcają do pracy w pogotowiu, a wyrwa pokoleniowa zaczyna być coraz bardziej widoczna. Ponadto - jak podaje Urząd Marszałkowski w Szczecinie - Narodowy Fundusz Zdrowia nakłada na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, która obsługuje cały region, kary za brak obsady lekarzy w zespołach.

Są to kary wyższe niż w innych regionach. Tylko od początku 2019 roku WSPR ma naliczone ponad 107 tys. zł kary przez NFZ jako nienależyte wykonanie umowy. To blisko 26 dni pracy jednej specjalistycznej karetki, którą NFZ wycenia na 4,1 tys. zł za dzień.

Tzw. dobokarektę bez lekarza NFZ wycenia na ok. 3,1 tys. złotych.

Zespół ratownictwa medycznego pojechał na pomoc nieprzytomnemu mężczyźnie, leżącemu na chodniku. Gdy pacjent się ocknął jednego z ratowników uderzył pięścią w twarz. Takich przypadków jest więcej.Więcej o sprawie pracy ratowników medycznych w dalszej części galerii >>>

Ratownik medyczny nie ma łatwej pracy. Często jest atakowany...

- Dwa lata temu, czy w zeszłym roku musieliśmy zwracać całą kwotę, a nie np. różnicę pomiędzy obsadą karetki z lekarzem, a bez niego. Nawet kontrola i zalecenia NIK wskazały, by oddawać tylko różnicę. Spotkało się to z negatywną oceną ze strony Urzędu Wojewódzkiego i ministra zdrowia. Na początku tego roku byłem karany oddaniem całej stawki, dopiero ostatnie odwołania spowodowały, że jest to 0,1% kontraktu, to znacznie mniej, ale wciąż więcej niż w innych regionach, gdzie kary wynoszą 0,01 lub 0,001%. - mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR.

10 lat temu w województwie działało 79 Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM), dziś to 89 zespołów, w tym 16 specjalistycznych. Problem z zapewnieniem obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych systematycznie rośnie.

M. in. z powodu wygórowanych kryteriów zawodowych w ramach ubiegłorocznej nowelizacji ustawy.

Polska Rada Ratowników Medycznych przeprowadziła ankietę nt. zarobków. Opublikował je portal medexpress.pl. Zobacz, ile zarabiają ratownicy medyczny w dalszej części galerii >>>

Tyle zarabiają ratownicy medyczni. "Śmiać się czy płakać" [STAWKI]

- Powstała paradoksalna rzecz, że lekarze którzy specjalizowali się wg starych zasad, nie złożyli egzaminu i stracili uprawnienia do pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego, a zachowali uprawnienia do pracy w SOR. Problem dotyczy całego kraju - dodaje dyrektor.

Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego szacuje, że w systemie Pogotowia Ratunkowego brakuje od 30 do 60% lekarzy medycyny ratunkowej. Podobny problem występuje wśród ratowników medycznych.

Zobacz także Rozmowa: Andrzej Melka, koordynator dziecięcego OIOMu w szpitalu w Koszalinie

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trudna sytuacja kadrowa w ratownictwie medycznym. W karetkach coraz częściej brakuje lekarzy i ratowników - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński