Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje lekarzy w karetkach. Jesteśmy na mapie problemów ratownictwa medycznego

Anna Folkman
Anna Folkman
Pracownicy ochrony zdrowia z naszego regionu skarżą się na braki w obsadach specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego oraz na zbyt małą liczbę pracowników w dyspozytorniach. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego przyznaje, że są problemy kadrowe w karetkach, ale dyspozytorów jest tyle ile potrzeba.

Ratownicy medyczni stworzyli mapę „Problemów w Państwowym Ratownictwie Medycznym”. Zamieszczona w portalu społecznościowym o profilu „To nie z mojej karetki” mapa, zachęca pracowników ochrony zdrowia z całego kraju do anonimowego dodawania spraw ze swojego regionu.

- Codziennie nie są obstawione zespoły specjalistyczne przez lekarzy w kilku powiatach - czytamy w opisie mapy naszego województwa. - WSPR wozi czasami lekarza od filii do filii, żeby przynajmniej jeden lekarz mógł pełnić dyżur w kilku miejscach.[...] Problemy z brakiem chętnych do pracy w dyspozytorni - aktualnie jest mnóstwo wakatów.[...] Będą łączyć dwie dyspozytornie (Kołobrzeg i Szczecin), ale dyspozytorzy z Kołobrzegu już zapowiedzieli, że nie będą przechodzić do Szczecina. Ilość stanowisk, wakatów wzrośnie drastycznie.

Do zgłoszonych spraw odniosła się Paulina Targaszewska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

- Okres wakacyjny jest szczególnie trudnym czasem w pracy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i to z kilku powodów - zaczyna. - Pierwszym z nich jest konieczność zapewnienia 7 dodatkowych, sezonowych zespołów w pasie nadmorskim. To zwiększa zapotrzebowanie liczby ratowników medycznych w tych miejscowościach o 50 procent. Aby zapewnić pełną obsadę tych zespołów, zwiększamy wynagrodzenie dla ratowników dyżurujących w zespołach sezonowych i umożliwiamy im korzystanie z pokoi gościnnych.

Zobacz wideo: Kulisy zdrowia: Pierwsza pomoc na wakacjach i to co musi być w apteczce

Wakacje to także czas urlopów, a to dodatkowo nasila trudności z zapewnieniem pełnej obsady w karetkach.

- Od kilku lat systematycznie narasta problem z zapewnieniem obsady w zespołach specjalistycznych (S). W dużym stopniu spowodowane jest to wygórowanymi kryteriami zawodowymi zawartymi w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym - dodaje Targaszewska. - Kilku lekarzy, którzy pracowali w WSPR w Szczecinie do 31 marca tego roku, z tytułu nowelizacji tej ustawy straciło uprawnienia do pracy w zespołach ratownictwa medycznego, ale zachowali je do pracy w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Problem z lekarzami nie dotyczy tylko naszego województwa, ale całego kraju. Z problemem tym borykają się zarówno stacje pogotowia, jak i szpitale. Świadczą o tym kolejne ograniczenia w działalności szpitali. Jeśli jest to możliwe - dowozimy transportem własnym lekarzy do zespołów specjalistycznych w miejscowościach w naszym województwie, gdzie brakuje lekarza w zespole specjalistycznym.

Zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje dzień pobytu w szpitalu? Ceny powalają! Zobaczcie, ile musielibyście zapłacić za jeden dzień pobytu na konkretnym oddziale. Stawki ułożyliśmy rosnąco: od najniższej do najwyższej. Cennik znajdziecie na kolejnych zdjęciach. Wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub kliknąć strzałkę w prawo na zdjęciu.Podane ceny są cenami netto za osobodzień na oddziale z wyłączeniem kosztów leków, sprzętu jednorazowego, wysokocennego, implantów i procedur. Dane za 2018 rok pochodzą z cennika Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Antoniego Jurasza.Więcej na kolejnych zdjęciach >>>***Zobacz koniecznie materiał wideo o leczeniu w czasie wakacji

Nie masz ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za wizytę w szpitalu....

Jeśli chodzi o problemy z dyspozytorami, to WSPR w Szczecinie twierdzi, że ich nie ma.

- Mamy dwie dyspozytornie medyczne - w Szczecinie i w Kołobrzegu. W Szczecinie pracuje obecnie 36 dyspozytorów, w Kołobrzegu 35. W obu obstawione są wszystkie dyżury (dyżur trwa 12 godzin). Wynagrodzenie dyspozytora wynosi od 5 do 7 tys. zł brutto. Do końca 2020 roku nie przewidujemy zmian w funkcjonowaniu obu dyspozytorni. Od 1 stycznia 2021 roku, zgodnie z ustawą, wszystkie dyspozytornie medyczne mają zostać przejęte przez wojewodów, tak też stanie się z naszymi.

Okazuje się też, że ustawa przewiduje, że do 2028 roku w Zachodniopomorskiem będzie już tylko jedna dyspozytornia.

Czy w szpitalach psychiatrycznych straszy? To nieprawda. Zobacz szpitale psychiatryczne w Polsce od środka.

Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne. Mamy zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński