MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Miejsca, przy których odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych w Szczecinie, przygotowali już w środę osadzeni z Aresztu Śledczego
Miejsca, przy których odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych w Szczecinie, przygotowali już w środę osadzeni z Aresztu Śledczego Facebook Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych rozpoczęły się przy pomniku „W hołdzie pomordowanym w latach 1939 - 1945 więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Data obchodów 14 czerwca jest symboliczna. Tego dnia, w 1940 roku do założonego przez Niemców obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy transport 728 więźniów.

Delegacje Instytutu Pamięci Narodowej oddadzą hołd ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych także w innych miejscach w naszym regionie. Dyrektor Krzysztof Męciński złożył kwiaty przy pomniku „Dzieciom Potulic” - Polakom wypędzonym całymi rodzinami ze swoich domów, więzionym w niemieckim obozie Potulitz - Lebrechtsdorf koło Bydgoszczy, który znajduje się niedaleko Bramy Portowej w Szczecinie, a także w Gorzowie Wielkopolskim na Cmentarzu Świętokrzyskim przy Pomniku więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie spoczywa 16 więźniarek z tego obozu śmierci.

Hołd ofiarom mordów w obozach zagłady pracownicy IPN oddali także przy pomniku upamiętniającym więźniów filii KL Stutthof w Policach - Mścięcinie a także przy pomniku Męczeństwa ofiar Obozów Koncentracyjnych w Trzeszczynie.

Miejsca, przy których odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych w Szczecinie, przygotowali już w środę osadzeni z Aresztu Śledczego.

- Dzięki współpracy szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Aresztu Śledczego w Szczecinie od przeszło pół roku osadzeni, w ramach resocjalizacji, porządkują miejsca pamięci w Szczecinie przed ważnymi uroczystościami. Nasi pracownicy wyjaśniają im znaczenie pomników i innych miejsc upamiętnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński