MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy Rotmistrza Witolda Pileckiego w Technikum Ekonomicznym

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Tablica upamiętniająca rtm. Witolda Pileckiego wykonana jest z jasnobrązowego kamienia o niskim uziarnieniu o wymiarach 80x120 cm. W tablicy umieszczono płaskorzeźbę z brązu z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego
Tablica upamiętniająca rtm. Witolda Pileckiego wykonana jest z jasnobrązowego kamienia o niskim uziarnieniu o wymiarach 80x120 cm. W tablicy umieszczono płaskorzeźbę z brązu z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego Andrzej Szkocki
W przeddzień 76. rocznicy zamordowania rtm. Witolda Pileckiego w Technikum Ekonomicznym jego imienia w Szczecinie została odsłonięta upamiętniająca rotmistrza tablica.

- Technikum Ekonomiczne to szkoła o ponad 80-letniej tradycji. Od 1946 roku kształcimy kadry związane z szeroko rozumianą branżą ekonomiczną i handlową. Obecnie nasza młodzież kształci się na 6 kierunkach - mówi Andrzej Kobylec, dyrektor Technikum Ekonomicznego im. rtm. Witolda Pileckiego. - Dzisiaj kończymy proces nadawania imienia naszej szkole. W 2017 roku przyjęliśmy zaszczytne imię rtm. Witolda Pileckiego, rok temu otrzymaliśmy nowy sztandar szkoły, dzisiaj odsłaniamy tablicę pamiątkową.

Tablica upamiętniająca rtm. Witolda Pileckiego wykonana jest z jasnobrązowego kamienia o niskim uziarnieniu o wymiarach 80x120 cm. W tablicy umieszczono płaskorzeźbę z brązu z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego. Autorem projektu tablicy jest art. rzeźb. Dawid Wawrzyniak. Tablicę ufundował szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Zobaczyć własnymi oczami piekło stworzone na ziemi. Tego zadania podjął się rotmistrz Witold Pilecki. Był nie tylko bohaterem narodowym, ale też szlachetnym człowiekiem, kochającym mężem i ojcem - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948). Dobrowolnie trafił do Auschwitz aby wewnątrz obozu koncentracyjnego zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. To dzięki jego materiałom wywiadowczym, przekazywanym poza mury obozu świat dowiedział się o koszmarze, jaki niemieccy oprawcy zgotowali więźniom KL Auschwitz.

Po wojnie piekło zgotowali rotmistrzowi Pileckiemu komuniści. Aresztowany 8 maja 1947 r. został oskarżony m.in. o posiadanie broni, przygotowywanie zamachów zbrojnych oraz posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. Po brutalnym śledztwie, niewyobrażalnie umęczony przez komunistycznych katów, 3 marca 1948 r. stanął przed sądem. Wyrok w tym pokazowym procesie zapadł 15 marca 1948 r. Prośby o ułaskawienie skierowane do prezydenta Bolesława Bieruta przez obrońcę, przez przyjaciół oświęcimskich i przez Marię, żonę Pileckiego - zostały odrzucone.

Skazany na karę śmierci Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany w więzieniu mokotowskim. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 r. o godzinie 21:30, a ciało potajemnie pogrzebano, prawdopodobnie na tzw. „Łączce” - dziś kwatera „Ł” Cmentarza Powązkowskiego. We wrześniu 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, wskazując na jego patriotyczną postawę. W lipcu 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. 5 września 2013 roku Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak awansował pośmiertnie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński