MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną
Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną SOSW
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ulicy Jagiellońskiej 65 w Szczecinie ma już własny sztandar. Uroczystość nadania jest kontynuacją celebracji 60-lecia działalności placówki oraz hołdem dla jej patrona, doktora Czesława Piskorskiego, wybitnego krajoznawcy, autora licznych przewodników po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim.

- Dla całej społeczności SOSW nr 2 sztandar z wizerunkiem godła Polski i Czesława Piskorskiego jest powodem do zasłużonej dumy, ale też zobowiązaniem do patriotycznej postawy i wzorowej nauki - powiedział dyrektor placówki Paweł Szulerecki.

Na sztandarze jedna strona prezentuje godło Polski, a druga wizerunek patrona szkoły - pana doktora Czesława Piskorskiego.

Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie w ośrodku funkcjonuje Szkoła Branżowa 1 stopnia, w której można zdobyć zawody takie jak: kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy stolarza, pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, tapicer, ogrodnik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Od prawie 20 lat częścią Ośrodka jest również Szkoła Przysposabiająca do Pracy przeznaczona dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Łącznie w całym ośrodku uczy się ponad 200 uczniów.

- W maju 2022 r. szkoła rozpoczęła starania o nadanie sztandaru Ośrodkowi - mówi dyrektor Paweł Szulerecki. - Podczas jubileuszowego Rajdu Turystycznego im. JP II szlakami Czesława Piskorskiego zorganizowano sprzedaż „cegiełek” oraz wytworów pracy młodzieży i nauczycieli. Te dobrowolne wpłaty od pracowników, emerytowanych pracowników, gości i przyjaciół Ośrodka zasiliły konto „na sztandar”. W czerwcu tego samego roku powołany został zespół d/s opracowania projektu oraz znalezienia wykonawcy. W czasie poszukiwań okazało się, że koszty wykonania sztandaru przewyższają możliwości finansowe Ośrodka. Niestety, nie udało się zdążyć na uroczyste obchody 60-lecia w październiku 2022 r. Wielomiesięczna praca i wytrwałość wielu osób doprowadziła wreszcie do osiągnięcia wymarzonego celu w tym roku. Sztandar został wykonany.

Warto przybliżyć postać Czesława Piskorskiego wszystkim szczecinianom. Przybył do Szczecina z obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen w 1945 r. Od początku był zafascynowany poznawaniem miasta i całego Pomorza Zachodniego. Zwiedził i zbadał krajoznawczo niemal wszystkie zakątki tego regionu, stworzył wiele przewodników, prowadził audycje radiowe o ulicach Szczecina, przybliżał historię różnych miejsc opowiadając legendy, był aktywnym działaczem PTTK, ale też potrafił zainteresować młodych ludzi swoją pasją. Ta pasja może dziś być wzorem do naśladowania dla nauczycieli i uczniów.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: pan Paweł Palczyński - Zachodniopomorski Kurator Oświaty, przedstawiciele władz miasta i wydziału oświaty, rodzina patrona, proboszcz parafii o. Adam Sołtyk, dyrektorzy szczecińskich szkół specjalnych oraz byli dyrektorzy Ośrodka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński