MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy raz zobaczyli pomnik przodka. Rodzina Meyera odwiedziła Szczecin

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Rodzina Carla Friedricha Meyera mogła zobaczyć 118-letni głaz z nową tablicą ku czci nauczyciela
Rodzina Carla Friedricha Meyera mogła zobaczyć 118-letni głaz z nową tablicą ku czci nauczyciela Marek Łuczak, Archiwum
Rodzina Carla Friedricha Meyera (1840-1904), wybitnego szczecińskiego historyka i geografa, odwiedziła nasze miasto i zobaczyła pomnik odbudowany w Puszczy Bukowej.

W maju 2023 roku, w lesie w Podjuchach stanął pomnik poświęcony Carlowi Friedrichowi Meyerowi, niemieckiemu nauczycielowi, który propagował piękno Puszczy Bukowej. W tym roku doszło do ciekawych odwiedzin.

- 31 maja tego roku prawnuczka C. F. Meyera - Elisabeth Gründler, jej córka Hanaan Hegazi i noszący imię po pradziadku Carl Friedrich Gründler, mogli zobaczyć efekty naszej pracy - mówi nadkomisarz dr. Marek Łuczak, policjant i historyk. - Pomnik został zniszczony po 1945 roku, rodzina Meyera, która odwiedziła Podjuchy w latach 90. XX wieku nie była w stanie już go odnaleźć. Zdjęcia pozostałości ruin pomnika opublikowałem w swojej książce o Podjuchach. W 2022 roku powstał pomysł odbudowania pomnika, ale przygotowania i zdobycie zezwoleń zajęły prawie rok. Pomnik znajduje się na terenie nadleśnictwa Gryfino, na szczycie góry o wys. 119 m, na terenie rezerwatu przyrody. Otrzymane zgody obejmowały prace bez jakichkolwiek maszyn i możliwości wjazdu maszyn. 3-metrowy, ważący wraz z podstawą prawie 10 ton pomnik odbudowano więc ręcznie dzięki pracy wolontariuszy i członków Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, stosując jedynie systemy dźwigni i bloczków. Rodzina Carla Friedricha Meyer) dowiedziała się o tym, że pomnik został odbudowany z artykułu w prasie, skontaktowali się ze mną i dziś po raz pierwszy mogli go zobaczyć na własne oczy, gdyż znali go tylko ze zdjęć.

Kim był Carl Friedrich Meyer?
Niemiecki nauczyciel, historyk i geograf. Urodził się 17 grudnia 1840 w Quedlinburgu, zmarł 12 października 1904 w Szczecinie).

Absolwent gimnazjum w Quedlinburgu (1860). Studiował historię i geografię na uniwersytecie w Halle. W 1864 roku zdał egzamin nauczycielski. Związany z Friedrich-Wilhelm-Schule w Szczecinie, gdzie najpierw odbywał staż, a następnie przez cztery dekady był nauczycielem. Zajmował się projektowaniem i rysowaniem map, a także odbywał liczne wędrówki krajoznawcze po Pomorzu. Pisał artykuły do czasopism fachowych poświęconych historii oraz geografii. Opublikował mapę Puszczy Bukowej.

Współtwórca założonego w 1889 roku towarzystwa Buchheide-Verein, którego do śmierci był przewodniczącym.
3 maja 1889 roku Meyer wraz z trzydziestoma innymi miłośnikami Puszczy Bukowej założył Buchheide-Verein. Był inicjatorem ogromnej pracy, jaką wykonano w Puszczy Bukowej. Dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody wyznaczono i oznakowano szlaki, w miejscach trudno dostępnych przygotowano schody, zamontowano też ławki, udostępniono punkty widokowe, odnowiono pomniki, postarano się również o place zabaw oraz wykonano wiele innych prac. Dbał również o coroczne odnowienie umów z zarządem lasu, dotyczyło to też kolei państwowej, a później i kolejki wąskotorowej, tak aby uzyskać najlepsze połączenie kolejowe z Puszczą Bukową. Sam też od wiosny do późnej jesieni wielokrotnie w ciągu tygodnia odbywał piesze wędrówki przez puszczę.
Został pochowany na szczecińskim cmentarzu Centralnym. Po śmierci wzniesiono pomnik ku jego pamięci na wzgórzu Świątek (niem. Heiligen Berg) w Puszczy Bukowej, z brązowym reliefem dłuta Ludwiga Manzla.

Zobacz wideo z 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński