MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe przełamuje milczenie w sprawie Centrum Dialogu Przełomy

mdr
Michał Czasnojć pokazuje swój projekt ekspozycji przyszłego Centrum Dialogu "Przełomy".
Michał Czasnojć pokazuje swój projekt ekspozycji przyszłego Centrum Dialogu "Przełomy". Fot. Sebastian Wołosz
Po licznych publikacjach w sprawie Centrum Dialogu Przełomy i zaistniałym konflikcie z firmą Redan, która przygotowała koncepcje ekspozycji (zerwała umowę z Muzeum wskazując na MN jako jedynego winnego sytuacji) zabrał w tej sprawie głos Lech Karwowski, dyrektor MN. Poniżej jego komunikat.

Komunikat Muzeum Narodowego w Szczecinie:

W związku z powszechnym zainteresowaniem mediów sprawą budowy Centrum Dialogu Przełomy zorganizujemy w przyszłym tygodniu konferencję prasową. Tymczasem pragniemy jedynie oświadczyć, iż wyrażamy ubolewanie, że problemy z jednym z wykonawców przekształciły się w sensację na forum publicznym. Muzeum Narodowe w Szczecinie nigdy pierwsze nie upublicznia takich spraw, może to bowiem utrudnić porozumienie, której to możliwości Muzeum nigdy nie wyklucza.

Każda firma, która odstąpi od umowy bez dostatecznej podstawy prawnej - a tak jest naszym zdaniem w tym przypadku - musi liczyć się poniesieniem kosztów zastępstwa z tytułu niewykonywania swych kontraktowych obowiązków. W trosce o realizację przedsięwzięcia Muzeum prowadzi rozmowy z ewentualnymi zastępcami.

Muzeum buduje ekspozycje na lata, wystawa nie jest jednorazowym wydarzeniem. Dlatego termin otwarcia - choć ważny - nie może nam przesłonić długiej i systematycznej pracy edukacyjnej obliczonej na lata, co jest celem Centrum Dialogu Przełomy. Mamy nadzieję z początkiem roku szkolnego dzieci i młodzież będą już miały nową "pomoc edukacyjną" - i to jest nasz priorytet.

Lech Karwowski
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie

* * *
W poniedziałek Muzeum Narodowe ma podać termin wspomnianej przez dyr. Karwowskiego konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie koncepcji wizualnej ekspozycji Centrum Dialogu "Przełomy" nastąpiło 5 kwietnia 2013 r. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

I nagrodę i uznanie komisji konkursowej zdobyło Biuro Projektowo - Inżynierskie Redan Sp. z o.o., Szczecin w składzie zespołu autorskiego Michał Czasnojć, Dawid Szewczyk, Tomasz Ryba.

Uzasadnienie zespołu konkursowego było następujące:

W zwycięskiej pracy najpełniej spośród wszystkich złożonych propozycji zaprezentowano klarowny podział przestrzenny ekspozycji. Walory plastyczne pracy - w szczególności punktujące poszczególne elementy historii - wyróżniają pozytywnie pracę spośród pozostałych złożonych w konkursie. Sędziowie za szczególną zaletę projektu uznali wstęgę czasu, rozwiązanie nie tylko porządkujące chronologicznie ekspozycję, ale również stanowiące czytelny element wizualny spajający całość wystawy i mogący w przyszłości być graficznym symbolem Centrum.

Praca wyróżniająca się również pod kątem walorów funkcjonalnych - zwłaszcza w zakresie szybkiej ścieżki zwiedzania oraz intelektualnej interakcji pomiędzy zwiedzającym a narracją wystawy. Uporządkowana trasa zwiedzania wprowadza ład przestrzenny i umożliwia widzowi najpełniejsze skorzystanie z proponowanych rozwiązań ekspozycyjnych.

Przyjęte rozwiązania przestrzeni wystawy - "elegancka prostota" proponowanej powierzchni wystawienniczej - sprzyjają ponadczasowości i trwałości zastosowanych rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługuje dramaturgiczne wyróżnienie przestrzeni kulminacji ekspozycji - wydarzeń z Grudnia'70. Udało się w niej stworzyć kompozycję umożliwiającą widzowi wrażenie współuczestniczenia w wydarzeniach i zaangażowanie emocjonalne. Jednocześnie wykorzystane środki komunikacji zachowują walor ponadczasowości umożliwiającej edukacyjne i ekspozycyjne dookreślanie przestrzeni.

Szczególnie istotnym jest również fakt, iż praca zawiera wskazane w scenariuszu wątki historyczne z odpowiednią hierarchizacją wydarzeń. Na uwagę zasługuje wprowadzenie wielu elementów typowo szczecińskich, co gwarantuje dobre osadzenie w specyfice lokalnej. Autorzy wykazali dużą dbałość o chronologię. Duży nacisk kładą na interaktywność w warstwie merytorycznej wprowadzając strefę pytań, w której przewidują możliwość podejmowania dyskusji na tematy prezentowane na wystawie.

Zalety zwycięskiej pracy Sędziowie postanowili docenić pomimo pewnej skromności wizualnej prezentacji przygotowanej przez zespół projektowy. Sąd uznał, że wizualizacje zaprezentowane w połączeniu z przemyślaną koncepcją przestrzenno-narracyjną oraz spójną wizją graficzną pozwalają na skonstruowanie niebanalnej, nowatorskiej ekspozycji stałej, która stanie się wizytówką kulturalną Szczecina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński