Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea, galerie i biblioteki w Szczecinie nie otworzą się tak szybko

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Nie oznacza to jednak, że od razu odwiedzimy te przybytki. Instytucje te muszą przygotować zupełnie nowe procedury.

Muzea i galerie w Szczecinie

Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Dla wszystkich tych instytucji opracowano warunki, które należy spełnić, żeby mogły zostać otwarte.

Muzea i galerie sztuki powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

- Na pewno nie otworzymy naszych wystaw tuż po majówce, bo czeka nas długi proces przygotowania do otwarcia - mówi Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Musimy stworzyć nowy regulamin zwiedzania, przeliczyć kubatury sal do liczby osób, zaopatrzyć się w środki dezynfekujące i przekonać, jak opary z tych środków wpływają na eksponaty. Na pewno szybko nie otworzymy Centrum Dialogu Przełomy, ponieważ obiekt jest w podziemiu, jest tam ciemno, ludzie często na siebie wpadają, a poza tym wiele eksponatów jest interaktywnych i działa dotykowo. Może pierwsze sale otworzymy dla zwiedzających w połowie maja.

ZOBACZ TEŻ:

Zamku Książąt Pomorskich

Podobnie sytuacja wygląda z galeriami na Zamku Książąt Pomorskich.

- Na razie nie wiemy, kiedy otwarcie będzie możliwe - mówi Monika Adamowska z Zamku Książąt Pomorskich. - Musimy opracować dokładne zasady bezpieczeństwa gości, pracowników oraz eksponatów.

ZOBACZ TEŻ:

Biblioteki w Szczecinie

Jeśli chodzi o biblioteki, możliwe jest uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni.

Czytelnikom sugeruje się umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Poza tym zaleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem.

- Cieszy nas możliwość kontaktu z czytelnikami, ale musimy wszystko zorganizować tak, żeby to było dla wszystkich bezpieczne - mówi Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Musimy opracować procedury, które spełniają wymagania sanitarne. Podejrzewam, że zajmie nam to najmniej dni. Trzeba pamiętać, że książki, które do nas trafią, też muszą przejść kwarantannę. Na pewno nie ma na razie możliwości otwarcia czytelni.

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA SZCZECIN

Wdrożenie szczegółowych rozwiązań dot. funkcjonowania placówek w czasie epidemii, będzie możliwe dopiero po opublikowaniu przez rząd stosownego rozporządzenia, które pozwoliłoby na legalne otwarcie bibliotek oraz galerii sztuki. Funkcjonowanie instytucji kultury jest zatem w pełni uzależnione od zrealizowania niezbędnych kwestii formalno-prawnych przez władze państwowe.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński