MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd odmraża gospodarkę. Od poniedziałku 4 maja otwarcie galerii handlowych i hoteli, przywrócone zostaną zajęcia w przedszkolach i żłobkach

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. 4 maja otwarte zostaną m.in. galerie handlowe, hotele, muzea i biblioteki. Od 6 maja wznowione zostaną zajęcia w przedszkolach i żłobkach. - Bardzo proszę o rozsądek na majówkę - dystansujmy się - od tego zależy wdrażanie następnych etapów - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją - w porównaniu do nowych zachorowań - przyznał premier, który podkreślił, że na Zachodzie Europy jest o wiele więcej zakażeń. - Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Nie jest to jednak pełna kontrola. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie potrzebny krok wstecz. Taka jest natura koronawirusa. Z pokorą przyznajemy, że koronawirus może przyspieszać - wyjaśniał.

- Wczoraj mieliśmy niewiele ponad 300 zarażeń, wykonano ponad 14 tysięcy testów. Więcej osób zdrowieje, niż ulega zakażeniu - z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko przebiegało - mówił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W szpitalach jest wolne ok. 70 proc. łóżek (spośród 11 tys.) dla zakażonych koronawirusem.

- Otwieramy gospodarkę, ale ani na centymetr nie luzujemy obostrzeń, dotyczących ochrony zdrowia. Trzymajmy się tych zasad - zastrzegł premier.

- W drugiej fazie możemy podjąć odpowiedzialną decyzję, bo widzimy, jak zachowaliśmy się my, społeczeństwo, ale także jak agresywny jest koronawirus przez ostatnie dwa tygodnie - przyznał Morawiecki.

ETAP II - 4 maja

  • Otwarcie hoteli i miejsc noclegowych
  • Otwarcie galerii handlowych (z wyłączeniem stref rekreacyjnych, restauracji i kin)
  • Otwarcie żłobków i przedszkoli
  • Otwarcie bibliotek, galerii sztuki i muzeów

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na jedną osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

W najbliższych dniach będzie można wypożyczać rowery miejskie.

Od 4 maja zostaje przywrócona również rehabilitacja (nie dotyczy salonów masażu).

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy: przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego; gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zasiłek dla rodziców obowiązuje do 24 maja. Niewykluczone, że zostanie wydłużony.

III etap ma zostać uruchomiony za około dwa tygodnie. Wówczas zostaną otwarte m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie.

- Proszę o dyscyplinę społeczną - zaapelował ponownie premier. - Z domów wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo koniecznych sprawach - przypomniał.

Minister zdrowia przypomniał o obowiązku zakrywania nosa i ust. - Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie ma maski w ogóle albo ma zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga. To nie jest pokazanie jaki ja jestem dzielny i nie boję wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję, w przestrzeni publicznej zakładajmy te maski – mówił Łukasz Szumowski.

Rząd utrzymuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Minister zdrowia powiedział, że nie rekomenduje organizacji większych spotkań, takich jak wesela czy inne imprezy towarzyskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński