MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków wychłodzenia. Tak twoje zdrowie może ucierpieć pod wpływem zimna

Monika Góralska
Monika Góralska
Jak mróz wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków zdrowotnych jakie wywołuje zimne powietrze.
Jak mróz wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków zdrowotnych jakie wywołuje zimne powietrze. senivpetro/freepik.com
Nowy Rok powitał nas mrozem i wyjątkowo niskimi temperaturami, od których już się trochę odzwyczailiśmy. Nagła zmiana pogody może niekorzystnie wpływać na zdrowie, nie tylko ze względu na odczuwany dyskomfort z powodu zimna. Szczególnie groźne dla zdrowia jest hipotermia czy odmrożenia, ale chłód powoduje także inne groźne skutki. Zobacz, jak mróz wpływa na nasz organizm.

Spis treści

Mróz może doprowadzić do hipotermii

Mrozy zaskoczyły nas, bo po niezwykle ciepłym i deszczowym grudniu rok 2024 rozpoczął się nagłą zmianą pogody i niezwykle szybkim obniżaniem się temperatury. Synoptycy straszą zimą stulecia i zapowiadają mrozy nawet do -30 st. C w styczniu 2024. Aż tak niska temperatura nie jest obojętna dla naszego organizmu, a może być nawet bardzo groźna dla zdrowia i życia.

Jak mróz wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków zdrowotnych jakie wywołuje zimne powietrze

W czasie zbyt długiego przebywania na mrozie może wystąpić hipotermia. Dochodzi do niej, gdy organizm traci ciepło szybciej niż je wytwarza. Nie jest wtedy w stanie utrzymać podstawowej temperatury ciała i spada ona poniżej 36 st. C. Początkowym objawem hipotermii są dreszcze, potem następuje obniżenie tętna i spowolnienie oddechu.

Dochodzi do wychłodzenia narządów wewnętrznych i zaburzenia pracy m.in. serca, mózgu, nerek i innych narządów. Pojawia się senność, dezorientacja i zaburzenia poznawcze. Następnie narządy powoli przestają pracować i dochodzi do śmierci.

Jaka powinna być temperatura w domu w zimie?

Nie tylko temperatura na zewnątrz wpływa na nasze zdrowie. Ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu zimą, aby nie narażać organizmu na zbyt duże jej wahania, ale też nie wychładzać pomieszczeń za bardzo. Zbyt wysoka temperatura w domu naraża organizm na przegrzanie, co sprzyja przeziębieniom i odmrożeniom po wyjściu na mróz. Natomiast stałe przebywanie w zbyt niskiej temperaturze może prowadzić do zbytniego wychłodzenia i skutkować podobnymi konsekwencjami, co przebywanie na mrozie.

W domu powinniśmy utrzymywać więc temperaturę powyżej 18 st. C, ponieważ jest to temperatura graniczna, w której nasz organizm ma warunki do prawidłowego funkcjonowania. Taka temperatura jest również zalecana w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie oraz wpływa na dobrą jakość snu. W ciągu dnia optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy powinna wynosić 20-22 st. C.

Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasze ciało?

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków wychłodzenia. Tak twoje zdrowie może ucierpieć pod wpływem zimna - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński