MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja dworca Szczecin Dąbie znowu przesunęła się w czasie... Czy kolej zrezygnuje z inwestycji?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Przetarg na wyłonienie wykonawcy miał być ogłoszony na przełomie 2021/2022. Niestety, plany nie powiodły się. Znamy nowe zamierzenia inwestora.

- Prace nad projektem budynku dworca Szczecin Dąbie są na końcowym etapie. Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie i kolejne etapy inwestycji będą realizowane zgodnie z harmonogramem, to rozpoczęcie robót budowlanych planujemy na przełomie 2022 i 2023 r. Należy wziąć pod uwagę, że termin rozpoczęcia robót będzie uzależniony m.in. od wyboru wykonawcy - mówi Agnieszka Jurewicz z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Według planów z ubiegłego roku, ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy obiektu planowane było na przełom 2021 i 2022 r. Prace budowlane miały ruszyć w tym roku.

Co się stało?

- Przesunięcie pierwotnie zakładanego terminu rozpoczęcia prac wynika z konieczności przeprowadzenia niezbędnych ustaleń na etapie uzgadniania dokumentacji - odpowiada Agnieszka Jurewicz.

Projekt przebudowy budynku dworca w Dąbiu znalazł się w pakiecie na przygotowanie dokumentacji dla przebudowy siedmiu dworców w:

  • Dąbrowie Górniczej,
  • Włoszczowie,
  • Czechowicach-Dziedzicach,
  • Suwałkach,
  • Bydgoszczy Zachód.

Projektowaniem zajmie się Przedsiębiorstwo Projektowo-Doradcze Wrotech. Wartość umowy to 370 tys. zł netto (467,4 tys. zł brutto).

Co się zmieni?

Funkcja dworcowa w centralnej części budynku zostanie zachowana. Oprócz poczekalni przewidziano toalety, kasy, pomieszczenia komercyjne oraz do wykorzystania przez samorząd. Przewidziano min. 10 stojaków rowerowych, jedno miejsce do ładowania pojazdów elektrycznych i miejsca parkingowe.

Przypomnijmy, że w czasie konsultacji dotyczących przyszłości dworca, przedstawiciele Rady Osiedla Dąbie poparli pomysł, żeby dworzec w Dąbiu pełnił wiele funkcji, a więc oprócz komunikacyjnej był również ośrodkiem kultury. Takie rzeczy udało się w Polsce już zrealizować.

Dodajmy, że kompleksowa modernizacja dworca w Dąbiu jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego przebudowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju.

ZOBACZ TEŻ:

Ogromna inwestycja kolejowa w porcie. Tak wygląda z bliska [...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński