Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija pięć lat od zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska przez kolejne kadencje od roku 1998. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich samorządowców
Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska przez kolejne kadencje od roku 1998. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich samorządowców Karolina Misztal
13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Paweł Adamowicz został zaatakowany przez napastnika, który wtargnął na scenę na Targu Węglowym. Mężczyzna kilkakrotnie ugodził nożem prezydenta Gdańska. Reanimacja trwała blisko godzinę, operacja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym godzin pięć. Pawła Adamowicza nie udało się uratować, zmarł następnego dnia. Tragedia wstrząsnęła Gdańskiem i Polską.

Pięć lat od zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska przerwało drogę polityka, który od pierwszych wyborów samorządowych po przemianach ustrojowych był radnym, od 1994 - przewodniczącym rady miasta Gdańska. W 1998 r. został prezydentem miasta i nieprzerwanie sprawował, do momentu tragedii, władzę w mieście.

Napastnikiem z Targu Węglowego okazał się być Stefan Wilmont, leczący się psychiatrycznie mężczyzna po wyroku za napady na placówki bankowe. Po ataku nie starł się uciec, nie stawiał oporu, zatrzymywany na miejscu zbrodni. Z jego zeznań złożonych w śledztwie wynika, że identyfikował on prezydenta miasta z władzą, również sądowniczą, która w jego ocenie skrzywdziła go wyrokiem.

Prezydent Adamowicz, sprawując przez lata władzę w mieście, stał się politykiem rozpoznawalnym, przez jednych lubianym, przez innych - ostro krytykowanym. W najnowszej historii politycznej kraju był jedną z twarzy narastającego konfliktu PO - PiS po stronie tej pierwszej partii. Jako polityk lokalny spotykał się z zarzutami uległości wobec lobby deweloperskiego. Wieloletnia prezydentura Pawła Adamowicza stała się jednym z przykładów modelu samorządowego ukształtowanego w Polsce, w którym nie było limitu kadencji prezydentów, wójtów i burmistrzów. I powodów krytyki włodarza Gdańska.

W karierze prezydenta Gdańska pojawiły się kolejne rysy. Z powodu niejasności w oświadczeniach majątkowych, które stały się przedmiotem dochodzeń prokuratorskich mających finał w sądzie, Adamowicz stracił poparcie swojej partii politycznej. Został sam, zaczął karierę „wolnego strzelca” w lokalnej polityce. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich samorządowców i zwyczajnie miał sympatię gdańszczan, przez 21 lat potwierdzaną reelekcjami. Do niedawna macierzysta PO, w 2018 r. wystawiła konkurencyjnego kandydata w wyborach prezydenta miasta. Adamowicz, mimo utraty zaplecza politycznego i krytyki, wygrał. Niedługo potem nastąpiła tragedia. Swojego prezydenta żegnały dziesiątki tysięcy mieszkańców Gdańska.

Akt oskarżenia przeciw Wilmontowi został skierowany przez prokuraturę do sądu po niemal trzech latach śledztwa. Wiele czasu zajęło m. in. ustalenie, czy mężczyzna w momencie popełnienia czynu był poczytalny. Wykluczające się dwie opinie biegłych zostały rozstrzygnięte trzecią, stwierdzającą częściową poczytalność leczącego się psychiatrycznie sprawcy. Pod koniec marca 2022 roku ruszył proces. Niemal równo rok później Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał Stefana Wilmonta za winnego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i skazał go na dożywocie z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 40 latach odbywania wyroku. Adwokat skazanego złożył apelację, brat zamordowanego poseł PO Piotr Adamowicz, oskarżyciel posiłkowy w procesie, zaskarżył w części uzasadnienie wyroku. Podczas jutrzejszych uroczystości obok niego i wdowy po prezydencie Gdańska, która jest europosłem PO, pojawi się szef partii, premier Donald Tusk. Wydarzenie o 19.00 na Targu Węglowym ma mieć charakter masowy. Morderstwo Pawła Adamowicza jeszcze długo będzie wpływało na kształt życia politycznego miasta i kraju.

Uroczystości w 5. rocznicę tragicznej śmierci Pawła Adamowicza

12 stycznia (piątek)

  • 11.00 koncert carillonowy - wieża kościoła św. Katarzyny,
  • 12.00 Dzień Patrona - Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza,
  • 18.00 promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” - biblioteka ECS

13 stycznia (sobota)

  • 16.00 ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza - Instytut Kultury Miejskiej, Kunszt Wodny,
  • 19.00 złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, następnie przemarsz do Bazyliki Mariackiej - plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą,
  • 19.30 modlitwa międzywyznaniowa przy grobie Pawła Adamowicza - Bazylika Mariacka,
  • 20.00 widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców - Bazylika Mariacka

14 stycznia (niedziela)

  • 12.00 msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza - Bazylika Mariacka,
  • 12.05 koncert carillonowy - wieża Ratusza Głównego Miasta,
  • 13.30 odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza - Wyspa Spichrzów,
  • 17.00 „Wieczór dla przyjaciela” - ogród zimowy ECS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mija pięć lat od zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński