Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy zdobyli milion złotych na renowację kościoła w Giżynie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zgłosili w sumie 46 obiektów. Wygrał kościół w Giżynie
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zgłosili w sumie 46 obiektów. Wygrał kościół w Giżynie Mat. prasowe
Poewangelicki kościół w Giżynie (pow. drawski) jest obok pałacu w Zbójnie, zboru poewangelickiego w Letnicy i zespołu parkowo-pałacowego w Turwi, zwycięzcą I Konkursu "Nasz Zabytek" zorganizowanego w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim. W nagrodę, ich właściciele otrzymają na renowację obiektu nawet milion złotych! Teraz czas na decyzję: co w tych wybranych obiektach ma w przyszłości funkcjonować.

Poewangelicki kościół w Giżynie nie pełni obecnie funkcji sakralnych. Zabytek został zgłoszony do konkursu przez mieszkańców wsi i powiatu - oprócz niego zgłoszone były również w naszym województwie m.in.: filia biblioteki w Gawrońcu i Majdan Zamkowy w Mirosławcu. Na kościół w Giżynie zagłosowało jednak najwięcej osób i to on został laureatem konkursu.

- Nabór zgłoszeń w I Konkursie odbywającym się w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim trwał od 13 marca do 10 kwietnia 2023 r. - mówi Róża Zabojszcz, menadżer ds. komunikacji i promocji Fundacji Most the Most. - Otrzymaliśmy od mieszkańców tych województw 1761 zgłoszeń na ponad 160 starych budynków.

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zgłosili w sumie 46 obiektów. Wygrał kościół w Giżynie.

- I to on otrzymał aprobatę Komisji - podkreśla Róża Zabojszcz.

Teraz czas na pomysł. 26 czerwca rusza drugi konkurs, który polegać będzie na wyborze proponowanych funkcji odrestaurowanego zabytku.

- Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, zależy nam na inicjatywie mieszkańców. Fundacja przez trzy tygodnie (do 17 lipca) będzie zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowione zabytki. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon.

Co dalej? Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie też opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne obiektów.

- Następnie podpiszemy umowy z właścicielami na przyznanie dofinansowania na rewaloryzację obiektów oraz dostosowanie ich do wybranych w konkursie funkcji - twierdzi Róża Zabojszcz.

Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 mln zł dla każdego zwycięskiego obiektu.

Przypomnijmy, że tegoroczny konkurs jest drugą edycją "Naszego zabytku". W skali kraju jest już wybranych 25 zwycięskich zabytków. W ubiegłym roku konkurs dotyczący województwa zachodniopomorskiego wygrał Dwór w Przytoniu - prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły; obecnie trwają przygotowania dokumentacji.

Fundacja "Most the Most" jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja realizuje zadania związane z kulturą, m.in. inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności w odnowę zabytków i muzealiów, wspiera twórczość i rozwój młodych talentów a także realizuje projekty odpowiadające na lokalne potrzeby.

Jednym z realizowanych przez Fundację projektów jest "Nasz Zabytek" - konkurs dla osób pragnących pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy mogą zgłaszać zabytki, które ich zdaniem zasługują na odnowienie. Następnie lokalna społeczność proponuje, jak zwycięski zabytek można w przyszłości wykorzystywać. Zwycięski projekt otrzymuje od Fundacji "Most the Most" dofinansowanie, które właściciel zabytku ma przeznaczyć na rewaloryzację i dostosowanie go do funkcji społecznej wybranej w konkursie.

Kościół ewangelicki w Giżynie powstał na przełomie XVII i XVIII w. (przebudowany w latach 20. XX w.).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński