Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szczecina chcą za patrona św. Jakuba, który ma granatowo-czerwone barwy

Marek Jaszczyński [email protected]
- Chcielibyśmy, żeby udało zdążyć się z petycją do 25 lipca, w święto patrona - mówi ks. Paweł Ostrowski. Obok Gabriela Tomaszewska, która składa podpis na liście poparcia dla inicjatywy.
- Chcielibyśmy, żeby udało zdążyć się z petycją do 25 lipca, w święto patrona - mówi ks. Paweł Ostrowski. Obok Gabriela Tomaszewska, która składa podpis na liście poparcia dla inicjatywy. Fot. Adam Słomski
Inicjatywa obywatelska Mieszkańcy Szczecina zbierają podpisy pod petycją do rady miasta, chcą żeby św. Jakub został patronem Szczecina.

Jak to było w Dusznikach-Zdroju

Jak to było w Dusznikach-Zdroju

Tamtejsza rada miasta poparła patronat Św. Piotra nad miastem. Jednak radni Lewicy odmówili udziału w głosowaniu.
- To sprawa wiary, a nie decyzji rady miasta - mówi Paweł Bolek, radny z Dusznik-Zdroju. - Uchwała rady miasta jest nieważna, rozstrzygnął to wojewoda dolnośląski. To było przekroczenie kompetencji rady. Nie ma nigdzie przepisu przyznającego radzie miejskiej kompetencję do ustanowienia patrona miasta.

- Pomysł, aby św. Jakub został patronem Szczecina zrodził się podczas organizacji pierwszego Jarmarku Jakubowego - przyznaje się ks. Paweł Ostrowski, prezes Fundacji Szczecińskiej. - Szczecin od wieków znajduje się na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W Hiszpanii znajduje się grób św. Jakuba. Szlak wiódł przez nasze miasto, skąd pielgrzymi wędrowali dalej do Gdańska lub Kłajpedy. Nasza katedra ma już za patrona tego Świętego. To zobowiązuje.

Już w tej chwili na listach w sprawie patrona jest ponad tysiąc podpisów. Ale zbierane są dalej. Codziennie do biura pielgrzymkowego "Santiago" i siedziby Fundacji Szczecińskiej przy ulicy Królowej Korony Polskiej 28 e przychodzą kolejni szczecinianie, aby dać wyraz swojego poparcia tej inicjatywie.

- A pomysł zrodził się podczas organizacji pierwszego Jarmarku Jakubowego - przyznaje się ks. Paweł Ostrowski, prezes Fundacji Szczecińskiej. - Szczecin od wieków znajduje się na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W Hiszpanii znajduje się grób św. Jakuba. Szlak wiódł przez nasze miasto, skąd pielgrzymi wędrowali dalej do Gdańska lub Kłajpedy. Nasza katedra ma już za patrona tego Świętego. To zobowiązuje.

Jak podkreśla ks. Paweł akcja zbierania podpisów potrwa do końca czerwca.

- Ale sporo mieszkańców zabrało od nas listy, chcą zbierać podpisy we własnym zakresie - tłumaczy Gabriela Tomaszewska z biura pielgrzymkowego. - To pokrzepiające, że ludziom tak bardzo zależy na wsparciu tego projektu. Trzeba się tylko cieszyć.

- To idea, wokół której wszyscy mieszkańcy mogą się zjednoczyć - podkreśla Magda Sroczyk, parafianka, którą spotkaliśmy przed katedrą. - Trzeba pogratulować pomysłu i życzyć, aby udało się przegłosować uchwałę w radzie.

Bo petycja trafi do rady miasta, aby św. Jakub został także urzędowo zatwierdzony.

- Każde duże miasto ma swoich patronów - twierdzi ks. Paweł Ostrowski. - Chodzi nie tylko o wymiar religijny, a więc uczczenie tego, że ponad 800 lat Święty Jakub Apostoł spogląda na nasze miasto i region. Wypada, aby ta długowiekowa opieka "Syna Gromu" (tak Chrystus nazywał Jakuba Apostoła z powodu porywczego charakteru - przyp.red.) przerodziła się w symboliczne przyjęcie za patrona miasta.
Ale ks. Paweł nie ukrywa, że chodzi także o całkiem ziemski wymiar promocji miasta. Św. Jakub pozwoli mieszkańcom świadomie utożsamiać się z historią miasta, a turystom identyfikować je spośród wielu polskich miast.

Kim był św. Jakub

Kim był św. Jakub

Św. Jakub, był jednym z 12 apostołów, bratem świętego Jana, synem rybaka Zebedeusza. Mieszkał nad Jeziorem Galilejskim. Matką jego była Salome, należąca do grona osób towarzyszących i posługujących Jezusowi. Należał do uprzywilejowanych uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu. Jakub i Jan znani byli z porywczego charakteru, dlatego też Chrystus nazwał ich Synami Gromu. Herod Agryppa I wnuk Heroda Wielkiego, kazał ściąć go mieczem podczas pierwszego prześladowania. Tradycja utrzymuje, że apostoł przed śmiercią żałował swego kata, który wzruszony taką postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Relikwie świętego Jakuba są czczone w Santiago de Compostela (Hiszpania) dokąd zostały przewiezione z Jerozolimy w VII w.

- Proszę sobie wyobrazić, że barwy Jakuba są zbliżone do barw Szczecina - podkreśla ks. Paweł. - To kolory: granatowo-czerwone. Tak więc symbolika Świętego wspaniale wpisuje się w markę miasta.

Promocyjnie wykorzystuje swojego patrona Poznań. W dzień świętego Marcina 11 listopada, miasto organizuje jedną z najważniejszych imprez - właśnie Dni Patrona, podczas których wszyscy poznaniacy na rynku zajadają się marcinkowskimi rogalikami.

W Kościele łacińskim święto św. Jakuba obchodzone jest 25 lipca. Marzeniem inicjatorów w Szczecinie jest ogłoszenie patronatu Św. Jakuba właśnie tego dnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński