MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe bezrobocie, zarabiamy więcej, ale nasze województwo się wyludnia

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Środową sesję Sejmiku zdominowała dyskusja dotycząca kondycji naszego województwa.
Środową sesję Sejmiku zdominowała dyskusja dotycząca kondycji naszego województwa. Andrzej Szkocki
Zarząd województwa otrzymał wczoraj od radnych wotum zaufania. Zdecydowany sprzeciw wobec działań władz zachodniopomorskiego złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Olgierd Geblewicz przedstawił radnym sejmiku Raportu o Stanie Województwa Zachodniopomorskiego. Wynika z niego, że Pomorze Zachodnie się wyludnia - od kilku lat liczba zgonów znacznie przewyższa liczbę urodzeń (dla przykładu w 2022 r. odnotowano 6000 urodzeń i aż 10,5 tys. zgonów). To są najgorsze wskazania w historii regionu.

Liczba mieszkańców województwa zmniejsza się systematycznie. Nie tylko w regionie - maleje również populacja największych miast. Jak wynika z analiz specjalistów, ten trend będzie się pogłębiać, bo w województwie żyje coraz mniej osób w tzw. wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym. A zwiększa się liczba osób w wieku poprodukcyjnym.

W Raporcie są też dobre wiadomości. Okazuje się np., że PKB na jednego mieszkańca województwa w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosło o 80 proc., co sytuuje nas na ósmym miejscu w kraju. Maleje natomiast stopa bezrobocia, zmniejsza się liczba osób korzystających z pomocy społecznej, a - co jest z tym ściśle związane - rośnie dochód na jednego mieszkańca.

Co ciekawe, Zachodniopomorskie jest liderem w kraju w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Co niepokoi władze województwa? Edukacja. Wciąż mamy niską zdawalność egzaminów maturalnych.

Podczas dyskusji nad raportem radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zauważyli dużo więcej powodów do niepokoju.

- Powodem wyludniania się naszego województwa nie jest jedynie demografia, ale również migracja młodych ludzi do innych województw. Co jest efektem m.in., wybierania studiów w innych niż zachodniopomorskie uczelniach wyższych - tłumaczy Rafał Niburski, przewodniczący klubu PiS w sejmiku. - Martwi też brak polityki historycznej dotyczącej związków Pomorza Zachodniego z Polską.

Radni opozycji podkreślili też, że w raporcie nie zauważa się działań rządu i realizowanych z jego inicjatywy wielkich inwestycji.

- Spadek bezrobocia czy wzrost wynagrodzeń, to przecież efekt działań rządu - podkreśla Maciej Kopeć, wiceprzewodniczący sejmiku (PiS). - A inwestycje? Wspomnę o kilku: budowa fabryki polimerów, portu kontenerowego i infrastruktury drogowej.
Radny skrytykował też wydatki na rewitalizację parku w Przelewicach.

- Zarząd zamierza stworzyć z tych ogrodów perełkę. Ale zauważmy, że w tej gminie jest największy ubytek ludności. A w powiecie pyrzyckim jest najwyższa stopa bezrobocia. Mam propozycję: mniej igrzysk! Bo przez to naprawdę trudno zaakceptować działania zarządu - apelowali radni PiS.

Zgodnie z porządkiem obrad po zakończeniu debaty nad Raportem o stanie Województwa Zachodniopomorskiego sejmik przeprowadził głosowanie nad udzieleniem zarządowi województwa wotum zaufania. Za było 19 radnych, przeciw - 10 (radni PiS głosowali przeciwko).

Takim samym stosunkiem głosów radni zatwierdzili też dwa sprawozdania: finansowe i wykonania budżetu za rok 2022 r. Identycznie zakończyło się głosowanie nad uchwałą udzielającą zarządowi województwa absolutorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński