Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyże znowu stoją. Uczniowie zadbali o groby

Grzegorz Drążek [email protected]
Pięciu uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych wróciło z Rumunii, gdzie razem z młodymi ludźmi z kilku państw porządkowali cmentarz wojenny.

Stargardzka szkoła budowlana przyłączyła się do projektu Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi. Szkoły z kilku państw biorą udział w renowacjach i porządkowaniu cmentarzy wojennych w różnych regionach Europy.

Kilka dni temu uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie: Krzysztof Bukowski, Bartłomiej Fallatik, Wiesław Lipa, Maciej Tukiendorf i Tomasz Wdow-czyk wrócili z Rumunii. O tym, co tam robili, opowiedzieli wczoraj na spotkaniu w swojej szkole.

- Oprócz nas byli tam: Niemcy, Białorusini, Francuzi, Łotysze - wyliczają uczniowie ZSB-T w Stargardzie. - My między innymi odbudowaliśmy fundamenty dawnej strażnicy obok cmentarza, uporządkowaliśmy teren przy bramie cmentarza, aby można było zrobić lepszą drogę, naprawialiśmy krzyże na cmentarzu.

Opiekunem stargardzkiej grupy była Małgorzata Rogal-ska, nauczycielka języka niemieckiego w ZSB-T.

- Z racji tego, w jakim zawodzie kształcą się nasi uczniowie, zajmowali się oni głównie robotami budowlanymi - wyjaśnia Małgorzata Rogalska. - Uczniowie szkół z innych krajów wykonywali prace bardziej porządkowe.

Francuzi na przykład sadzili kwiaty i malowali krzyże, Łotysze pomagali przy robieniu fundamentów.

- W sumie odnowionych zostało około trzydziestu krzyży na cmentarzu wojennym - mówią uczniowie ZSB-T w Stargar-dzie. - Niektóre były zupełnie zniszczone.

Grupa uczniów ze star-gardzkiej szkoły spędziła w Rumunii osiem dni. Pięć z nich pracowała na cmentarzu wojennym, na którym zostali pochowani żołnierze niemieccy i rumuńscy.

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych mieli też trochę czasu na zwiedzanie Rumunii. Byli między innymi w budynku parlamentu. W drodze powrotnej do Polski na trzy i pół godziny zajechali do Budapesztu na Węgrzech.

- W następnych latach będą organizowane kolejne takie wyjazdy i chcemy, by nasi uczniowie dalej brali w nich udział - mówi Zbigniew Hering, dyrektor ZSB-T w Stargardzie.

Jeszcze nie wiadomo, w którym kraju spotkają się uczniowie w kolejnej odsłonie tego projektu.

Zobacz też: Inspiration Day w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński