Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny krzyż podczas inSPIRACJI [film]

Małgorzata Klimczak
Krzyż jest zbudowany z plastikowych pudełek wypełnionych ziemią i robakami.
Krzyż jest zbudowany z plastikowych pudełek wypełnionych ziemią i robakami.
Podczas tegorocznych inSPIRACJI pojawiła się praca, która wzbudziła mieszane uczucia u zwiedzających. Mowa o krzyżu zbudowanym z pudełek wypełnionych... ziemią i robakami.

Chodzi o pracę Petera Fussa "bez tytułu" przedstawiającą krzyż wypełniony ziemią i żywymi robakami. Praca znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej.

- Jestem poruszony, tym co wczoraj zobaczyłem w Muzeum Narodowym, gdzie z rodziną wybrałem się na wystawę sztuki współczesnej - pisze pan Tomasz, nasz Czytelnik. - Jest tam wiele "dzieł", które atakują Jezusa Chrystusa i Kościół Katolicki. Ale najgorsze co tam jest pokazane, to wielki świecący krzyż wypełniony robakami i zgnilizną do tego śmierdzi. Ta profanacja krzyża ma miejsce w instytucji publicznej, a wystawa ma patrona Ministerstwo Kultury! Za nasze podatki odbywa się atak na Kościół Katolicki!

Pan Tomasz poprosił o interwencję w tej sprawie. Zwróciliśmy się do Muzeum Narodowego w Szczecinie z prośbą o komentarz.

- Intencją kuratorską było stworzenie wystawy, która przedstawiałby w miarę pełny obraz współczesnego świata, targanego sprzecznościami, które czasami są interpretowane jako znaki prawdopodobnego końca świata - tłumaczy Wojciech Ciesielski, kurator wystawy. - Ponieważ ta tematyka dotyka wielu aspektów naszej rzeczywistości i bardzo różne są sposoby jej podejmowania, zamierzeniem było przedstawienie jak najbardziej zróżnicowanego obrazu. Stąd zaproszenie tak wielu artystów reprezentujących różne postawy i środki wyrazu. Praca Petera Fussa znajduje się w osobnym pomieszczeniu, za kotarą, opatrzona ostrzeżeniem.

Przy wejściu do tego małego pomieszczenia jest tabliczka z ostrzeżeniem, że osoby wrażliwe powinny się zastanowić czy chcą oglądać wystawę czy nie. Na miejscu jest też osoba, która może odpowiedzieć na pytania związane z pracą.

- Przyjęto taki sposób jej prezentacji, ponieważ może ona być drastyczna w odbiorze, czego dowodzi reakcja pana Tomasza - mówi Wojciech Ciesielski. - Praca artysty jest oczywiście otwarta na różne interpretacje, jednakże w rozumieniu kuratora łączy ona w sobie bardzo wyraźne symbole życia i śmierci, to światło przyjmujące formę Krzyża otoczone jest przez to, co podatne jest na przemijanie i rozpad.

Praca w takiej formie była prezentowana przez trzy dni trwania festiwalu inSPIRACJE.

- Na wystawie nie znajdują się żadne prace atakujące Kościół Katolicki czy jakąkolwiek inną formę wyznanie - dodaje kurator. - Ekspozycja znajduje się w pomieszczeniach Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie i Klubu 13 Muz i powinna być rozpatrywana jako całość. Znajdują się bowiem na niej także prace dotykające sfery sacrum, jak na przykład realizacje Michała Bałdygi.

Festiwal inSPIRACJE odbywał się w dniach 1-3 czerwca. Natomiast wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej potrwa do 23 września 2012.

Instalacja "Pokój śmierci" Gregora Schneidera potrwa do 31 sierpnia 2012.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński