MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni jeszcze potrwa. Do kiedy dokładnie?

Mariusz Parkitny
Do kiedy potrwa kontrol kolorowego muzeum na Łasztowni?
Do kiedy potrwa kontrol kolorowego muzeum na Łasztowni? Sebastian Wołosz
O miesiąc dłużej potrwa kontrola wokół Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. - Termin otwarcia nie jest zagrożony - zapewnia dyrekcja MCN. Ale część radnych województwa ma wątpliwości.

Pierwotnie kontrola miała się zakończyć w listopadzie, ale na ostatnim posiedzeniu zdecydowaliśmy jednomyślnie o przedłużeniu kontroli do końca grudnia - mówi Głosowi Paweł Mucha.

Skąd ta kontrola?

Morskie Centrum Nauki na Łasztowni to sztandarowa inwestycja władz władz województwa zachodniopomorskiego, które jest tu inwestorem. Nowoczesny obiekt z wystawami ma w założeniu przyciągać szczecinian i turystów z całego świata. Po co więc kontrola? Umowa z wykonawcą przewidywała, że pierwsi zwiedzający pojawiał się za rok. Ale budowa się opóźnia... Z kilku przyczyn, m.in. przez siatkę, która ma pokryć kolorową bryłę muzeum. Doszło do sporu między wykonawcą a inwestorem. We wtorek w jednym z wątków tego konfliktu miała zostać zawarta ugodą sądowa. Wykonawca domaga się też dodatkowych pieniędzy za swoje prace.

Kilka dni temu przedstawiciel firmy odpowiadającej za powstanie wystaw przyznał, że z powodu opóźnień na budowie, prace nad przygotowaniem wystawy są opóźnione o 2 miesiące.

- Na razie jednak nie ma powodów do niepokoju - mówił.

Wykonawca inwestycji nie pojawił się na komisji

- Na jednej z ostatnich posiedzeń komisji rewizyjnej dowiedzieliśmy się od inżyniera kontraktu, że kolejny termin zakończenia prac budowlanych nie zostanie dotrzymany. Według mojej oceny, roboty potrwają co najmniej do pierwszych miesięcy przyszłego roku - mówił radny Mucha.

Inwestycja miała kosztować 133 mln zł. Nieoficjalnie mówi się nawet, że będzie to o kilka milionów więcej.

Dyrektor MCN zapewnia, że termin oddania inwestycji nie jest zagrożony.

- Spór wynika ze zmian projektowych i dodatkowych prac związanych z realizacją inwestycji, które były konieczne m.in. po zmianie przepisów. Konieczne było uzupełnienie konstrukcji stalowej (konstrukcje wsporcze pod okna, drzwi i siatka dachu oraz podkonstrukcje pod płyty zewnętrzne), a także wzmocnienie gruntu na terenach zewnętrznych. Należało też dostosować m.in. projekt windy zewnętrznej prowadzącej na dach budynku. W trakcie realizacji zadania pojawiły się również opóźnienia wynikające z pandemii COVID-19 - wyliczał Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Planowane otwarcie MCN to październik/listopad 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Morskie Centrum Nauki w jesiennej szacie

Morskie Centrum Nauki w jesiennej szacie. To ostatnie takie ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński