Kolejna odsłona rewolucji śmieciowej w Szczecinie, czyli czego nie trzeba będzie segregować

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
TOMASZ CZACHOROWSKI/POLSKA PRESS
Selektywna zbiórka odpadów ma być prostsza, co nie znaczy, że bezproblemowa. Znamy szczegóły pomysłu, który mają uchwalić radni Szczecina. Mieli to zrobić we wtorek, ale sesja została odwołana.

Nowe zasady mają doprecyzować system segregacji odpadów w Szczecinie, bo choć od tzw. rewolucji śmieciowej minęło kilka lat, to nadal wielu mieszkańców ma wątpliwości, jak właściwie selektywnie wyrzucać odpady.

Jeśli pomysły miejskich urzędników zyskają aprobatę radnych, będą obowiązywały od lipca.

CZYTAJ TEŻ:

Plastik i metale

Do żółtych pojemników lub worków na plastik i metale mają trafiać tak, jak do tej pory:

  • metale, w tym folia aluminiowa,
  • tworzywa sztuczne, w tym butelki po napojach (PET),
  • opakowania po środkach chemii gospodarczej, kosmetykach,
  • przeźroczysta folia.

Nie będzie obowiązku, aby segregować tzw. twardy plastik po opakowaniach spożywczych (np. serkach homogenizowanych), czy kolorowej folii (np. czerwone czy zielone woreczki spożywcze). Według ekspertów, takie przedmioty ze względów technologicznych nie nadają się obecnie do przeróbki na surowce wtórne.

Nowe zasady rozwiewają dotychczasowe wątpliwości co do tego, czy można np. w metalowej puszcze po konserwie zostawić trochę niezjedzonych resztek, czy może nieco więcej. Teraz trzeba będzie ją opróżniać dość starannie.

- Frakcję odpadów z tworzyw sztucznych i metali opróżnia się z pozostałości produktu przed umieszczeniem w pojemniku lub worku - nie pozostawia wątpliwości regulamin.

Właściciel posesji nadal będzie musiał redukować objętość metalowych i plastikowych pojemników, w szczególności poprzez zgniatanie, chyba że jest to niemożliwe.

To, że ograniczenie opakowań plastikowych jest konieczne, każdy wie. Co roku do mórz i oceanów trafia około 8 mln ton śmieci. W 2015 roku wyprodukowaliśmy 448 mln ton plastiku, a 73 procent śmieci, które trafia na plaże to właśnie plastik. Rozkłada się on nawet 450 lat, a niektóre nawet w ogóle. Jeżeli to was nie przekonuje, to może kwestia finansowa? Ponieważ ograniczenie plastikowych rzeczy w domu to duże oszczędności!

Opakowania plastikowe – czym je zastąpić? Ogranicz plastik ...

CZYTAJ TEŻ:

Papier

Do niebieskich pojemników i worków na papier mają trafiać głównie opakowania z papieru lub tektury, gazety, papier pakowy.

- Frakcję odpadów z papieru, w skład której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury właściciel nieruchomości zbiera luzem, poddaje procesowi zredukowania objętości, w szczególności poprzez zgniatanie, cięcie, chyba że jest to niemożliwe - nakazuje projekt regulaminu.

Z papieru trzeba usuwać etykiety, naklejki, taśmy opakowaniowe, folie i inne rzeczy niebędące papierem, chyba że będzie to nadmiernie utrudnione.

ZOBACZ TAKŻE:

Szkło

Podobnie jak w przypadku pozostałych frakcji, szklane pojemniki będą musiały być opróżniane przed segregacją. Nie będzie więc już pozostawiania resztki dżemu, bo stracił ważność lub pojawiła się na nim pleśń.

Resztki (w zależności od rodzaju) mają trafiać od pojemników bio lub na odpady zmieszane.

- Frakcję odpadów ze szkła, w skład której wchodzą odpady ze szkła, odpady opakowaniowe ze szkła, szkło bezbarwne i kolorowe, właściciel nieruchomości zbiera luzem, a przed ich umieszczeniem w pojemniku lub w worku opróżnia z pozostałości produktu przed umieszczeniem w pojemniku lub worku na odpady komunalne segregowane - wynika z nowych zasad.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Bioodpady

Do brązowych pojemników na bioodpady maja trafiać: odpady zielone oraz odpady spożywcze i kuchenne pochodzenia roślinnego. Mają być wyrzucane luzem, bez woreczków foliowych.

Kary

Firma odbierająca odpady będzie każdorazowo sprawdzać, czy prawidłowo segregujemy odpady. Oczywiście nie będą zaglądali do worków, ale mają to ocenić na „pierwszy rzut oka”.

Jeśli stwierdzą nieprawidłowości, zostawią nam naklejkę. Taka informacja może być podstawą do ukarania za nieprawidłową segregację. Karą będzie podwyższenie opłaty za odbiór odpadów.

- Podmiot świadczący usługę odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami każdorazowo, podczas odbioru odpadów komunalnych, stwierdza, czy doszło do naruszenia wymogów selektywnego zbierania tych odpadów i powiadamia o tym właściciela nieruchomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu na worku lub pojemniku naklejki z następującą treścią: „Nieprawidłowa segregacja odpadów komunalnych” - grozi regulamin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Największe wysypiska śmieci na świecie. Są tak ogromne, że z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Misiek

Sztuka dla sztuki. Może najpierw radni udowodnią że ta cała segregacja ma sens. Jak na razie to tylko niewielki procent jest poddany odzyskowi. Co się dzieje z zebraną makulaturą? Czy trafia do przerobienia w Apisie? Co dzieje się z odpadami z tworzyw sztucznych? Czy są ponownie przerabiane na tworzywa? Nie. Trafiają do spalarni.

M
Martin

Plastik twardy oraz folia kolorowa. To gdzie to wyrzucać, czy do ogólnych. Jeżeli tak to gratuluję decyzji. To o jakiej ochronie środowiska mówimy jak twardy plastik i folia znajdą się w ziemi na kolejne 500 lat. Masakra.

G
Gość

Jak można sprawdzić worek na pierwszy rzut oka ?

bez zobaczenia co jest w środku.Idiotyczny zapis

G
Gość

"Według ekspertów nie nadają się do przeróbki" to nieprawda.

Gdzie redaktor znalazł te rewelacje bo nie było tego w projektach przedstawionych dzisiaj na radzie miasta m.in

http://bip.um.szczecin.pl/files/CF67865158884CB4A07D9A85F3E88397/projekt_53.pdf i http://bip.um.szczecin.pl/files/2278177B229E4A02A12692CDCA00482C/projekt_54.pdf

Prawda jest taka że nie potraficie znaleźć odbiorców tej frakcji. Być może spalarnie też nie chce ich przyjąć.

W tej sytuacji trzeba wywiesić ogłoszenia w necie, znaleźć odbiorców albo ogłosić konkurs na zagospodarowanie tych odpadów.

Pół Europy nie ma z tym problemów a wy chcecie mówić ludziom że nie mają sortować.

Szczecin przez was trafi do memów "Tu się nie sortuje"

P
Pythaynick
17 marca, 8:38, Gość:

Umyj pojemnik. Zapłać za wodę zużytą do mycia, a potem jeszcze raz zapłać za śmieci w zależności od ilości zużytej wody.

17 marca, 9:17, RolKa:

Jesteś flejtuchem. Ja wszystkie odpady myję w wodzie po zmywaniu ręcznym albo wkładam do zmywarki razem z naczyniami.

Zużyty papier toaletowy też myjesz w zmywarce, czy pierzesz w pralce z ręcznikami?

B
Benia

Ale ulatwienie. teraz bede jeszcze rozkminiac co jest twardym plastikiem a co nie. Dajcie spokoj. Pokomplikujcie jeszcze bardziej to znowu beda smieci po lasach

R
RolKa
17 marca, 8:38, Gość:

Umyj pojemnik. Zapłać za wodę zużytą do mycia, a potem jeszcze raz zapłać za śmieci w zależności od ilości zużytej wody.

Jesteś flejtuchem. Ja wszystkie odpady myję w wodzie po zmywaniu ręcznym albo wkładam do zmywarki razem z naczyniami.

G
Gość

A co na to UE i uzyskany w ten sposób procentowy stopień segregacji odpadów?

G
Gość

Umyj pojemnik. Zapłać za wodę zużytą do mycia, a potem jeszcze raz zapłać za śmieci w zależności od ilości zużytej wody.

g
gościna

Radosna urzędnicza twórczość. Ciekawe czy sami tak robią? Może ktoś by skontrolował tych twórców.

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie