MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 1 zł kaucji za plastikową butelkę? Miałoby to motywować Polaków do ich oddawania. Od kiedy system kaucyjny w Polsce?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
System kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu.
System kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Unsplash/ Nick Fewings
Będą dodatkowe konsultacje z branżą o wysokości kaucji, jaka ma być doliczana np. do jednorazowych butelek z plastiku – przekazała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. W obecnym, obowiązującym rozporządzeniu, jest to 50 groszy, a zdaniem części przedstawicieli branży kwota ta powinna wynosić 1 zł. – Przyjrzymy się temu. W Europie kaucja oscyluje między 50 gr a 1 zł – zapowiedziała Sowińska. Od kiedy system kaucyjny będzie obowiązywał w Polsce?

Spis treści

Od kiedy system kaucyjny w Polsce?

Zgodnie z przepisami, system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań, a tym samym zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

W trakcie prac nad ustawą wdrażającą system kaucyjny, a także po wejściu jej w życie w 2023 r., pojawiły się postulaty części branży, aby zaczął on obowiązywać rok później, czyli od 1 stycznia 2026 r. Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska pytana, czy takie rozwiązanie jest brane pod uwagę przez resort, odpowiedziała, że „byłoby to bardzo trudne, wręcz niemożliwe i przeciwskuteczne dla branży”. – Od 1 stycznia 2025 r. obowiązywać będą wyższe poziomy recyklingu. Nie jesteśmy w stanie ich osiągnąć bez systemu kaucyjnego – dodała.

Zgodnie z ustawą SUP (wdrażającą dyrektywę single use plastic ws. ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku) minimalne poziomy selektywnej zbiórki w ramach systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych do 3 litrów, metalowych puszek do 1 litra i szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra wynoszą:

  • 77 proc. w 2025 r.,
  • 81 proc. w 2026 r.,
  • 84 proc. w 2027 r.,
  • 87 proc. w 2028 r.,
  • 90 proc. w 2029 i latach następnych.

Kaucja w górę? Branża postuluje

Część branży postuluje, by zwiększyć wysokość kaucji do 1 zł (w rozporządzeniu określono ją na 50 gr od każdego rodzaju opakowania objętego systemem). Zdaniem zwolenników wyższa kaucja będzie bardziej motywowała konsumentów do zwrotu butelek i puszek oraz zniechęcała do oszustw. Wiceministra pytana o to, czy resort zamierza podwyższyć kaucję, odpowiedziała, że odbędą się w tej sprawie ponowne konsultacje z branżą.

– Przyjrzymy się temu. W Europie kaucja oscyluje między 50 gr a 1 zł – zapowiedziała Sowińska.

Jednocześnie podkreśliła, że „jest zwolenniczką m.in. fakultatywnego ustandaryzowania niektórych opakowań, np. butelek, tak by kilku producentów mogło się zdecydować na jeden model”.

Należy się zastanowić nad propozycją opakowań ustandaryzowanych wielorazowego użytku, ale jako opcja, a nie obowiązek dla przedsiębiorców. Chodzi np. o to by butelka do piwa, czy soku była jedna i mogła obowiązywać różnych – tak małych, jak i dużych producentów. By była z tego samego rodzaju materiału, miała taki sam kształt, czy grubość. W ten sposób skracamy łańcuch dostaw, ograniczamy emisje, a także ograniczamy powstawanie nowych odpadów – stwierdziła.

Przedstawicielka MKiŚ dodała, że „jednym z punktów, który ma wpływ na tworzenie systemu kaucyjnego” jest też kwestia doliczenia podatku VAT do kaucji. – Ten temat poruszałam jak byłam posłanką ubiegłej kadencji Sejmu i uważam, że ten postulat należy również poddać konsultacjom. Zależy nam na tym, aby system był jak najbardziej powszechny. Aby opakowania można było bez problemu oddać w każdej gminie, najbliżej miejsca zamieszkania – dodała.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nawet 1 zł kaucji za plastikową butelkę? Miałoby to motywować Polaków do ich oddawania. Od kiedy system kaucyjny w Polsce? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński