Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Przed radnymi decyzja o zmianach w segregacji odpadów. Z plastikiem ma być prościej. Jak w Szczecinie będziemy segregować śmieci?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W przyszłości zmiany segregacji odpadów mają objąć także ekoporty. Prawdopodobnie nie będą przyjmowały odpadów zielonych, które są do nich zwożone także spoza miasta
W przyszłości zmiany segregacji odpadów mają objąć także ekoporty. Prawdopodobnie nie będą przyjmowały odpadów zielonych, które są do nich zwożone także spoza miasta Andrzej Szkocki
Na marcowej sesji miejscy radni zdecydują o nowych zasadach segregacji odpadów w Szczecinie. Ma być prościej, bo część plastików wyląduje w koszu na śmieci zmieszane.

Wcześniej sprawie przyjrzą się radni z merytorycznych komisji, głównie gospodarki komunalnej.

- Nowy regulamin będzie na marcowej sesji, więc też w marcu projekt trafi do radnych - wyjaśnia Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu, który przygotowuje zmiany w "Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie".

Twardy plastik do kosza

Najważniejsza zmiana: selektywna zbiórka odpadów plastikowych i metalowych będzie mniej uciążliwa niż do tej pory.

Do żółtych pojemników (lub worków w zabudowie jednorodzinnej) będą trafiać butelki PET, opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku), opakowania po chemii i kosmetykach, biała folia oraz puszki i opakowania metalowe.

Zniknie obowiązek segregowania twardego plastiku, jakim są opakowania popularnych serków homogenizowanych. Linie technologiczne zajmujące się odpadami wtórnymi mają problemy z przetwarzaniem takiego materiału.

To, że ograniczenie opakowań plastikowych jest konieczne, każdy wie. Co roku do mórz i oceanów trafia około 8 mln ton śmieci. W 2015 roku wyprodukowaliśmy 448 mln ton plastiku, a 73 procent śmieci, które trafia na plaże to właśnie plastik. Rozkłada się on nawet 450 lat, a niektóre nawet w ogóle. Jeżeli to was nie przekonuje, to może kwestia finansowa? Ponieważ ograniczenie plastikowych rzeczy w domu to duże oszczędności!

Opakowania plastikowe – czym je zastąpić? Ogranicz plastik ...

Nie będziemy już musieli segregować tysięcy kolorowych worków foliowych, bo zawarty w nich pigment też utrudnia, a nawet uniemożliwia odzysk materiału.

- Plastik to ta frakcja, która ze względu na swój szeroki zakres i różnorodność przysparza mieszkańcom najwięcej trudności. To również ten materiał, który najbardziej ekspansywnie oddziałuje na środowisko. Po pół roku funkcjonowania nowych zasad narzuconych przez ustawę, wiemy już jednak, co z żółtych pojemników jesteśmy w stanie tak naprawdę skutecznie skierować do przetworzenia - wyjaśnia Paweł Adamczyk, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej szczecińskiego magistratu.

CZYTAJ TEŻ:

Szczeciński „system śmieciowy” w całym kraju postrzegany jest jako jeden z najlepiej zorganizowanych.

Jednak realia, w których obecnie musi funkcjonować, szczególnie niestabilna sytuacja prawna, stały wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów oraz ich coraz większa ilość, stawia przed miastem kolejne wyzwania.

- Chcemy zaproponować rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kolejnych regulacji opłat za śmieci, uproszczą zasady selektywnej zbiórki oraz zwiększą jej efektywność - dodaje Paweł Adamczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Systemowe działania i rozwiązania proponowane przez miasto zostały zawarte w programie: Pięć kroków do skutecznej segregacji śmieci.

Pierwszym krokiem jest sprawa segregacji plastiku. W kolejnych latach zmiany mają objąć pozostałe frakcje odpadów.

- Skuteczna segregacja to taka, która pozwoli kierować do przetworzenia jak największą ilość odpadów. Dzisiaj z przyczyn niezależnych od miasta, np. z powodu braku odpowiednich instalacji przetwarzających odpady - ta ilość nie jest satysfakcjonująca. Wprowadzane zmiany pozwolą poprawić jakość zbieranych selektywnie śmieci, przez co zwiększy się odsetek tych faktycznie przetwarzanych - tłumaczy Paweł Adamczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Miasto chce również zaprosić do dyskusji na temat śmieci, proponowanych rozwiązań, problemów związanych z funkcjonowaniem systemu oraz jego przyszłości, wszystkie zainteresowane strony: od mieszkańców, poprzez firmy z branży odpadowej, ekspertów, po zarządców nieruchomości czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Dyskusje będą odbywały się w ramach tzw. forum odpadowego.

Największe wysypiska śmieci na świecie. Są tak ogromne, że z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński