MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2024. Co grozi za ucieczkę przed policją?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie zawsze będzie stanowiło przestępstwo z art. 178b kodeksu karnego. Może być potraktowane jako wykroczenie.
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie zawsze będzie stanowiło przestępstwo z art. 178b kodeksu karnego. Może być potraktowane jako wykroczenie. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Przestępstwo czy wykroczenie? Ucieczka przed policją to zagadnienie, które precyzyjnie regulują przepisy. Skończyć może się nie tylko konsekwencjami finansowymi.

Art. 178b kodeksu karnego precyzuje, że „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Z przepisu wynika, że aby ukarać kierowcę i jego czyn zakwalifikować jako przestępstwo spełnione muszą być łącznie następujące przesłanki:

  • osoba uprawniona do kontroli ruchu drogowego (np. policjant) porusza się pojazdem lub znajduje się na statku wodnym albo powietrznym i wydaje polecenia zatrzymania za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych,
  • kierujący pojazdem nie zatrzymuje się do kontroli i kontynuuje jazdę.

Z taką sytuacja będziemy mieli zatem do czynienia kiedy policjant poruszający się radiowozem za danym pojazdem, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych nakazuje sprawcy zatrzymanie się, a kierowca ignoruje polecenie i jedzie dalej. Nie wystarczy samo wydanie przez osobę kontrolującą sygnału do zatrzymania się. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Obligatoryjnie kierowca otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od roku do 15 lat. Może także zostać ukarany grzywną. Do konta dopisanych zostanie 10 punktów karnych.

Jednak niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie zawsze będzie stanowiło przestępstwo z art. 178b kodeksu karnego. Może być potraktowane jako wykroczenie.

Do czynienia z wykroczeniem z art. 92 kodeksu wykroczeń będziemy mieli do czynienia w sytuacji, jeśli ktoś w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu. To zatem sytuacja, w której kierowca nie zatrzyma się do kontroli drogowej wówczas, gdy stojący przy drodze funkcjonariusz wydaje mu polecenie zatrzymania. W takiej sytuacji sprawcy grozi kara aresztu, grzywny a dodatkowo sąd możne orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Na konto trafi także 8 punktów karnych.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kodeks drogowy 2024. Co grozi za ucieczkę przed policją? - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński