Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy zagrożeni powodzią. Od poniedziałku pogotowie przeciwpowodziowe

am
Od lewej: zalane działki w Dąbiu, korki na ulicy Gdańskiej, powódź w Stepnicy. Tak było jesienią 2009.
Od lewej: zalane działki w Dąbiu, korki na ulicy Gdańskiej, powódź w Stepnicy. Tak było jesienią 2009. Fot. Archiwum
Od poniedziałku w pięciu powiatach województwa obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

- Lepiej podjąć intensywne działania, niż by woda miała zaskoczyć mieszkańców. Zagrożenie powodzią istnieje, choć jest umiarkowane - mówił dziś na specjalnie zwołanej konferencji Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski.

Powiat myśliborski, gryfiński, policki i goleniowski oraz Szczecin szykują się na wielką wodę. Gromadzone są worki z piaskiem, pompy, agregaty prądotwórcze. Dziś przygotowywane będą worki z piaskiem na Wyspie Puckiej.

Według prognoz, 28 maja w Słubicach (Lubuskie) stan alarmowy wody na Odrze ma być przekroczony o 2,5 metra. Około 30 maja w Gozdowicach (powiat gryfiński) - o 230 centymetrów. 1 czerwca w Bielinku - o 225 cm.

- Są miejscowości, gdzie wałów przeciwpowodziowych nie ma. Tam przewidujemy lokalne podtopienia - mówił wojewoda. W gminie Boleszkowice zalane lub podtopione mają być
budynki w sołectwach: Chlewice, Porzecze i Kaleńsko. Przewiduje się ewakuację 190 osób. W gminie Mieszkowice podtopione mogą być 4 domy oraz ok. 700 ha łąk i nieużytków.

W gminie Cedynia - 26 domów (w Bielinku, Piasku, Siekierkiach, Starym Kostrzynku) oraz 2500 ha nieużytków w okolicach Osinowa Dolnego. W gminie Chojna podtopionych może być 12
domów (w Zatoni Dolnej i Krajniku Dolnym). Na całym odcinku od Boleszkowic do Widuchowej podtopionych może być ok. 100 budynków. Ewakuacja grozi około 350 mieszkańcom.

- W czarnym scenariuszu może jeszcze wystąpić w tym samym czasie cofka z zalewu. Nie przewidujemy jej, ale musimy się liczyć z taką ewentualnością - mówił na konferencji Andrzej Kreft, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - Na pewno nie będzie nałożenia się kulminacji fali na Odrze i Warcie. Kulminacji Odry spodziewamy się w Kostrzynie
29 maja, a fala kulminacyjna z Warty dojdzie do Odry 4 czerwca.

Tomasz Płowens, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych najbardziej obawia się, że nie wytrzymają wały przeciwpowodziowe. Lustro wody nie będzie od nich wyższe, ale mogą przesiąkać.

Niszczą je bobry, piżmaki i lisy, które kopią w nich jamy. Według zapewnień Andrzeja Krefta i Tomasza Płowensa, kluczowy dla bezpieczeństwa mieszkańców województwa wał cedyński został w ostatnim czasie unowocześniony i jest jednym z najlepiej zabezpieczonych w województwie.

Gminy przygotowują się do powodzi. Gromadzone są worki z piaskiem, pompy, agregaty prądotwórcze. Dziś przygotowywane będą worki z piaskiem na Wyspie Puckiej.

Tak było jesienią 2009:
Raport gs24. Pomorze Zachodnie pod wodą. Zobacz filmy, zdjęcia, relacje

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński