MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany? Zobacz spektakularny projekt doktorantki ze Szczecina [ZDJĘCIA]

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Projekt: Dominika Zawojska
Nie tylko peron z wiatą postojową, ale mnóstwo zieleni, przestrzeń coworkingowa, klub muzyczny w piwnicach obiektu oraz galeria upamiętniającą dzieje osiedla - tak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany w Szczecinie. Projekt stworzyła Dominika Zawojska, na potrzeby swojej pracy doktorskiej.

Celem doktorantki było pokazanie możliwości ukształtowania otoczenia obiektu oraz jego wnętrz z zachowaniem szacunku do historii.

Autorka zdecydowała się również na wprowadzenie oryginalnych elementów, jak np. dominującej bryły wejścia. W rezultacie nowa architektura wewnątrz i na zewnątrz jest utrzymana we współczesnym stylu, a dwie historyczne części pozostają utrzymane w przeszłości.

Jak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany? Zobacz spektakularny ...

- Szczecin posiada niezwykle ciekawe obiekty kolejowe - wyjaśnia Dominika Zawojska. - W niektórych znajdują się siedziby firm, inne są zupełnie opuszczone. Okolice tych budynków coraz częściej potrzebują nadania różnego rodzaju funkcji, które można by doprojektowywać do tej głównej, czyli kolejowej.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz dawny dworzec Szczecin Pomorzany, bo niedługo runie

Dostać się do niego nie jest łatwo, bo leży z dala od ciągów komunikacyjnych. Poza tym, jak widać, niedługo zniknie w gęstwinie. Dzięki temu, że został zapomniany, nie rozgrabili go ani złodzieje, ani złomiarze. Jest to jedyny dworzec w Szczecinie, w którym zachowany został peron pasażerski wzniesiony na dębowych belkach. Mogłaby tu powstać filia Muzeum Techniki.

Zobacz dawny dworzec Szczecin Pomorzany, bo niedługo runie

W ten sposób po przeprowadzonych badaniach, doktorantka zaproponowała wprowadzenie zieleni, stworzenie miejsca spotkań i przestrzeni coworkingowych, wzniesienie galerii upamiętniającej dzieje dzielnicy czy też klub muzyczny w piwnicach obiektu.

Nie zabrakło planów na całą niezbędną infrastrukturę związaną z obiektem kolejowym.

ZOBACZ TEŻ:

- Mam nadzieję, że w przyszłości projekt zainteresuje osoby odpowiedzialne za założenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM) i nie tylko wiaty przesiadkowe będą miały szansę na odnowienie, ale także przepiękne obiekty, które istnieją w Szczecinie, o których mówi się coraz częściej w kontekście planów na wyburzenia - podsumowuje Dominika Zawojska.

Promotorem pracy jest prof. dr hab. J. Jurek.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński