Celem doktorantki było pokazanie możliwości ukształtowania otoczenia obiektu oraz jego wnętrz z zachowaniem szacunku do historii.
Autorka zdecydowała się również na wprowadzenie oryginalnych elementów, jak np. dominującej bryły wejścia. W rezultacie nowa architektura wewnątrz i na zewnątrz jest utrzymana we współczesnym stylu, a dwie historyczne części pozostają utrzymane w przeszłości.
Jak mógłby wyglądać dworzec Pomorzany? Zobacz spektakularny ...
- Szczecin posiada niezwykle ciekawe obiekty kolejowe - wyjaśnia Dominika Zawojska. - W niektórych znajdują się siedziby firm, inne są zupełnie opuszczone. Okolice tych budynków coraz częściej potrzebują nadania różnego rodzaju funkcji, które można by doprojektowywać do tej głównej, czyli kolejowej.
ZOBACZ TEŻ: Zobacz dawny dworzec Szczecin Pomorzany, bo niedługo runie
Zobacz dawny dworzec Szczecin Pomorzany, bo niedługo runie
W ten sposób po przeprowadzonych badaniach, doktorantka zaproponowała wprowadzenie zieleni, stworzenie miejsca spotkań i przestrzeni coworkingowych, wzniesienie galerii upamiętniającej dzieje dzielnicy czy też klub muzyczny w piwnicach obiektu.
Nie zabrakło planów na całą niezbędną infrastrukturę związaną z obiektem kolejowym.
ZOBACZ TEŻ:
- Mam nadzieję, że w przyszłości projekt zainteresuje osoby odpowiedzialne za założenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM) i nie tylko wiaty przesiadkowe będą miały szansę na odnowienie, ale także przepiękne obiekty, które istnieją w Szczecinie, o których mówi się coraz częściej w kontekście planów na wyburzenia - podsumowuje Dominika Zawojska.
Promotorem pracy jest prof. dr hab. J. Jurek.
ZOBACZ TEŻ:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?