Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy ochrony środowiska znowu "odkryli" nielegalny demontaż barek nad Odrą w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Na zdjęciu z 29 grudnia 2023 r.  (po lewej) widać pociętą do połowy barkę, a na drugim zdjęciu z 5 stycznia 2024 r. barka została już pocięta
Na zdjęciu z 29 grudnia 2023 r. (po lewej) widać pociętą do połowy barkę, a na drugim zdjęciu z 5 stycznia 2024 r. barka została już pocięta WIOŚ
- To o tyle ważne, że każdy tego rodzaju proceder zagraża Odrze - mówi Michał Ruczyński, ekspert ds. kontaktu z mediami i promocji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. - Tu chodzi o niebezpieczne związki, które wpadają do Odry - zaznacza i dodaje, że gdyby nie obserwacja terenu z drona, to inspektorzy ochrony środowiska nie wykryliby tego procederu.

29 grudnia 2023 r. podczas prowadzonych działań operacyjnych, z wykorzystaniem drona, inspektorzy z Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, wykryli nielegalny demontaż barki. Ten demontaż prowadzony był przez jednego z przedsiębiorców przy ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie.

- Barka była cięta nad brzegiem kanału, w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby, tj. bez instalacji dedykowanej przetwarzaniu statków posiadającej możliwość wydzielenia wód - mówi Michał Ruczyński z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. - Ten demontaż robiony był na betonie, miejsce nie było zabezpieczone. Z demontowanej barki wydostawały się farby zawierające TBT tj. związki miedzi i cyny pod nazwą tributylocyna. To wszystko swobodnie może dostać się do rzeki i kanałów. A te niebezpieczne związki, które wyciekają z barki ulegają wolno rozkładowi w środowisku wodnym i mają silną tendencję do bioakumulacji w osadach dennych oraz organizmach wodnych.

Zaznacza, że od razu inspektorzy ochrony środowiska przekazali tę sprawę prokuraturze.

- Ale ta umorzyła postępowanie, bo jak twierdziła, nie widziała znamion przestępstwa - twierdzi Ruczyński. - Tymczasem wszystko działo się na betonie. Ten beton nie był zabezpieczony. To może być niebezpieczne dla Odry.

Dodaje przy tym, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie zdecydował się sprawę oddać do sądu. A przedsiębiorca, na terenie którego odbywał się demontaż barki, został wezwany do inspektoratu w sprawie złożenia wyjaśnień.
Ten nalot dronem inspektorów z WIOŚ nad tą okolicą, ujawnił kolejne barki, które prawdopodobniej czekają na demontaż.

- Chciałbym też zwrócić uwagę, że ani data ani okoliczności (czyli zasłonięcie innymi pojazdami demontażu i barki) nie są moim zdaniem przypadkowe - podkreśla Michał Ruczyński. - Gdyby nie obraz z drona, to nasi inspektorzy by tego nie odkryli, a poza tym data 29 grudnia, czyli w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy sporo osób ma wolne w różnych przedsiębiorstwach i firmach, też jest znamienna. To wnioski, jakie płyną z naszego doświadczenia.

Dodaje także, że analogiczny proceder został wykryty przez inspektorów WIOŚ w I połowie 2023 r.

- Wówczas ten sam przedsiębiorca dokonał nielegalnego demontażu dwóch barek, również nad brzegiem rzeki - mówi przedstawiciel WIOŚ w Szczecinie.

WIOŚ w Szczecinie złożył wówczas zawiadomienie (3.04.2023 r. i 28.08.2023 r.) o popełnieniu przestępstwa polegającego na nielegalnym cięciu barek przy ul. Tama Pomorzańska 13 D w Szczecinie (na brzegu rzeki Odry). 28 listopada 2023 r. Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście umorzyła śledztwo w tych dwóch sprawach, stwierdzając, iż czyn ten nie zawiera znamion czynu zabronionego. WIOŚ w Szczecinie 7 grudnia 2023 r. złożył do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże zażalenie na umorzenie śledztwa.

Za nielegalny demontaż barek przedsiębiorca może otrzymać karę administracyjną w wysokości do 1 mln zł za każdą barkę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński