Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zatruł powietrze w Szczecinie? Śmierdzący problem mieszkańców północnych dzielnic

OPRAC.:
Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
We wtorek (12 marca) w godzinach wieczornych mieszkańcy Szczecina skarżyli się na uciążliwy odór
We wtorek (12 marca) w godzinach wieczornych mieszkańcy Szczecina skarżyli się na uciążliwy odór archiwum
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o swoich działaniach w reakcji na uciążliwe zapachy, na które skarżyli się mieszkańcy północnych dzielnic miasta w zeszły wtorek.

- W dniu 12 marca 2024 r. (wtorek) w godzinach 19:00-21:00 wystąpiły wysokie stężenie dwutlenku siarki na stacji w Szczecinie przy ul. Łącznej (maksymalne stężenie 1-godzinne wyniosło 347,8 µg/m3) oraz przy ul. Piłsudskiego (maksymalne stężenie 1-godzinne wyniosło 161,2 µg/m3) funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska - informuje WIOŚ.

Nie zostały przekroczone poziomy kryterialne określone dla dwutlenku siarki, jednak oba stanowiska w Szczecinie odnotowały znaczący wzrost tego zanieczyszczenia. Dopuszczalne godzinowe stężenie dwutlenku siarki w powietrzu wynosi 350 µg/m3, w ujęciu dobowym 125 µg/m3, a poziom alarmowy - 500 µg/m3.

- Około godziny 21 inspektorzy WIOŚ w Szczecinie udali się w teren. Jadąc w stronę północnych dzielnic miasta ustalili, że na ul. Nehringa i ul. Kościelnej nie występują uciążliwości odorowe. Stwierdzono, iż na terenie zakładu Fosfan S.A. jest eksploatowana instalacja, zaobserwowano emisję z emitorów E-4, E-5a, E-6a, dym wydobywał się z dużą intensywnością. Przy ul. Narciarskiej również nie był wyczuwalny złowonny zapach. W trakcie oględzin przy ul. Strzałowskiej wyczuwalna była woń spalanego węgla i drewna. Przy ul. Bandurskiego wyczuwalny był głównie zapach emisji niskiej z kotłów na paliwo stałe, z okolicznych domków jednorodzinnych oraz zapach fosforowy. Natomiast przy ul. Dębogórskiej w powietrzu wyczuwalny był zapach przypominający fosforyty. Nie stwierdzono przekroczeń SO2 w powietrzu - czytamy w komunikacie WIOŚ.

Z informacji będących w posiadaniu WIOŚ wynika, że w spółce Fosfan trwa obecnie produkcja nawozów fosforowych (superfosfat pylisty).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński