MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To fragment historii Szczecina. Z Odry wydobyli ponad 1 tonowy filar

Marek Jaszczyński
Opracowanie:
Po oczyszczeniu obiektu z mułu wreszcie widać jego formę i jest to teraz pole dla internautów i miłośników historii Szczecina, by spróbować zidentyfikować obiekt.

Pragnę podziękować pracownikom Urzędu Morskiego w Szczecinie za ich profesjonalizm, wiedzę i chęć współdziałania przy ratowaniu zabytków - mówi Marek Łuczak.
Po oczyszczeniu obiektu z mułu wreszcie widać jego formę i jest to teraz pole dla internautów i miłośników historii Szczecina, by spróbować zidentyfikować obiekt.

Pragnę podziękować pracownikom Urzędu Morskiego w Szczecinie za ich profesjonalizm, wiedzę i chęć współdziałania przy ratowaniu zabytków - mówi Marek Łuczak. Marek Łuczak
Miał być nagrobek, cokół pomnika. Okazało się, że to fragment filara bramnego z przełomu XIX i XX wieku. Żeby wydobyć betonowy element z Odry, potrzebna była pomoc Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- Z pomocą Urzędu Morskiego w Szczecinie udało nam się wydobyć z Odry ciekawy element ze zdobieniami. Gdy wypatrzyłem go z drona przy brzegu Odry na Gocławiu w grudniu 2022 roku, wydawało się, że jest to wyrzucony nagrobek. Czekając na niski stan wody, latem 2023 roku, udało się podejść do obiektu i wykonać pomiary. Okazało się, że wystający element liczy 70 cm szerokości, ponad metr długości i ponad 50 cm grubości - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. -
Zmieniła się więc koncepcja, gdyż grubość elementu wskazywała raczej na cokół pomnika niż na nagrobek. Po konsultacji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Szczecinie, opisaliśmy sprawę Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, w którego pieczy znajduje się gocławski odcinek Odry i opracowaliśmy plan wspólnych działań, licząc na pomoc techniczną urzędu.

29 września po trudach wyrwania elementu z mułu, i pomocy nurka, udało się element przenieść na statek i przetransportować go drogą wodną do Bazy Oznakowania Morskiego UM w Szczecinie.

- Dokładne oględziny wskazują, że jest to licząca 1,5 tony górna część filara bramnego z przełomu XIX i XX wieku, pochodząca z jakieś szczecińskiej lub podmiejskiej rezydencji. Filar mógł być wykonany w technice odlewu z betonu, wpuszczając do masy cementowej fragmenty granitowych kamieni. Filar nie posiada widocznego zbrojenia, liczy 130 cm długości 70 x 70 cm w części zwieńczenia i 50 x 50 cm w część filara. Pierwotnie cały filar musiał liczyć około 3 metrów - dodaje policyjny historyk. - Decyzję o dalszych losach obiektu podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Obiekt jest bardzo podobny do filarów bramy dworu Cavelwish (Babin) w pobliskim Skolwinie, mogło to też być reprezentacyjne wejście do jednej ze szczecińskich restauracji położonych nad Odrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński