Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Humaniści z nich

Monika Stefanek, 16 czerwca 2006 r.
W klasie III g Gimnazjum nr 42 wszyscy zadowoleni. Uczniowie, którym najlepiej poszło pisanie testów gimnazjalnych, mogą być pewni, że dostaną się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej.
W klasie III g Gimnazjum nr 42 wszyscy zadowoleni. Uczniowie, którym najlepiej poszło pisanie testów gimnazjalnych, mogą być pewni, że dostaną się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Andrzej Szkocki
Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych poznali wyniki testów. Liczba punktów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej zadecyduje, w jakich szkołach kontynuować będą naukę.

Szczecin wypadł podobnie jak inne duże miasta w kraju. W obu częściach dostać można było po 50 punktów. Uczniowie ze Szczecina zdobyli z części humanistycznej średnio 34 punkty, a z matematyczno-przyrodniczej prawie 26 punktów.

- To bardzo dobry wynik. Szczególnie jestem zadowolona z części matematyczno-przyrodniczej, bo z tą zwykle są większe problemy niż z językiem polskim - mówi Elżbieta Masojć, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie.

Lepiej w Szczecinie

W województwie zachodniopomorskim uczniowie zdobyli odpowiednio: ok. 30 i 21 punktów. Najłatwiejsze dla szczecińskich uczniów okazało się rozumienie tekstu, nieźle wyszło też samodzielne tworzenie tekstów. Gorzej jest z interpretacją dzieł literackich.

- Z interpretacją tekstu na poziomie dosłownym większych problemów nie ma - informuje Masojć. - Jednak wskazanie warstwy metaforycznej dla wielu uczniów jest zadaniem niemal niewykonalnym.

Uczniowie słabo wypadli także pod względem ortografii i interpunkcji.

- Powszechne uznawanie uczniów za dyslektyków nie przynosi dobrych efektów - mówi Elżbieta Masojć. - Dysleksja dysleksją, ale niepokoi też brak staranności. Doskonale widać to potem na maturze.

Różne wyniki

Wyniki testu dla wielu gimnazjalistów były powodem do zadowolenia.

- Z obu części zdobyłem 85 punktów - przyznał Axel Starosta, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. - Lepiej poszło mi z polskiego.

O swoją przyszłość martwić nie musi się koleżanka z klasy Axela, Maja Nowak.

- W sumie miałam 93 punkty, z tego 45 z części humanistycznej i 48 z części matematycznej - mówi gimnazjalistka. - Wybieram się do II Liceum Ogólnokształcącego, myślę, że dostanę się bez problemu.

Jak wypadły testy w regionie czytaj w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński