Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police. To jeden z największych kompleksów w Europie [WIDEO]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 16 lat
Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję pod marką Gryfilen. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu.

Projekt Polimerów realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Budowa rozpoczęła się cztery lata temu. Kosztowała około 1,8 miliarda dolarów. Generalnym wykonawcą był południowokoreański Hyundai Engineering.

- Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach produkcji propylenu — mówił na otwarciu fabryki premier Mateusz Morawiecki. - Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Instalacja produkcji polipropylenu zapewnia dużą elastyczność produkcji, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw, który poszukuje wysokiej jakości produktu ściśle dostosowanego do konkretnych potrzeb.

Premier podkreślał, że rozpoczęcie produkcji polipropylenu w Polimerach Police to istotne wzmocnienie pozycji Grupy Azoty na europejskim rynku tworzyw, a Polska dołączy tym samym do grona liderów produkcji tego tworzywa w Europie.

- Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tysięcy ton rocznie. Produkcja wodoru w Policach ugruntuje wysoką pozycję Grupy Azoty w obszarze technologii wodorowych – mówił prezes zarządu Grupy Azoty S.A., Tomasz Hinc.

od 16 lat

Prezes Grupy Azoty przypomniał, że budowa kompleksu odbywała się w nie najlepszych czasach — pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.

- Dlatego dziś jest to dla całej Grupy Azoty wielkie święto — mówił Hinc. - Ale jest to także święto dla wszystkich akcjonariuszy. Powstał bowiem kompleks na światowym poziomie.

Całkowita powierzchnia zakładu to około 51 hektarów (tyle zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej). Tworzywa wytwarzane pod marką Gryfilen (to nazwa handlowa polipropylenu z GA Polyolefins) ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość) będą powszechnie wykorzystywane w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym. W Polsce produkt będzie dystrybuowany przez spółkę Grupa Azoty Compounding.

Kalendarium

  • 11 maja 2019 roku — spółka PDH Polska podpisała umowę z Hyundai Engineering na realizację projektu Polimery Police,
  • Kwiecień 2020 - wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę kolejnej części terminalu przeładunkowo – magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police,
  • 27 marca 2023 roku — na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec "Gaschem Rhone" dostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca,
  • 28 kwietnia 2023 roku — pierwsza dostawa propylenu do Polimerów Police. Surowiec - 1002 tony — został dostarczony drogą kolejową przez Grupę Azoty ZAK w przystosowanych do tego celu cysternach. Dostarczony do Polic propylen jest niezbędny do przetestowania instalacji polipropylenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński