Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy nie mają za co zapewnić miejsc w schroniskach

ANNA FOLKMAN
W tym roku zmieniły się obowiązki gminy dotyczące ochrony zwierząt. Są nowe przepisy, które mówią o konieczności zapewnienia schronienia zwierzętom w schroniskach.
W tym roku zmieniły się obowiązki gminy dotyczące ochrony zwierząt. Są nowe przepisy, które mówią o konieczności zapewnienia schronienia zwierzętom w schroniskach.
Do końca marca gminy miały przedstawić swoje programy ochrony zwierząt. Wiele z nich zbagatelizowało temat. Co gorsza, nic im za to nie grozi.

Większe kary za znęcanie się nad zwierzętami, konkretna długość łańcuchów i obowiązkowy czas, na jaki pies musi zostać z niego spuszczony. To tylko niektóre zapisy znowelizowanej ustawy dotyczącej ochrony zwierząt, która weszła w życie w tym roku.

Nakłada ona także większą odpowiedzialność na samorządy. Te mają budować schroniska, sterylizować i wyłapywać bezdomne czworonogi, organizować adopcje, znakować. Do końca marca gminy miały zaprezentować swoje rozwiązania.

- Z przykrością informuję, że rady gminne i wójtowie nie wzięli do siebie obowiązku przygotowania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt - mówi dr Eliza Miłek, sekretarz Zarządu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Stargardzie Szczecińskim.

- Z powiatu stargardzkiego, tylko Chociwel, Stara Dąbrowa, Ińsko, Stargard i oczywiście miasto Stargard z dziewięciu gmin przesłały nam do zaopiniowania projekty. Pozostawiały one jednak wiele do życzenia, zwłaszcza wysokość zaplanowanych na ten cel pieniędzy.

Najlepiej wypadł projekt miasta Stargard. TOZ Oddział w Szczecinie otrzymał w lutym i marcu do zaopiniowania kilkanaście takich projektów. Tylko trzy projekty: Gminy Szczecin, Gryfino i Rewal zaopiniowane zostały pozytywnie już w pierwszej wersji.

- Większość programów, pomimo wskazywania celów i zadań, które powinny realizować gminy w ramach swoich zadań własnych, nie były kompletne i nie wyczerpywały obowiązków nałożonych na podstawie nowych przepisów ustawy - zauważa Renata Chełmowska, prezes TOZ w Szczecinie.

- Najwięcej problemów sprawia gminom wypełnienie obowiązku "...zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt".

Małe Gminy nie mając schronisk na swoim terenie, najczęściej ze względów finansowych, nie podpisują umów ze schroniskami spełniającymi wymagania ustawy. Tym samym nie są w stanie zapewnić zgodnie z ustawą obligatoryjnej sterylizacji albo kastracji zwierząt. Szukając rozwiązania problemu zwierząt bezdomnych podpisują umowę z podmiotami odławiającymi zwierzęta lub ze "schroniskami" nie spełniającymi wymogów ustawy. Bardzo często podmioty te biorą pieniądze za odłowienie, ale ponownie je wypuszczają.

- To pierwszy rok, kiedy gminy mają obowiązek corocznego przedstawiania programu zapobiegania bezdomności zwierząt. Na razie bez konsekwencji. Myślę, że w przyszłości się to zmieni - dodaje Renata Chełmowska. - Jesteśmy jednak pełni nadziei na przyszłość i wierzymy, że dzięki znowelizowanej ustawie los zwierząt bezdomnych z powodu niefrasobliwości ludzi będzie coraz lepszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński