Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Zachodniopomorskie. Wsparcie gospodarki niskoemisyjnej

Redakcja
Przyszłość jest po stronie natury.

Od współczesnej gospodarki wymaga się ograniczania trujących emisji do naszego otoczenia. Przyniesie to korzyści nie tylko środowisku, w którym żyjemy, ale też zyski ekonomiczne, a w konsekwencji społeczne. Mówiąc krótko, ma być czystsze powietrze, cieplej w mieszkaniach za mniejsze pieniądze i przy mniejszym zużyciu energii, transport publiczny ma wytwarzać mniej spalin, a rowerzyści mają mieć więcej udogodnień.

W województwie zachodniopomorskim przeznaczono na takie działania około 218 mln euro. W tym na budowę systemu zintegrowanego transportu publicznego i związanych z nim obiektów. Powinno to przynieść dalsze zmniejszenie korzystania z transportu indywidualnego i w konsekwencji mniejszą emisję zanieczyszczeń wytwarzanych przez ten transport. Żeby jednak zachęcić osoby prywatne do przesiadania się na transport komunalny, trzeba stworzyć ku temu sprzyjające warunki. Taką zachętą ma być budowa i rozbudowa centrów przesiadkowych z samochodów na tramwaje i autobusy. W Szczecinie już prowadzone są takie działania. Kończy się budowa sieci tramwajowej łączącej dwa odległe od siebie centra miasta, położone po obu stronach rozlewiska Odry. Planowane są już też budowy dalszych sieci tramwajowych w dzielnicach, gdzie ich nie ma bądź były, ale w przeszłości zostały zlikwidowane.

Kolejnym działaniem będzie dalsza rozbudowa dróg rowerowych, ale nie tylko. Wprowadzono już rower miejski, który cieszy się coraz większym uznaniem mieszkańców, w związku z czym planowana jest budowa kolejnych stacji w różnych częściach miasta.
Lada moment zostaną wybudowane centra typu parkuj i jedź (park & ride) oraz bike & ride na obrzeżach miasta. Tu będzie można zostawić samochód i dalej poruszać się po mieście środkami komunikacji miejskiej. Przewiduje się dofinansowywanie zakupu oraz modernizacji taboru transportu miejskiego.

Wszystkie te działania mają na celu ograniczenie ruchu drogowego w centrach miast, co spowoduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez transport indywidualny.

Kolejna pula pieniędzy zostanie przeznaczona na modernizację energetyczną budynków, zarówno mieszkalnych, jak i publicznych. Do dziś bowiem nieefektywne źródła (w tym piece kaflowe opalane węglem) są na porządku dziennym. Chodzi też o energooszczędność budynków, aby wyeliminować straty cieplne, a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie energii na ich ogrzewanie. Będzie można uzyskać na takie działanie dofinansowanie - największe szanse na otrzymanie wsparcia będą miały kompleksowe projekty terytorialne, obejmujące swym zakresem wiele obiektów. Obejmą one ocieplenia budynków, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz zamiany dotychczasowego oświetlenia na energooszczędne, a także przebudowę systemów grzewczych, modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji oraz instalację odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach.

Zwiększenie produkcji energii z OZE (odnawialnych źródeł energii) będzie możliwe dzięki zastępowaniu konwencjonalnych źródeł odnawialnymi. Przede wszystkim biomasą, biogazem i energią słoneczną oraz poprzez budowę jednostek wytwarzających energię odnawialną i zwiększenie potencjału sieci energetycznej do dystrybucji energii z powstających źródeł odnawialnych.
Duże oszczędności i pozytywny efekt ekologiczny daje zastosowanie kogeneracji (procesu technologicznego jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni, co zmniejszy zużycie w nich paliwa).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Szczecin, tel.: 800 34 55 34, e-mail: gpi@wzp.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie