Festiwal Nogi z Waty w Starej Rzeźni. Dużo dobrej muzyki, "Budyń" i Czesław Mozil [program]

red
Jednym z gości festiwalu będzie Czesław Mozil Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Na scenie zaprezentują się: Night Marks Electric Trio, MA, Roma oraz "Budyń Julka Tuwima". W programie również warsztaty muzyczne i After Party na statku Joanna.

Nogi z Waty to festiwal, dzięki któremu Szczecin ma ożyć w środku wakacji.

- Nie musicie opuszczać naszego miasta, aby bawić się w iście festiwalowym stylu i doświadczać niepowtarzalnych muzycznych doznań - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

- Jest to inicjatywa zespołu MA - mówi Antonina Janczak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. - najpierw mieli zagrać u nas zwykły koncert, ale potem inicjatywa zamieniła się w dwudniowy festiwal muzyczny z innymi muzycznymi gośćmi i warsztatami dla młodzieży i nie tylko.

Pierwszego dnia na scenie zaprezentują się trzy kapele. Nightmarks, znani w całej Polsce, koncertujący między innymi z siostrami Przybysz. MA - kapela ze Szczecina o dużym potencjale międzynarodowym oraz Roma, muzyka zespołu jest ciężka do zdefiniowania i jest w niej coś magicznego.

Dzień drugi to warsztaty oraz zaskakujący koncert. Warsztaty muzyczne zaczynają się o godzinie 14 w budynku Starej Rzeźni i prowadzić je będą muzycy z zespołu MA.

Drugą atrakcją będzie koncert projektu „Budyń Julka Tuwima”, na scenie zaprezentują się Jacek "Budyń" Szymkiewicz oraz gościnie Czesław Mozil, zagrają oni piosenki dla dzieci inspirowane poezją Juliama Tuwima.

Nogi z Waty, 28 i 29 lipca, Stara Rzeźnia. Bilety dostępne w Kubryku Literackim.

Wideo: Magazyn kulturalny Gs24.pl - 27 lipca

Festiwal Nogi z Waty. Program:

Dzień I

  • 18:00 wstęp na teren Starej Rzeźni
  • 19:00 START KONCERTÓW 

Roma
Ona - Roma - współczesna szamanka śpiewająca o snach. Oni - muzycy, pasjonaci, przyjaciele tworzący melodie, do których każdy chciałby śnić.Lubimy grać, jeść i imprezować razem. Często pojawiamy się na jamach w różnych szczecińskich lokalach. Obecnie gramy w składzie : perkusja - Piotr Poprawski, gitara basowa - Bartosz Jurgiel, gitara elektryczna - Wojciech Grzyl, instrumenty, klawisze i sample - Piotr Pelo Gołdych, wokal - Beata Romanowska, znana jako Roma.

Ma 
Ma to wielka podróż piątki muzyków, którzy syntetyzując brzmienia analogowych zabawek z dobrodziejstwami nowoczesnej technologii, tworzą dźwięki, których chce się nie tylko słuchać. Chce się z nimi śmiać, ruszać i dzięki nim oswobodzić 
z powszedniej spinki. Chce się nie bać życia, po prostu. Szukając czegoś bardzo pierwotnego i czystego, Ma pokazuje, że inspiracje leżą nie tylko w zgranym studyjnym kolektywie, ale również w osobliwych miejscach, jak poddasze starego młyna 
z trzeszczącą podłogą, brzeg jeziora czy leśna polana wraz ze swymi sekretami ukrytymi od ściółki poprzez runo aż po korony drzew. I dalej, hen, z magicznej ziemi do mistycznego nieba, a osobliwy głos wokalistki Martyny Szczepaniak dopełnia ten ruch w stronę życia. W tej muzyce przeplatają się tembry natury i sugestywnego soulu, ale też słychać w niej wyraźnego rhythm’n’bluesa, rdzenne doo wop, electro czy hip-hop. Łączenie starego z nowym dotyczy nie tylko instrumentalnych aspektów ich twórczości, ale również sfery semantycznej. Język współczesny wzbogacają o stare dialekty plemienne.
Zespół jest młody, bo narodził się w lutym 2014 r., lecz składa się z doświadczonych muzyków, znanych wcześniej z formacji: Big Fat Mama, Charlie Monroe, Arka Noego.

Wprawę zdobywali na wielu małych i kilku dużych scenach na całym świecie, m.in.: Montreux Jazz Festival, Przystanku Woodstock, Festiwalu Opole.

Night Marks
Nieco ponad 3 lata po wydaniu debiutanckiej EPki, którą muzycy z Wrocławia zatrzęśli polską sceną, przedstawiamy Wam pierwszy album Night Marksów "Experience". 

Za tą nazwą (wcześniej Night Marks Electric Trio) stoi dwóch wyjątkowych muzyków - Marek Pędziwiatr oraz Piotrek Skorupski, lepiej znany jako Spisek Jednego. Łączy ich miejsce zamieszkania (Wrocław), ale przede wszystkim obaj kochają jazz, soul, oraz hiphop, a żeby tego było mało, współczesna elektronika nie jest im obca. Z takiego tygla urodziło się niepowtarzalne brzmienie Nightmarksów - wysmakowane sample, wirtuozeria na klawiszach, wybitny bas oraz niebanalne teksty. Po wydaniu debiutanckiego mini albumu muzycy z Wrocławia zostali szeroko dostrzeżeni przez innych artystów, co przekuło się na liczne kolaboracje. Night Marks produkowali m.in. dla Tego Typa Mesa, Rasmentalism, JWP, Wozza, Bass Sekolah, Bilala, oraz obecnie dla Pauliny Przybysz.

28.07. piątek START około 22:00 

AFTER PARTY na Statek Joanna - Bulwary Szczecińskie
Statek Joanna będzie zacumowany na odcinku między Mostem Długim a Trasą Zamkową- na wysokości Zamku Książąt Pomorskich

Zagrają:

Spisek Jednego
To charakterystyczna postać na polskiej scenie muzycznej, która swoją wszechstronność i talent łączy z wielkim zaangażowaniem oraz aktywnością na wielu polach.

Przede wszystkim artysta jest absolwentem szkoły muzycznej w klasie fortepianu oraz prestiżowego Red Bull Music Academy Bass Camp Warsaw, którego gośćmi byli m.in. Moodymann, Dorian Concept, Ikonika czy Tomasz Stańko. Co więcej, od lat Spisek to uznany producent i DJ, który współtworzył wiele projektów artystycznych – poza solową twórczością mowa tu m.in. o grupie Night Marks Electric Trio czy współpracy z Pauliną Przybysz, W.E.N.Ą. oraz Spinachem. Jego wydawnictwa ukazywały się nakładem tak znanych wytwórni, jak Asfalt Records, S1 Warsaw, U Know Me czy Polish Juke.

Jeśli chodzi o działalność klubową, Spisek Jednego jest organizatorem popularnego cyklu Electro-Acoustic Beat Sessions, którego gośćmi byli m.in. M.E.D., Coultrain, Vienio, Te-tris, W.E.N.A. Jeru The Damaja, Paulina oraz Natalia Przybysz czy Raashan Ahmad. Ponadto, muzyk dzielił scenę z takimi postaciami, jak chociażby Hudson Mohawke, Rustie, Kaytranada, Snakehips, 123MRK, Paul White, Om Unit i Falcons.

Wśród największych dokonań artysty należy wymienić wyróżnienie magazynu Soulbowl.pl, który uznał go za jednego z najlepszych remikserów roku 2012, a także popularną nagrodę WARTO wrocławskiej Gazety Wyborczej i występy na takich festiwalach, jak Open’er, Free Form, The Wall czy Burn In Snow.

Marek Pędziwiatr
Wszechstronny artysta, muzyk i dj. Absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Także absolwent Red Bull Music Academy Bass Camp we Wrocławiu (2013).

Od 2014 roku kierownik muzyczny festiwalu FAMA.

Główne projekty muzyczne Marka to Night Marks, Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS) i Ludojad. Od niedawna jest też członkiem legendarnej grupy Urbanator.

Groh
Założyciel U Know Me Records, JuNouMi i Funky Mamas&Papas Recordings. Promotor ciekawej muzyki, który gra tylko z winyli. O sobie mówi, że jest już dinozaurem na polskiej scenie klubowej. Prawdopodobnie wydał więcej winyli niż cała reszta Polski razem wzięta.

Dominik Szczepaniak (MA, Kapitan Stereo)

Dj i perkusista, który w swoich setach kładzie nacisk głównie na muzykę house i techno. Podczas imprezy z powodzeniem stanie za dj'ką, jak i siądzie za bębnami. Ogólne spojrzenie na muzykę od strony perkusisty daje gwarancje rytmicznej i gorącej imprezy, zaś naturalny groove połączony z doskonałymi umiejętnościami technicznymi gwarantuje, zmieniający napięcie, wysokiej jakości mix. Znajomość trendów w wymienionych stylach pozwala na zaprezentowanie miksów ze znanymi, ale jednocześnie niebanalnymi utworami. Grywał w klubach takich jak Loftus Hall, Farbfernseher, Chalet(Berlin) 1500m2, 55, Luzztro(Warszawa) Sfinks, Soho(Sopot) Rozrywki 3, Prozak(Kraków) 8bitów(Poznań) INQ(Katowice) u boku takich artystów jak K Alexi Shelby, Catz n Dogz, Tigerskin, Patrice Scott, Adam Port, Daniel Stefanik, Jacek Sienkiewicz, Iron Curtis, Daniel Dexter, KAMP!, Vakula, Daniel W Best, Kalle Kuts, Chmara Winter, SLG, Pol_on, dj Olivia i wieloma innymi.

Dzień II – 29.07. (sobota)

14:00-17:00 
Warsztaty muzyczne dla młodzieży (od piętnastego roku życia) i dorosłych.

Program warsztatów:
Spotkanie z artystami poświęcone metodom tworzenia współczesnej muzyki rozrywkowej. 
Reprezentacja zespołów Night Marks i Ma podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą w tym zakresie. Muzycy w indywidualny sposób opowiedzą o stosowanych przez siebie metodach pracy nad kompozycją, metodach pracy w studio oraz pracy w grupie muzyków.

Część praktyczna- warsztaty śpiewu intuicyjnego 
Warsztaty mają rozwinąć w uczestnikach odwagę śpiewania i zabawy muzyką. 
Rozbudzić ich wyobraźnię muzyczną i zachęcić do budowania własnej drogi artystycznej.
Zajęcia te koncentrują się na indywidualnym podejściu do każdego uczestnika. 

W ramach zajęć przewidujemy:
- wprowadzenie
- integracja/rozgrzewka: ćwiczenia oddechowe, szukanie naturalnych rezonatorów w ciele, technika koncentracji i uwrażliwiania na ciało jako instrument.
- śpiew intuicyjny w parach
- śpiew grupowy

18:00 Koncert Budyń Julka Tuwima (gościnnie Czesław Mozil)

Muzyczna wędrówka po młodości ulubionego poety dzieci - Juliana Tuwima, który jak nikt rozumiał ich ruchliwą naturę i optymizm. Koncert nie jest zbiorem kołysanek, ale energiczną muzyką do zabawy pośród różnorodności barw i pogodnych nastrojów poezji, która uczy zrozumienia, szacunku i sympatii do innych. Teksty piosenek to parafrazy wierszy Tuwima napisane przez znakomitych współczesnych autorów literatury dziecięcej. Bez trudu odnajdziemy w nich wersy “Lokomotywy”, „Abecadła”, “Dyzia Marzyciela” czy “Słonia Trąbalskiego”.

Zespół wystąpi w składzie:
Jacek „Budyń” Szymkiewicz - wokal, gitara elektryczna
Joanna Ewa Zawłocka - wokal
Piotr „Bajzel” Piasecki - gitara basowa, elektronika
Paweł Osicki – perkusja

gość specjalny Czesław Mozil – wokal, akordeon

Budyń Julka Tuwima to ponadczasowy projekt, który sprawi frajdę wszystkim dzieciom małym i dużym.

BILETY:
Dzień 1 
Koncerty (28.07. piątek) + After Party na Statek Joanna - Bulwary Szczecińskie (28.07.) 

  • w cenie biletów rónież warsztaty muzyczne (29.07.)
    35zł (przedsprzedaż) /// 40 zł w dniu koncertów

Dzień 2 
Koncert Budyń Julka Tuwima + warsztaty muzyczne (29.07. sobota) + w cenie biletu również After Party na Statek Joanna - Bulwary Szczecińskie (28.07.)
Dorośli 60zł (do 27.07. włącznie) /// 70zł (28-29.07.)

Bilety dla dzieci do lat 13 na Budyń Julka Tuwima 30 zł!!!
Bilety do kupienia na bilety.fm oraz w Kubryku Literackim w Starej Rzeźni (nasz punkt informacyjny)

Gs24.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3