Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia i edukacja dla dzieci

Wojciech Frelichowski
Fragment ścieżki ekologicznej „Czysta Błękitna Kraina”. Do jej wykonania wykorzystano surowce wtórne.
Fragment ścieżki ekologicznej „Czysta Błękitna Kraina”. Do jej wykonania wykorzystano surowce wtórne. ZZO czarnówko
Odpowiednich nawyków trzeba już uczyć od najmłodszych lat. Oryginalny projekt edukacji ekologicznej prowadzi Zakład Zagospodarowania Odpadów „Czysta Błękitna Kraina” w Czarnówku.

Zakład Zagospodarowania Odpadów „Czysta Błękitna Kraina” Sp. z o.o. w Czarnówku jest przykładem współpracy kilku samorządów.
Udziały w tej firmie posiada kilka jednostek samorządowych z powiatu lęborskiego (czyli miasto Lębork, miasto Łeba oraz gminy Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Wicko), wejherowskiego (to gminy Choczewo, Łęczyce i Linia), a także puckiego powiatu (gmina Krokowa), Puck i Władysławowo.

W zakładzie od niedawna funkcjonuje ścieżka ekologiczna, która ma służyć poszerzeniu wiedzy na temat ekologii przez dzieci, młodzież i dorosłych. Głównymi celami tego projektu jest pokazanie drugiego znaczenia odpadów, w tym doskonalenie umiejętności wykorzystania odpadów w życiu codziennym i wyrobienie nawyku poprawnego segregowania odpadów. Ponadto ma pokazać, iż Zakład Zagospodarowania Odpadów, mimo swojej specyficznej działalności, może być kolorowy, sympatyczny i przyjazny dla środowiska.
Ścieżka ekologiczna została w całości zaprojektowana i wykonana przez pracowników ZZO „Czysta Błękitna Kraina” Sp. z o.o. . Obiekt powstał głównie z surowców wtórnych, co ma dodatkową wartość pokazania drugiego życia odpadów.

Jak informują przedstawiciele zakładu, na ścieżce ekologicznej wykorzystano około 700 butelek szklanych, 600 butelek plastikowych, 130 opon, 1000 płyt CD, 200 plastikowych zakrętek. Z opon powstały np. oczka wodne, figura żabki i tor przeszkód.
Plastykowe butelki wykorzystano do zbudowania śmietników, figury konia, a także domku, w którym zastosowano również płyty CD i DVD. Natomiast szklane butelki znalazły zastosowanie przy realizacji ozdobnej koniczyny.

Jednak ścieżka to nie tylko wspomniane obiekty stworzone z surowców wtórnych. Zainstalowano również szereg tablic z ciekawostkami o tematyce ekologicznej oraz ponad tysiąc roślin różnego gatunku, które pozwalają poszerzyć wiedzę botaniczną. Wzdłuż ścieżki ustawiono pojemniki na odpady. Niektóre są w kształcie zwierząt (miś, żaba, delfin), co pobudza wyobraźnię dzieci.
Na ścieżce znajduje się miejsce na zabawę (tor przeszkód), odpoczynek (drewniana huśtawka), relaks (oczko wodne z 5 gatunkami ryb ozdobnych) oraz na podsumowanie zdobytej wiedzy, gdzie jest także miejsce na grilla.

Oczywiście ścieżka jest udostępniona do zwiedzania. ZZO „Czysta Błękitna Kraina” Sp. z o.o. czeka na zgłoszenia zainteresowanych przedszkoli i szkół.
Kontakt do firmy z Czarnówka to:
Zakład Zagospodarowania Odapadów „Czysta Błękitna Kraina”
Czarnówko 34
84-351 Nowa Wieś Lęborska tel. 59 59 862-43-88, 59 861-21-42.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekologia i edukacja dla dzieci - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński