MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzikie wysypiska zmorą Szczecina. PKP posprząta tereny przy dworcu na Turzynie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Szczecin od lat zmaga się z problemem dzikich wysypisk śmieci, które powstają w różnych zakątkach miasta. Mieszkańcy regularnie zgłaszają nowe lokalizacje, a jedną z nich jest teren za stacją kolejową Turzyn. Spółka PKP PLK obiecuje uprzątnięcie walających się śmieci.

- Bardzo często dostaję informacje od mieszkańców na temat dzikich wysypisk. Często są to śmieci niebezpieczne, wymagające specjalistycznej utylizacji. Mieszkańcy z jednej strony skarżą się na te śmieci, ale niestety jakaś ich część te śmieci wyrzuca - komentuje radny Patryk Jaskulski.

Wszystkie zgłaszane przez mieszkańców wysypiska są regularnie usuwane przez miejskie służby. Okazuje się, że to bardzo kosztowne operacje.

- W roku 2022 Gmina Miasto Szczecin zrealizowała likwidację 395 dzikich wysypisk i poniosła z tego tytułu koszty w wysokości ponad 530 tysięcy złotych - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

PKP posprząta swój teren

Choć setki składowisk udaje się usunąć, to w wielu przypadkach w ich miejsce powstają kolejne. Mnóstwo dzikich wysypisk pozostaje nieodkrytych lub powstają na terenach nie należących do miasta. Z problemem zmagają się m.in. Polski Koleje Państwowe, które obiecują usunięcie kolejnego wysypiska w rejonie starego dworca na Turzynie.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w najszybszym możliwym czasie usuną nielegalne wysypisko śmieci w okolicach stacji kolejowej Szczecin Turzyn - zapewnia Bartosz Pietrzykowski z PKP PLK S.A. - Tereny kolejowe są patrolowane przez Straż Ochrony Kolei. W przypadku wykrycia nielegalnych wysypisk, podejmowane są działania w celu ich usunięcia - informuje.

Drogi wywóz śmieci

Według danych przekazanych przez spółkę PKP PLK, usuwanie śmieci z zarządzanego przez nich terenu w Szczecinie, w ciągu ostatniego roku kosztowało około 1,1 miliona złotych. Już od dawna problematyczne odpady można odwieźć do ekoportów, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone i zutylizowane. Mimo tego często lądują one na dzikich wysypiskach śmieci. Jeśli jesteśmy świadkami nielegalnego wyrzucania odpadów lub natkniemy się na dzikie wysypisko, to warto powiadomić odpowiednie służby.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński