Dworzec w Szczecinie będzie zmodernizowany. Przebudowa zakończy się w 2014 roku

mh
W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Kolumba. Nowa droga powstanie przy samych torach kolejowych.
W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Kolumba. Nowa droga powstanie przy samych torach kolejowych. materiały PKP
Udostępnij:
W naszym mieście powstanie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Cały dworzec oraz tereny wokół niego zostaną przebudowane. Dziś prezydent miasta podpisał umowę z przedstawicielami dwóch spółek PKP.

Zakres prac ma objąć:

- dokończenie remontu i przebudowy budynku Dworca Głównego,

- przebudowę terenów wokół Dworca Głównego w szczególności przebudowę układu tramwajowego, samochodowego oraz pieszego,

- modernizację ulicy Kolumba.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisał umowę o współpracy z przedstawicielami dwóch spółek kolejowych: Jackiem Prześlugą, członkiem zarządu Polskich Kolei Państwowych SA i Zbigniewem Zarychtą członkiem zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

- Plan zakłada, że przebudowa dworca zakończy się do 31.12.2014 roku. Inwestycja będzie oddawana etapami - mówi Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego urzędu miasta. - Dzięki temu goście, którzy przybędą w 2013 na finał regat The Tall Ships Races będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego obiektu.

PKP złożyły wniosek o dofinansowanie środkami unijnymi tej inwestycji kwotą 122 milionów złotych w ramach projektu

W pobliżu dworca powstanie centrum przesiadkowe w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. W tym miejscu nastąpi integracja transportu kolejowego, samochodowego, autobusowego i tramwajowego.

W ramach projektu przebudowana zostanie również ul. Kolumba.

Planowane przedsięwzięcie ma wiele korzyści dla Szczecina: usprawni międzynarodowy, krajowy i metropolitalny ruch kolejowy, poprawi jakość i sprawność obsługi pasażerskiej czy usprawni połączenie komunikacji kolejowej z komunikacją miejską. Przeprowadzona modernizacja dworca oraz terenów przydworcowych wpłynie także na ożywienie społeczno-gospodarcze regionu. Powstanie także nowoczesny parking na 150 samochodów.

Zgodnie z ustaleniami PKP SA razem z Gminą Miasto Szczecin zlecą wykonanie opracowania koncepcji urbanistycznej związanej z realizacją projektu. W oparciu o koncepcję przygotowanie będzie odrębne porozumienie, w którym zostanie określony szczegółowy zakres obowiązków PKP i Gminy Miasto Szczecin.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mc Kot
Ja nie mieszkam w Szczecinie, ale kocham to miasto bardzo! Mam tu rodzinę ze strony ojca, ale oni ze mną chyba nie chcą utrzymywać kontaktów, bo brata stryjecznego ostatni raz widziałem w 1972 r! Obejrzałem wizualizację nowego Dworca Głównego i byłem zachwycony! Miał powstać do 2012 r. I co? Cisza, spokój, nic się nie dzieje - jak ja to mówię. Dlaczego tak kapitalny plan znowu (chyba) spali na panewce? Przecież mamy już rok 2011, więc najwyższy czas zacząć coś wreszcie robić! Czy my-Polacy, nie potrafimy czegoś zacząć bez bólu i w miarę sprawnie zakończyć? Czy mamy tak beznadziejne przepisy prawne, że one blokują nam jakiekolwiek zamiary? Jeżeli tak - to zmieńmy je! Tylko czy będzie to odpowiadało naprawdę wszystkim? Obawiam się, że niektórym ludziom nie i dlatego akta prawne mamy takie jakie mamy! Kończę już i przy okazji pozdrawiam Pana Jurka - mojego brata stryjecznego!
h
hibernatus
Właśnie masz dużą inwestycję w infrastrukturę komunikacyjną - co ci znowu nie pasuje?

Mówmy o tym co jest, a nie o tym co będzie. Ciągle tylko rzucają datami np. 2050, 2020, 2014 i wizualizacjami, to są ich metody - Odległe daty i wizualizacje. "Ludzie to lubią ludzie to kupią, byle na chama, byle głośno byle głupio."
r
rejk
Nazywanie metropolią wyludniającego się miasta, zmierzającego w kierunku wiochy z tramwajami, gdzie główne inwestycje to centra handlowe, brzmi cokolwiek kuriozalnie.

Właśnie masz dużą inwestycję w infrastrukturę komunikacyjną - co ci znowu nie pasuje?
n
nn
No mam nadzieje ze to stanie sie rzeczywistoscia .
G
Gość
Nazywanie metropolią wyludniającego się miasta, zmierzającego w kierunku wiochy z tramwajami, gdzie główne inwestycje to centra handlowe, brzmi cokolwiek kuriozalnie.
S
Simoon
jak oni chcą zrobić parking podziemny na placu Zawiszy, skoro tam są bunkry???
o
olo
Szczecin stracił szansę na realne centrum komunikacyjne na obrzeżu Śródmieścia. Dziś są tam obiekty handlowe i reztki ogrodów działkowych. To okolice przystanku Szczecin-Turzyn. Mógłby powstac tam spory dworzec doczołowy z obsługą szynobusu, dużymi parkingami, dworcem autobusowym i busowym, położony przy węźle komunikacyjnym Turzyn-pl. Kościuszki. Dworzec Główny wybudowano na obrzeżu miasta, przed likwidacją fortyfikacji Fortu Prusy, czyli przed początkiem urbanistycznej ekspansji miasta. I teraz pozostaje nam dłubanie się w skarpie odrzańskiej, bo w drugą stronę rzeka nie pozwala. A jak mówi przysłowie, z gó..na bicza nie ukręcisz... a mogło być tak pięknie...
B
Barth
Plan zakłada, że przebudowa dworca zakończy się do 31.12.2014 roku. Inwestycja będzie oddawana etapami - mówi Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego urzędu miasta. - Dzięki temu goście, którzy przybędą w 2013 na finał regat The Tall Ships Races będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego obiektu.

Chyba goście, którzy przybędą na finały Tall Ships Races nie będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego obiektu, skoro przebudowa dworca zakończy się w grudniu 2014.
j
jogra
modernizowany dworzec juz byl kilka krotnie i nie widac efektu w Szczecinie potrzebny dworzec nowoczesny w czasach Nowej europy
D
Dario
Gdzie są pieniądze z Tall Ship Races 2007? Dobrze, że już Deutsche Bahn będzie sprawowało pieczę nad inwestycjami związanymi z koleją. Darmozjady z PKP będą musiały szukać szczęścia w innych branżach, albo obsługując pakowarki do warzyw za granicą, powiększając statystyki emigracji. Po tylu zmarnowanych latach przez wszystkie państwowe spółki społeczeństwo jest głodne normalności..
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie