MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopiero ujemne oprocentowanie lokat w bankach sprawi, że Polacy wycofają z nich oszczędności: 20.07.2021. Zarobi szara strefa

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Jeśli banki wprowadzą ujemne oprocentowanie, istnieje duże ryzyko, że klienci wycofają oszczędności, a część z nich będzie inwestować w szarej strefie lub w ryzykowne aktywa.
Jeśli banki wprowadzą ujemne oprocentowanie, istnieje duże ryzyko, że klienci wycofają oszczędności, a część z nich będzie inwestować w szarej strefie lub w ryzykowne aktywa. Maciej Jeziorek / Polska Press
Polacy wciąż trzymają pieniądze na lokatach. Z badań wynika, że co czwartego Polaka nie zraża niskie lub zerowe oprocentowanie. Dopiero wcielenie w życie zapowiedzi ze strony banków - ujemnego oprocentowania, skłoniłoby liczne grono posiadaczy lokat do działania. Większość wycofałaby pieniądze z banków w ogóle. Co gorsza, eksperci przestrzegają, że miliardy wycofane z banków mogłyby trafić do szarej strefy, a posiadaczy oszczędności narazić na straty jeszcze większe niż ujemne odsetki w banku.

Ponad 25 proc. respondentów biorących udział w badaniu rynku Consumer Finance ZPF i IRG SGH, nadal posiada lokaty terminowe w bankach. Ta grupa mogłaby stracić, gdyby zostało wprowadzone ujemne oprocentowanie. W takiej sytuacji aż 77 proc. zdecydowałoby się na likwidację lokat i zainwestowanie środków w inny sposób.

Oszczędza już większość Polaków

Od kilkunastu kwartałów, coraz większa grupa społeczeństwa może sobie pozwolić na odkładanie środków pieniężnych. Jak wynika z badania, niekoniecznie są to duże kwoty, ale powszechność oszczędzania wzrosła. Obecnie ok. 51% respondentów „nieco oszczędza”, a 4,5% deklaruje, że oszczędza „dużo”. Łącznie to ok. 56%, a przed kilkoma laty było to nieco ponad 20%.
Około 58% trzyma swoje oszczędności w gotówce. Drugim najpopularniejszym sposobem przechowywania pieniędzy są lokaty i rachunki bankowe – tę formę wskazało 27% badanych. Blisko 6% inwestuje w obligacje (5,8%) i konta emerytalne (5,5%), a około 5% w fundusze inwestycyjne (5,3%), nieruchomości (4,9%) i akcje (4,7%).

Zlikwidują lokaty

W razie wprowadzenia ujemnych stóp procentowych ponad 3/4 posiadaczy lokat bankowych zdecydowałoby się na ich likwidację i zainwestowanie środków w inny sposób. W związku z kryzysem spowodowanym COVID-19, stopy procentowe banków centralnych zostały zredukowane w wielu krajach i są na zerowym poziomie lub nawet ujemnym. W Polsce stopy procentowe są obecnie na poziomie jedynie 0,1%, ale w debacie publicznej pojawiła się kwestia wprowadzenia ewentualnego ujemnego oprocentowania lokat w bankach komercyjnych.

WARTE POLECENIA. Kliknij i przeczytaj!

- Prawdopodobieństwo wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania w ostatnim czasie uległo wprawdzie zmniejszeniu, bo na skutek przyspieszenia inflacji znacząco wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych. Jednak należy mieć na uwadze co przyniesie przyszłość - przed nami m. in. widmo 4. fali pandemii i inflacja. Dlatego polecam obserwować rynek, bo ujemne stopy procentowe są wciąż realnym scenariuszem – powiedział Marcin Czugan.

Faktycznie i tak mamy ujemne stopy

- Zresztą mamy już ujemne stopy procentowe w ujęciu realnym, a dane NBP pokazują też rezygnację z depozytów i lokat bankowych. To bardzo niebezpieczne zjawisko, niosące zagrożenia dla gospodarki. Istnieje także ryzyko, że część klientów będzie inwestować w szarej strefie lub w ryzykowne aktywa – dodaje.

Relatywnie duża preferencja do ucieczki od lokat, znajduje też w pewnym zakresie odzwierciedlenie w ucieczce od lokat w związku z wysoką inflacją, a w rezultacie wysokimi ujemnymi stopami procentowymi. W badaniu ZPF i IRG SGH respondenci nadal w swoich odpowiedziach ukazują bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne, 83% respondentów uważa, że inflacja przyspieszy lub zostanie na poziomie dzisiejszym. Także zjawisko ucieczki od lokat będzie trwało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopiero ujemne oprocentowanie lokat w bankach sprawi, że Polacy wycofają z nich oszczędności: 20.07.2021. Zarobi szara strefa - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński