Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Morza - oldtimery i żeglarska biesiada

Redakcja
Do Szczecina w ramach IV Zlotu Oldtimerów przypłynie blisko 30 klasycznych jednostek.

Oldtimery

Oldtimery

Jednostki zbudowane przed 1950 rokiem, o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowe - oryginalne lub zbudowane na elementach dawnej jednostki, w przeszłości używane do pracy. A więc jachty - niezależnie od ich wieku, nie uważa się za oldtimery. Dzisiaj w Amsterdamie, Breście, Kiel, Rostoku czy Stralsundzie - na kilkuset europejskich imprezach żeglarskich, spotyka się co roku kilka tysięcy oldtimerów. W Polsce jest ich - kilka.

A wśród nich, m. in.: ORP Kraków, okręt Marynarki Wojennej, Bryza H, Zjawa IV, Ark, Polski Len, Kuna, Greif, Infanta Marina, Vorpommern, Nordstern, Paula, Annegret, Norge, Amanda, Armco, Felix D. Gl., Immanuel, Światowit, Zryw, Magnolia, Ranna, Jonas.

Szczecińskie zloty oldtimerów pomyślane zostały jako kolejne kroki przygotowań do finału The Tall Ships' Races 2007r. Od 2005r. w każdy drugi weekend czerwca spotyka się na Wałach Chrobrego i Łasztowni coraz więcej oldtimerów z Niemiec, Holandii i Polski. Wybrany termin pozwolił na umieszczenie imprezy w europejskim kalendarzu żeglarskich wydarzeń. Zlot Oldtimerów w Szczecinie ma swój standard, na który składają się: żeglarska biesiada, zawody sportowe dla załóg, nawiązujące do gier i zabaw marynarskich (walki na bomie, przeciąganie liny, itp.) parada załóg na lądzie oraz jednostek pod żaglami na Odrze. Imprezę szczecińską, spośród podobnych w Europie, wyróżniają rejsy oldtimerami dla młodzieży, w czasie których odbywają się warsztaty marynistyczne: koncert i nauka szant, węzłów, konkursy o tematyce morskiej.

Wyświetl większą mapę

Szczecin - przyjazny port

Podczas Dni Morza 2007 czy Zlotu Żaglowców The Tall Ship' s Races Szczecin i jego mieszkańcy zdali egzamin z gościnności.

W ocenie kapitanów i armatorów jednostek goszczących w szczecińskim porcie oferta miasta jest atrakcyjna. Idąc zatem śladem wielu portów zagranicznych Szczecin przystępuje do programu "Przyjazny Port".

Program jest pakietem usług skierowanych do armatorów żaglowców i jednostek historycznych oferowany w trakcie zawinięcia do Szczecina i finansowany z budżetu Miasta - mówi Jerzy Raducha, kierownik Biura ds. Morskich UM. Oznacza to, że miasto pokrywa część opłat, jakie jednostki muszą ponieść, przypływając do Szczecina, czyli m.in. opłaty portowe, dostawa prądu, wody, odbiór śmieci itp. - dodaje.

Dla atrakcji miasta

Przypłynięcie żaglowców czy innych jednostek do Szczecina nie tylko zwiększy atrakcyjność miasta, ale będzie także doskonałą okazją do kontaktu szczecińskiej młodzieży uczestniczącej w programie edukacji morskiej z członkami załóg. Jedną z zasad programu będzie bowiem udostępnienie pokładów jednostek do zwiedzania oraz przeprowadzenia zajęć dla młodzieży o historii jednostki, tradycjach morskich itp.

Uchwała umożliwiająca wprowadzenie programu "Szczecin- Przyjazny Port" będzie tematem obrad podczas najbliższej, czerwcowej sesji Rady Miasta, a wysokość środków na realizację programu będzie ustalana co roku w ramach budżetu Miasta - mówi J. Raducha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński