Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterech chętnych na dokończenie spalarni. Zwycięzca będzie miał rok

Mariusz Parkitny
Nerwowe dni w spółce odpowiadającej za budowę spalarni. Za dwa tygodnie poznamy nowego wykonawcę. Kluczem będzie oferta cenowa.

O dokończenie kontraktu starają się cztery podmioty: Enevis, Rafako, TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia oraz T.I.R.U. SA.

Do zrobienia jest ok. 20 procent prac. Nie wiadomo, ile są warte. Prawdopodobnie ok. 200 mln zł, bo gwarancji zapłaty takiej kwoty domagał się Mostostal zanim w czerwcu zszedł z placu budowy.

- Do końca września chcemy wybrać firmę, która dokończy Ecogenerator - mówi Wojciech Jachim, rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Na razie żadna z firm nie przysłała swojej oferty ceny za którą chce dokończyć budowę. Cena jest głównym warunkiem wyboru zwycięzcy (80 procent, pozostałe 20 procent to termin).

Niewykluczone, że oferenci zaproponują wyższe ceny niż kwota, którą do wydania ma ZUO. Wtedy przetarg może zostać unieważniony i rozpisany na nowo, albo pieniądze wyłoży budżet Szczecina.

Spalarnia musi być gotowa do końca 2017 r. Dwa razy termin był już przekładany. Nie jest do końca jasne, czemu Mostostal zszedł z budowy. Oficjalnie dlatego, że nie dostał gwarancji zapłaty za resztę prac. Ale według ZUO, winę ponosi wykonawca, bo gwarancja była prawidłowa. Sprawa zapewne skończy się w sądzie, bo ZUO będzie chciało odszkodowania za straty wynikłe z opóźnienia. Nie wiadomo na razie, o jaką kwotę chodzi.

Szczecińska spalarnia ma kosztować 711 mln zł. Część tej kwoty to dotacje unijne.

- Nie ma zagrożenia utraty dotacji z powodu opóźnienia - uspokaja Jachim.

Spalarnia ma obsługiwać Szczecin i sąsiednie gminy oraz produkować energię elektryczną.

Zobacz także:
Uroczyste otwarcie hali przy ul. Małopolskiej w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński